İzmir Çankaya’da bulunan Akdeniz Mahallesi, içinde barındığı onlarca tarihi yapının yanı sıra çok sayıda kurumada ev sahipliği yaparken adını ise Atatürk’ün söylediği bir sözden almıştır.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nda, "Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri!" sözünün hayat bulduğu Konak Akdeniz Mahallesi’ndeyiz. Millî Mücadele'yi temsil için 1932 yılında Cumhuriyet Meydanı'na Atatürk Anıtı dikilmiştir. Anıtın diğer bir özelliği ise Atatürk’ün sol eliyle atının dizginlerini tutarken sağ eliyle Akdeniz’i gösterir vaziyette tasvir edilmesi de emrini verdiği anı simgelemektedir. Kentin kalbinde yer alması nedeniyle Çankaya Akdeniz Mahallesi, çok sayıda simgesel yapıya da ev sahipliği yapıyor. Her gün yüz binlerce insanın uğradığı bu mahallenin seçmen nüfusu ise yalnızca 250 kişidir. Tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Alsancak’ın arasında kalan Akdeniz Mahallesi, kültürel ve tarihsel olarak güçlü komşularına rağmen her dönem canlı ve çekim merkezi olmayı da başarıyor. Ayrıca İzmir’in ilk gökdeleni de yine burada kendine yer bulmuştur. Çankaya, içinde barındırdığı müzeler, anıtlar, tarihi hanlar, iskeleler ve kiliseleriyle adeta açık hava müzesi. İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölge Sanayi Odası,  Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi çok sayıda kamu kurumu ve şirketlerin merkezleri de yine burada kendine yer bulmaktadır. Bu özelliğiyle kentin en önemli ticaret merkezlerinde biri olarak karşımıza çıkıyor.

'SEMTİ ÇOK İYİ BİLİYORUM'

Pasaport İskelesinde bulunan Kantar Polis Karakol’un da uzun yıllar çalışıp emekli olduktan sonra muhtarlık görevine başlayan Konak Akdeniz Mahallesi Muhtarı Sıddık Mertyüz, “İşimden dolayı hayatımın büyük bir bölümü bu semtte geçti. Bu nedenle de burada bulunan çoğu esnafı tanır ve sorunlarını da bilirim. Muhtarlık görevine de başlama nedenlerim arasında da burayı tanımam ve sorunlarını bilmem etkili oldu. İlk muhtarlık deneyimim de pandeminin ortaya çıkması ve ardından yasak ve kapanmaların olması herkes gibi bizleri de etkiledi. Bu nedenle ilk iki yıl ‘bundan sonra ne olacak’ soru işaretleriyle geçti" dedi.

muhtariiiii

'YEŞİL ALAN VE SAĞLIK OCAĞI'

Konumu gereği Akdeniz Mahallesi, meskenden ziyade iş yerleri, kurumların merkezleri ticaret merkezi olduğunun altını çizen Muhtar Mertyüz, "Gezi ve eğlence içinde binlerce insan her gün buraya geliyor. Bu yoğunluk bazı sorunları da beraberin de getiriyor. Başta trafik ve otopark sorunları bunlardan bir kaçı diyebilirim. Seçmen sayımızdan daha çok çalışan sayımız var. Çalışanların çoğunluğu oluşturduğu mahallemizde en büyük isteklerden biri de sağlık ocağının olması. Çalışanlar, günün büyük bir çoğunluğunu burada geçiriyor ve sağlık hizmeti alma noktasında zayıf kalıyor. Akdeniz Mahallesi genel itibariyle yeşil bol olduğu ve görsel olarak göze hoş gelen bir yer. Ağaç ve bitkiler genelde refüj ve kaldırımlarda yer aldığından dolayı dinlenme alanı sunmuyor. Bölgemiz de şu anda hazineye ait atıl ve kullanılmayan boş araziler var. Talebimiz küçükte olsa bir park yapılması ve insanların rahatça oturup dinlenebileceği bir yer olmasıdır.  Bölgenin arazi değerinin çok yüksek olması bu ihtimalleri zorlaştırsa da yeşil alanlar her zaman bulunduğu bölgeye artı değer katan yerler olmuştur. Umuyoruz ki, bu taleplerimiz dikkate alınır” dedi.

MuhtarKilise

Akdeniz Mahallesi nelere ev sahibi?

Müze ve Anıt: Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, İzmir Ticaret Tarihi Müzesi, İzmir Atatürk Anıtı.

İskele: Tarihi Pasaport ve Konak Pier.

Göç ile oluşan işçi mahallesi Göç ile oluşan işçi mahallesi

Tarihi Hanlar: Kardiçalı, Silahçıoğlu, Kısmet, Akseki, Kadıoğlu, Çukur, Afyon.

Kilise: Santa Maria Katolik Kilisesi, Aziz Polikarp Kilisesi’nin yanı sıra 1922’de Büyük İzmir Yangının da yok olan ve yalnızca fotoğrafları kalan Aya Fotini Kilisesi.

Kamu ve özel kurumların tarihi binaları: Tarihi Osmanlı Bankası Binası 1928 (günümüzde özel bir banka tarafından kullanılmaktadır), Tarihi İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Binası (eski Yunanistan Ulusal Bankası), Tarihi Eski Tekel Başmüdürlük Binası, Tarihi Eski Fransız Papaz Okulu/Fransız Ticaret Mektebi 1854, Sydney La Fontaine Halı Ticarethanesi ve Deposu 1880, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Binası ve Eski Banca Commerciale Italiana gibi tarihi yapılardan bazıları. Günümüzde özellikle görsel kirlilik (ışıklı veya ışıksız büyük tabelalar, çok sayıda trafik ışığı ve uyarıcıları, reklam panoları) gibi nedenlerden dolayı tarihi yapılar görünmez hale gelmiştir.

MuhtarTabela