Jojoba yağı; saç parlatıcı, makyaj temizleyici, nemlendirici, yüz yıkama yağı, manikür bakımı ve dudak kremleri için kullanabilen çok amaçlı doğal bir yağdır.  Simmondsia chinensis, jojoba bitkisinin tohumlarından üretilmektedir. Jojoba, balmumu olan fakat yağ olarak görünen bir sıvıdır. Jojoba yağı yüksek sıcaklıklara güçlüdür ve uzun raf ömrüne sahiptir.  Jojoba yağı genel olarak, yüz nemlendiricilerinde, vücut losyonlarında ve şampuanlarda bulunmaktadır. Yağı tek başına saç, tırnak etlerinde ve ciltte kullanmakta mümkündür.

Jojoba yağının faydaları

Saç ve cilt için jojoba yağının faydaları zengindir. Bunlardan bazıları ise şunlardır:

- Kuru cildin nemlenmesini sağlamaktadır

Jojoba yağının faydalarının başında güçlü nemlendirici özelliği gelmektedir. Yağın nemlendirici özelliği ise ciltte bulunan doğal yağlar davranmasından kaynaklanmaktadır. Jojoba yağı bir nemlendirici ile karıştırılmak istenildiği taktirde nemlendiricinin yumuşatıcı ve yağ bazlı bir ürün olmasına dikkat edilmelidir çünkü bu yağ su bazlı nemlendiricilerle karışmamaktadır. 

- Tırnak etlerini yumuşamasını sağlamaktadır.

Jojoba yağı binlerce yağ asidi içermektedir. Bu sayede, tırnak etlerinin yatıştırmasını ve yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Tırnak etlerini küçük bir damla yağ damlatarak masaj yaparak uygulanmalıdır

- Kuru dudakları besleyerek iyileşmesini sağlamaktadır.

Jojoba yağının faydaları arasından kuru dudakları iyileştirmesi de bulunmaktadır. Jojoba yağı tercihe göre bir dudak balsamı içine aşılanarak kullanabilir ya da tek başına kullanabilir. Besleyici mineral ve vitaminleri sayesinde çatlamış ve kuru dudakların iyileşmesine destek olur. Ayrıca kolay emilerek dudakta yağlı bir hissin oluşmasını engellemektedir

- Güneş yanıklarının hafiflemesine destek olur.

Jojoba yağı içerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde iltihaplanmayı azaltmaktadır. Ayrıca hücrenin yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede jojoba yağının faydaları arasında güneş yağın hafifletilmesini sağlamakta yer alır. 

- Antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Ciltteki yağ üretimini kontrol eden jojoba yağı bakteri büyümesinin önüne geçerek sivilcelerin azalmasına destek olur. Sivilceye yatkın bölgelere ya da leke kalan bölgelere küçük bir miktarda uygulanması uzmanlar tarafından da önerilmektedir. 

- Cildin parlaklığın artmasını sağlamaktadır.

Jojoba yağının faydaları arasında cildin neminin artmasını sağlayarak hem donukluğun azalmasını hem de parlaklığın artmasına yardımcı olmak yer almaktadır.