“İzmir’in en çok insan enerjisini seviyorum”

Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’ndaki 'Aziz Nesin Kabare' oyunu ile İzmirlilerle buluşan başarılı oyuncu Levent Üzümcü, samimi açıklamalarda bulundu.

Güncel 26.08.2021 - 07:54 26.08.2021 - 08:15

Sinem Sena KESER/YENİGÜN - “İnsan yaşadığı yere benzer” diyen İzmirli sanatçı, kendisini de İzmir’e benzetiyor. “İzmir ile ilgili en çok sevdiğim şey insan enerjisi” mottosuyla da İzmir’i ve İzmirlileri ne kadar çok sevdiğine dikkat çekiyor.

Sizi İzmir'de görmek, oyununuz izleyecek olmak çok heyecan verici. Öncelikle burada olmaktan mutlu musunuz?
Burada olmaktan çok mutluyum.
İzmirli olduğunuzu biliyoruz. İzmir'in sizin için anlam ve önemi nedir?
İnsan yaşadığı yere benzer. Bende buralara benziyorum. Koku hafızası, görsel hafıza... Bir çok şey burada benim için hayatın temeli. Hepsi buradalar. Hepsi hayatımdalar. Bu benim için çok önemli. Bir 'yer'li olmak önemli. Bir yeri yuva bellemek önemli. Burası benim yuvam. 
Yuvanızda en çok sevdiğiniz şey nedir? Bir İzmirli olarak İzmir'de en çok neyi seviyorsunuz?
İzmir ile ilgili en çok sevdiğim şey insan enerjisi. Bütün insanların kendi içinde kurmuş oldukları o enerjinin bir parçası olmak. 

LEVENTUZUMCU (11111111)


SÖZ ÇOK GÜÇLÜ BİR İFADE BİÇİMİ
Peki bu serüven nasıl başladı? İzmir'den ne zaman ayrıldınız?
18 yaşında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nı kazandım. Eskişehir'e gittim. Bir daha da geri dönemedim. Dönmek için çabaladım. Hala daha çabalıyorum. 
Bildiğiniz gibi pandemi nedeniyle sanat sektörü epey yara aldı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Özellikle sahne sanatları epey yara aldı... Devletin görevi bu tarz durumlarda ani bir manevrayla sanatın ve sanatçının haklarını korumak. Onların varlığını sürdürmesini sağlamak. Ama böyle bir destek maalesef göremedik. Sanata ve sanatçıya olan devlet desteğinde bir zaafiyet var. 
Los Angeles'ta oyuncu yönetmenliği eğitimi aldığınızı biliyoruz. İzmir’de de çok fazla genç tiyatrocumuz var. Okul açmak gibi bir planınız var mı?
Ben insanların umutları üzerinden para kazanmayı doğru bulan biri değilim. Açacaksam da bedava olur bu. Ama sınav ile alınır. 
Tiyatro sizin için ne ifade ediyor? Tiyatrocu olmanın avantajları ve dezavantajları sizce nelerdir?
Bir çok avantajı var. Çevre, arkadaşlık grubu... Söz çok güçlü bir ifade biçimi. Söz,hareket tiyatro demek zaten. Sizin buradan söylemiş olduğunuz sözün seyircinin üzerinde bırakmış olduğu etkiyi gördüğünüz zaman sözün bir kere daha ne kadar etkili olduğunu fark ediyorsunuz. Söz bu kadar etkiliyken bunu kullanarak derdinizi anlatabilmek kadar önemli bir şey yok. Umarım bu her zaman hepimize nasip olur.

LEVENTUZUMCU (1)


EN KIYMETLİSİ MÜZİK
Sizi daha çok tiyatrolarda görüyoruz. Sinema mı tiyatro mu?
İkisini de söyleyemem. Oyunculuk kardeşim.
10 yıl sonra Türk Tiyatrosunu nerede görüyorsunuz?
Bunu ben hiç düşünmedim. Türk tiyatrosu için iddialı laflar edebilecek durumda hissetmiyorum. 10 yıl sonra şurada, 5 yıl sonra burada, 20 yıl önce şurada gibi laflar edebilecek bir elle tutulur durumu yoktur Türk Tiyatrosu’nun.
Sizce şu an sanatı yetkin kullanabiliyor muyuz?
Aslında kullanıyoruz ama asıl önemli olan nokta sanatın bir ihtiyaç olduğunu insanlara bildirmek. Çocuk tiyatrosundan ve genç tiyatrosundan başlayarak ya da bu dediğim yaş grupları ile sanatı bir şekilde iletişime geçirerek sanatın bir gereklilik olduğunu insanların hayatında bildirmemiz lazım.
En sevdiğiniz sanat dalı hangisidir?
Hepsi güzel tabiki adı üstünde güzel sanatlar. Ama benim için en güzel sanat dalı müzik. Yalan söylemek istemem. Benim için en kıymetlisi müzik.

LEVENTUZUMCU (2)


TOPLUMSAL BİR GÖREV GÜTMÜYORUM
Peki, kendinizi topluma karşı sorumlu hissediyor musunuz? Türkiye'de sanat yapmak sanatçı olmak nasıl bir duygu?
Açıkça söylemek gerekirse ben sadece kendime karşı sorumlu hissediyorum. Çocuklarıma karşı sorumlu hissediyorum kendimi. Ama ben toplumsal bir görev güttüğümü düşünmüyorum. Kendi ailemle ilgili bir takım isteklerim var. Tabi ki onlar topluma da karşılık gelen istekler. Ama bunları alıp
ta hayatımın merkezine koyup iddialı bir şekilde davranamam.
Çocuklarınız için gelecek kaygınız var mı?
Tabii ki var. Kimin yok? Yani çocuğu olup ta gelecek kaygısına düşmeyen bu ülkede yaşayan insan var mı?
Son olarak sizin gibi sanatçı olma hayali kuran arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?
İstemeye devam etsinler. Düşlemeye devam etsinler. İçinde olmaya devam etsinler. Eğer böyle bir şey yapmazlarsa sadece isteyerek ve hiç bişey yapmayarak sanat ile uğraşılmaz. Cesaret edip kendilerine sanatın büyük okyanusuna, büyük evrenine bırakmaları lazım.

 
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@