İzmirli yazarlar bir araya gelerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Kooperatif kuran yazarlar, daha çok okuyucuya ulaşmak adına basım, tanıtım ve diğer maliyetleri kendi bünyelerinden karşılıyorlar.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- İzmirli yazarlar 2019 yılının son aylarında kurdukları İzmir Yazarlar Kooperatifi ile gider maliyetlerini azaltarak artık çok daha fazla kişiye ulaşıyorlar. Kooperatif sayesinde yazarların eserlerinin basım sırasındaki giderlerini azaltarak okuyucuya daha ekonomik kitap sunarken diğer yandan ise yazarların telif haklarını da koruma altına alıyor.

YAZAR VE OKUYUCUYU BULUŞTURACAĞIZ

Aradaki dağıtım kanallarını azaltarak ekonomik bir şekilde okuyucularla buluşmak için kooperatif kurduklarını belirten İzmir Yazarlar Kooperatifi (İZYAKO) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Esen, “Kooperatifimiz 2019 yılının son aylarına doğru kuruldu. İçerisinde yalnızca yazarları barındıran Türkiye’deki tek kooperatif olma özelliğini de barındırıyoruz. Amacımız mümkün olduğunca yazar ile okuyucu arasındaki mesafeyi en aza indirmek. Bu anlamda da kooperatifleşme sürecinde yazarlarımızın kitaplarını en az maliyetle basıp bunu da ekonomik bir şekilde okuyucularla buluşturmak. Diğer yandan yazarlarımız haklarını korumakta burada önemli bir rol oynuyor. Bunların başında da telif hakkı geliyor. Hedefimiz başta İzmir olmak üzere tüm Türkiye’de eğitim, sanat ve kültür alanlarında katkı sunabilmek. Bu konuyla ilgili de geçtiğimiz aylarda tüzük değişikliğine gittik. Kooperatifimizle bağı olmayan yazarlarında artık kitaplarını basabileceğiz. Ekonomik gelişmeler kitap basım maliyetlerinin de üstüne ciddi bir yük getirdi. Bu anlamda yazarların okuyucularıyla daha rahat buluşması ve ekonomik etkileri en aza indirmek adına kooperatifleşmenin önemli olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

yazar manset 2

Gözden kaçırmayın

103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz... 103 yıldır aynı ruhla geleceğe yürüyoruz...

YAZARLARIN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

İzmir Yazarlar Kooperatifi Üyesi Şair ve Yazar Ayşe Manav, “Yazmaya ilk şiirle başladım. Ardından deneme alanında kitap yazıp bunu okuyucularla buluşturdum. 8 yıl kadar da farklı basın platformlarında köşe yazarlığı yaptım. Kurtuluş Savaşı döneminde işgal altında olan Aydın’da yaşayan bir ailenin yaşadığı dramatik olayları konu alan bir roman üzerinde çalışıyorum. Tabi bu ciddi bir araştırma gerektiren konusu olduğu için zaman ve maddi kaynak gerekiyor. Bir yazarın bu maliyetleri tek başına karşılaması günümüzde gerçekten çok zor ve sürdürülebilirliği de pek mümkün olmayan bir durum. Bu anlamda yazarların kooperatifleşerek bir araya gelmesini değerli buluyorum. Yeni bir oluşum olması açısından kurumlarla da görüşüyoruz. Bizlere bu açıdan destek verecek sponsorlara da ihtiyaç duyuyoruz. Kar amacı gütmeyen ve toplum adına güzel işler çıkarmak isteyen fakat maddi nedenlerden dolayı bunu başaramayan yazarların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

MALİYETLERE KARŞI KOOPERATİFLEŞME

Türkiye’deki düşük okuma oranı nedeniyle yazarların kitap basımlarında riskler aldığını belirten İZYAKO Yönetim Kurulu Üyesi Yazar Aysun Yaman Nacarfırat, “Tanınmış belli yazarları dışarıda bırakacak olursak kitap basımı her zaman bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Kitabın geri dönüşümü her zaman istenildiği gibi olmayabiliyor. Ortaya çok iyi bir kitap dahi çıkmış olsa basım ve tanıtım kısmındaki eksiklikler nedeniyle çoğu yazar bir daha kitap çıkaramayabiliyor. Bu nedenle kalemi son derece güçlü değerli yazar arkadaşlarımızın eserlerinin tanıtılması gerekiyor. Maliyet rakamları öyle bir noktaya geldi ki artık dudak uçuklatıyor. Bitirdiğim kitabım var fakat maliyetler nedeniyle basım aşamasında bir belirsizlik var. Kooperatifleşerek bu sorunun üstesinden geleceğimizi de inanıyorum. Kuruluş aşamamız pandemiye denk gelmesi nedeniyle bu süreçte faaliyetler konusunda bir yol alamamıştık. Normale dönüşle beraber bizlerde hızlı bir şekilde yol almaya başladık. Bizler aşkla yazıyoruz” dedi.