Kaan ve Cenk transferleri için çalışacağız

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Spor 06.10.2021 - 22:13 06.10.2021 - 22:18

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı takımda yaşanan sakatlıklardan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un açıklamalarına, hakemlerle ilgili eleştirilerden VAR konusuna, ocak ayında transfer etmek istedikleri isimlerden KPMG denetleme raporuna kadar birçok konuda soruları yanıtladı.

"Sakatlıkların %60-70'i darbeye bağlı"

"Beşiktaş son sakatlıkların haricinde oldukça güçlü bir kadrosu olduğunu gösterdi. Şampiyonlar Ligi'nde çok üst seviyede takımlarla mücadele ediyoruz. Ben ümitliyim. Maalesef Ajax maçında sakatlarımız olmasa buraya çok daha iyi sonuçla gelmiş olacaktık. Sakatlıkların bitimine müteakip orada da başarıyı yakalayacağız

Sakatlıklarımızın %60, %70 kısmı darbeye bağlı. Darbeye maruz sakatlıkların karşılığındaki kartları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Onun dışındakilerin tek bir sebebi yok. Bu sakatlıkları zemine bağlamak doğru değil. "

"Bunu kınıyorum..."

"Bir spor kulübünün başkanı bizim algı yarattığımızı söylüyor ama algı yaratmak istesek Sivasspor maçı öncesinde yaratırdık. Bir şey varsa hep birlikte görelim dedik. Algı yarattığımız şekilde bir algı yaratmak da yeni çıktı herhalde. Bunu kınıyorum."

"Ali Koç'la bugün bu konuya girmedik. Hepimizin bir camiayı temsil etme durumu var. Menfaatleri kenarda bırakıp konuşmamız gerektiğini biliyorum. Camiam adına bunun doğru olmadığını buradan da vurgulamak zorundayım. Cevap olarak kendisine söylemek zorundayım.

"MHK Başkanı'nın yalnız bırakıldığını düşünüyorum"

“Tüm takımlar hakemlerden şikayet ediyor. Hakemlerimizin hatalı yönettiği maç sayısı bizi tedirgin ediyor. Çoğunluk rahatsız duyuyorsa, hakem konusunun masaya yatırılıp çözülmesi gerekiyor. MHK Başkanı'nın yalnız kaldığını düşünüyorum"

"VAR kayıtları açıklanabilir"

"Bu zamana kadar bir çözüm olmaması bunu düşündürtüyor.Hakemlerimiz, maç anında hataları tespit edemeyebilir. Bu yüzden VAR çıktığında çok sevinmiştim. VAR'ın sorunları çözebileceği ortadayken, VAR her geçen gün daha da az fayda sağlamaya başladı. VAR'daki hakemlerin özerk olması gerekiyor."

"VAR konuşmalarını açıklamıyorlar ama bence açıklanabilir. Gizli saklı bir şey değil ki. VAR'da konuşulanların açıklanmamasının sebebi ne olabilir? Açıklansa, kamuoyu rahatlayacak."

"Yabancı sınırının Türk futboluna faydası yok"

"Rekabetin ortadan kalktığı yerde futbolcu yetiştiremezsiniz. Türk çocuklarını rekabet ettirecek bir ortamdan uzaklaştırırsanız, Türk futboluna bekleyen katkıyı veremezsiniz. Yabancı sınırının faydalı olduğunu düşünmüyorum."

Pjanic transferi nasıl gerçekleşti?

"O operasyonu çok ince ve sessiz yaptık. Önemli bir futbolcu. Onu getirebilmek çok önemliydi. 10 milyon euro maaş alan bir futbolcuyu Türkiye'de 4'te 1'ine oynatabilmek de önemliydi. Pjanic kadar Can Bozdoğan'ı, Güven'i, Serdar'ı, Ersin'i de çok önemsiyorum."

(Gedson da olacaktı, Pjanic'i tercih ettik açıklaması hakkında) "Galatasaray ile doğal ve tatlı bir transfer rekabeti yaşadık. Gedson istediğimiz bir futbolcuydu. Görüşmeler devam ederken ansızın Pjanic çıktı. Diğer transferde görüşmeleri durdurduk ve Pjanic'i transfer ettik"

Cyle Larin ve Vida'nın sözleşme uzatılacak mı?

"Cyle Larin'i istiyoruz. Onu kazandık. Biz geldiğimizde Larin Belçika'da Türkiye'de aldığının %20'siyle oynuyordu. Üstünü biz ödüyorduk. Larin'i geri getirdik, o da istekli oldu. Sergen hoca de emek verdi. Ve başarılı da oldu. Şampiyonlukta katkısı oldu. Ücretiyle ilgili konuşuyoruz. Bana göre istedikleri yüksek. Bizim verdiğimiz ücreti kabul ettiği takdirde devam edeceğiz. Olmuyorsa yolu açık olsun... Dorukhan'da olduğu gibi..."

"Ocak ayına gelmeden, Vida'nın yeni sözleşmesini gündemimize almayı düşünüyoruz."

"Kaan Ayhan ve Cenk Tosun için çalışacağız"

"Ocak ayında Kaan Ayhan ve Cenk Tosun transferleri için çalışacağız. Kaan Ayhan için bıkmadan, usanmadan kapıyı çalacağız. Şimdi birileri de devreye girebilir. Beşiktaş'a gelmek istiyor, biz de istiyoruz. Ocak ayı geldiğinde onun için düşeriz yollara. Kaan bizi istiyor, biz de onu istiyoruz. Geleceği olan iyi bir oyuncu. Cenk Tosun'a benim sözüm var. Çok da severim, katkı vereceğini de düşünüyorum. Ona sözümüz var, o isterse Beşiktaş'ta kapımız ona açık. Cenk Tosun Mayıs sonu da olabilir. Ocak'taki planımız bu."

Yorumlar