İzmir'de gerçekleşecek 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili tertip komitesi Konak Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Selcan Şerifaki - Yenigün / İşçilerin ağır şartlarda çalıştığına vurgu yapan Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 1 Mayıs'ta emekçileri meydanlara davet etti. 

İzmir'de gerçekleşecek 1 Mayıs  kutlamaları yenigün 1

Gözden kaçırmayın

İzmir Büyükşehir can dostlar için harekete geçti İzmir Büyükşehir can dostlar için harekete geçti


VAAT EDİLEN ŞEY İŞSİZLİK 


Sarı,  "Yaşamı emeğiyle var eden, yeryüzündeki tüm değerleri üreten emekçiler, Her tür şiddete karşı yasal güvenceleri yok edilen, emeği görünmez kılınan kadınlar, kendilerine vaat edilen tek şey işsizlik, geleceksizlik, umutsuzluk olan gençler, yıllarca çalışıp emekliliğinde açlığa mahkum edilen emekliler…

Bizler emeğimizle alın terimizle insanca çalışma ve insanca bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Giderek derinleşen gelir adaletsizliği, işsizlik, kölece çalışma koşulları, geçim derdi, yoksulluk, sömürü ve savaşın yarattığı ağır koşullar altında emeğin bayramını, 1 Mayıs’ı kutlamaya hazırlanıyoruz" dedi.


ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINDA


"Sermayenin sınırsız dolaşımına kapılarını açan, sermaye için dikensiz gül bahçesi yaratma vaadiyle iktidarını sürdüren AKPli 20 yılda her geçen gün bu ülkede yaşamak zorlaşıyor. Hayat pahalı, emeğimiz, canımız ise ucuz"  açıklamasını yapan Sarı, "Enflasyon ve işsizlik rekor üstüne rekor kırarken türk lirasındaki aşırı değer kaybı, dışa bağımlılık, maliyetlerin artması, reel ücretlerde düşüş, satın alma gücünün azalmasıyla birlikte en temel ihtiyaç maddelerine, ekmeğe, süte, ete, sebze ve meyveye, elektriğe, doğalgaza gelen zamlarla konut kiralarında yaşanan artış yoksulluk ve yoksunluğu derinleştiriyor. Çoktan açlık sınırı altında kalan ve ortalama ücrete dönüşen asgari ücret zorunlu harcamalara yetmiyor; borçluluk tırmanıyor; milyonlarca hanenin elektriği kesiliyor. Enflasyonla mücadele diyerek emeklilerin bayram ikramiyesine bile el konuluyor" dedi. 

İzmir'de gerçekleşecek 1 Mayıs  kutlamaları yenigün


1 MAYISTA MEYDANLARDAYIZ


Sarı, İzmirlilere şu sözlerle davette bulundu; "Günlerin bugün getirdiği sömürü, zam, zulüm, baskı, adaletsizlik ve savaş…

Ancak bu böyle gitmez!

Dünyanın her yerinde kapitalist düzenin yarattığı eşitsizliklere, sömürüye, yoksulluğa, işsizliğe, güvencesizliğe, savaşlara karşı sesini daha gür çıkaran emekçilerin birliği sermaye düzenini yenecek , biliyoruz! Geçinmek, insanca koşullarda çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz.1 Mayıs’ı daha da derinleşen sorunlara karşı mücadele kararlığı ile karşılıyoruz ve tüm halkımızı 1 Mayıs’ta emeğin safında meydanlarda olmaya çağırıyoruz."


BİRLEŞİRSEK HAKKIMIZI ALIRIZ


1 Mayıs’ta tüm kararlığımızla alanlarda olacaklarını yineleyen Memiş Sarı, 

"Birleşirsek haklarımızı alırız, dayanışmayla bu düzeni değiştirebiliriz. Çünkü biliyoruz ki bu sömürü düzeninden kurtuluş sadece ve sadece kendi ellerimizdedir. Yaşasın 1 Mayıs!" diyerek konuşmasını noktaladı.