Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Uzun yıllar yurtdışında yaşayıp ve konsoloslukta çalışan Gürol Küçükgörür, Türkiye’ye döndükten sonra konsoloslukta da çalışmanın verdiği tecrübe ile kozmopolit bir yapıya sahip Karşıyaka Mavişehir’de mahalle sakinlerine 2004 yılından beri 3 farklı dilde muhtarlık hizmeti veriyor. İzmir'de birçok konuda ilklere imza atan ve sanattan, spora, eğlenceden, doğal yaşama alanlarına kadar birçok aktiveteye ev sahipliği yapan Mavişehir hızla büyümesine devam ederken, sorunları da büyüyerek yola devam ediyor. Karşıyaka Mavişehir Mahallesi Muhtarı Gürol Küçükgörür, “Mavişehir’in kuruluş sürecine bakacak olursak İzmir’de bir örnek olabilecek bir yer diyebiliriz. 1990’lı yıllarda başlayan ve 1995 yılında oturuma açılan bir muhit. Zamanın şartlarını göz önüne alacak olursak eğer o güne dek yapılmış en sağlam yapılar Mavişehir’de bulunan konutlardır. Yalnızca konut değil sosyal alan ve çevre düzenlemesiyle de örnek olmuş bir alan. Plan ve yapılaşma anlamında Avrupa standartlarında bir yer olmasından dolayı özellikle Ankara’dan birçok bürokrat buradan ev alıp taşındılar. Aynı zamanda İzmir’de de şehrin önde gelen insanları buraya ilgi gösterip, yerleştiler. İzmir’de eksik olan bir ihtiyaca cevap vermesi açısından burası bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bende oturuma açıldığı ilk yıl olan 1995’den beri burada ikamet ediyorum" dedi.

mavişehir muhtar - yenigün (4)

ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİK

Mavişehir Muhtarı Gürol Küçükgörür, “Semtimizde hibe ve yatırım anlamında farklı projeler ile burası adeta çekim merkezi haline getirildi. Şu anda devam eden bir opera binamız var. Kültür, sanat anlamında önemli bir ihtiyaca cevap veren bir proje olarak görüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği’nin finanse ettiği Peynircioğlu Deresiyle ilgili bir ıslah çalışma projesi olmuştu. Dere ıslah edilip, çevre düzenlemesiyle birlikte çekim merkezi haline geldi. Farklı semtlerden insanlar buraya gelip zaman geçirip dinleniyorlar. Fakat bu bazı sorunları da yanında getirdi. Temizlik, asayiş sorunları konusunda yetersizlik söz konusu diyebiliriz. Alanda yeterli sayıda çöp konteynerleri bulunmasına rağmen genelde insanlarımız çöplerini buraya atmamayı tercih ediyorlar. Temiz tutarsak temizlemesi de daha kolay olacağını unutmamak gerekiyor. Temizlik anlamında halkımıza düşen görev bellidir. Asayiş konusunda da gerekli mercilere parkımızda kamera sistemi veya bir güvenlik görevlisinin olmasıydı. Maalesef iki konuda da olumlu bir dönüş alamadık. İzmir’in artı değeri olan bu yer hepimizin. Ama aynı zamanda burada yaşayan insanlarımızın da saygıyı hak edip bu anlamda yaşadıkları sorunların çözümüne dair bir adımlarda atılmalıdır. Yaşlı nüfus sayımız diğer birçok semte göre çoktur. Bu insanlarımız akşam yürüyüş ve spor amaçlı buralarda zaman geçiriyorlar. Fakat asayiş ve özellikle motosiklet kullanıcıların yasak olmasına rağmen buralarda son sürat hızlarda sürmesi can ve mal kaybına adeta davetiye çıkarmak oluyor. Biz vatandaş olarak çok defa uyarmamıza önüne geçemiyoruz. Bu nedenle çok sayıda beslediğimiz sokakta yaşayan hayvanlar motosikletlerin altında kalarak can verdi. Bu tip büyük projeler yapılırken aslında yerel yönetimlerin orada yaşayan halkın görüş ve isteklerini de alması gerekiyor. Bu insanların beklentileri neler, ne istiyorlar veya çekinceleri var mı diye sormaları gerekiyor. Bu kadar emek ve para harcanan bir yerin korunarak bir sonraki nesillerinde aynı şekilde rahatça zaman geçirebileceği yer olarak bırakılmalıdır” dedi.

mavişehir muhtar - yenigün (6)mavişehir muhtar - yenigün (2)

DURAKLARIN İSMİ MAVİŞEHİR ANCAK KIYIMIZDAN GEÇİYOR

 Mavişehir halkının en büyük sıkıntısının başında ulaşım olduğunu belirten Muhtar Gürol Küçükgörür, “ Burada yaşamayan çoğu insan Mavişehir’in ulaşım anlamında şanslı olduğunu düşünebilir. Durum belki de bunun tam tersi diyebiliriz. İzban’a, Tramvay’a baktığınız zaman Mavişehir adının olduğu durakları görüyorsunuz. Ama bu raylı sistemler semtimizin kıyısından geçiyorlar. Açıkçası çoğu vatandaşımız bu ulaşım altyapısından tam anlamında faydalı bir şekilde yararlandığını söylemek zor olur. Burada daha çok yaşları ilerlemiş insanlar ikamet etmektedir. O nedenle de bu insanların normal şartlarda bile buralara yürümeleri çok zor. Kaldı ki gençlerimizde de aynı durum söz konusu. Ya uzun bir yürüyüşü göze alacaksınız ya da yalnızca tek seçeneğiniz kalan otobüs ile seyahat edeceksiniz. Buradan merkeze otobüs ile de seyahat mümkün değil. Karşıyaka, Bostanlı hariç diğer semtlere aktarmalı bir şekilde ulaşıyoruz. Ulaşım anlamında taleplerimiz oldu. Şu ana kadar bu konuyla alakalı isteklerimiz doğrultusunda olumlu bir yanıt alamadık. Diğer yandan PTT, aile hekimliği vb. gibi çok temel çoğu kurumda yine yok. Aile hekimi ihtiyacı bizim en önemli önceliğimiz. 65 yaş üstü insanlarımızın sayısı oldukça fazla ve bu insanların düzenli olarak aile hekimliğine gitmeleri gerekmektedir. Ulaşım ve aile hekimliği sorunları birleşince adeta katmerli hale geliyor. İnsanlar çoğu zaman mecburen taksi kullanmak durumunda kalıyorlar" ifadelerini kullandı.

mavişehir muhtar - yenigün (7)mavişehir muhtar - yenigün (1)

 ELİMİZDEN GELEN YARDIMLARI YAPIYORUZ

Mavişehir mahallesinde yaşayan halkın toplumsal olaylara kayıtsız kalmadığını ve yardımlaşma kültürünün üst düzeyde olduğunu belirten Gürol Küçükgörür, “ Her mahalle ve orada yaşayan insanların sorunları farklılık gösterebilmektedir. Başka semtlerdeki muhtar arkadaşlarımızla iletişime geçip orada sıkıntı sorun yaşayan vatandaşlarımız var mı diye soruyoruz. Tabi yardım söz konusu olunca oradaki muhtar arkadaşımızla diyalog halinde olup vatandaşımızın ihtiyacı konusunda Mavişehir halkı olarak tedarik konusunda yardımcı oluyoruz. Beyaz eşya, mutfak araç gereçleri, kıyafet, erzak vb. neye ihtiyaç duyuluyorsa vatandaşımız. Aynı zamanda farklı semt ve ilçelerde 30’u aşkın kütüphane oluşturduk. Hepsini buradaki insanlarımızın getirdiği kitaplar ile yaptık.17 yılı aşkın süredir burada muhtarlık görevini yürütmekteyim ve bu süre zarfında yardım anlamında hep bu biçimde yaklaşım sergilemişizdir. Yardıma muhtaç bir vatandaşımız olduğunda ilk yardıma koşan kişilerin başında yer almak gurur verici. Sadece kendi yaşadığı bölge değil çevresinde olup bitene de duyarlı insanların oluşturduğu bir yerde muhtarlık yapmak bizleri motive ediyor” dedi.