Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, yakın temas yoluyla ve bir insandan diğerine tükürük yoluyla geçebilen bir virüstür. Virüs ilk olarak parotis bezleri olarak da adlandırılan tükürük bezlerini etkilemektedir. Parotis bezleri tükürük üretirler. Yüzün her bir tarafından kulak arkasında ve altında üç set tükürük bezi bulunmaktadır. Kabakulak belirtileri ve ayırt edici özelliği tükürük bezlerinin şişmesidir. Tükürük bezlerinin şişmesinin ardından kabakulak belirtileri de kendini göstermeye başlamaktadır. 

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kimi kişilerde belirti vermeyen kabakulak hastalığı genel olarak kulak çevresinde şiddetli bir ağrının hissedilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Ağzın açılıp kapanması bu ağrının artmasına da sebep olmaktadır. Kabakulak belirtileri arasında ağrı ve kusma şikayetleri de yer almaktadır. Buna ek olarak, halsizlik ve ateş durumlarında ise doktora gidilmelidir. Belirtilerin başında; boğaz ağrısı ve yutkunmada güçlük çekmek en sık görülen şikayetlerdendir. 

Kabakulak belirtileri sıklıkla kişinin virüse maruz kalmasından 2 veya 4 hafta sonra kendini göstermektedir. Belirtinin veya şikâyetin kendini göstermediği bu süreye kuluçka dönemi adı verilmektedir. Kuluçka döneminin sona ermesiyle beraber kabakulak hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

·        Baş ağrısı,

·        Vücutta ağrı,

·        Ateş,

·        Mide bulantısı,

·        Halsiz hissetme durumu,

·        İştahsızlık.

İlk kabakulak belirtilerin ardından yutma zorluğu ve paratiste şişlik gibi belirtiler meydana gelmektedir. Hafif derecede olan ateş yükselmeye başlamaktadır. Hastalığın ilerlemesiyle beraber şişlik seviyesi artmaktadır. Bu şişlik genişleyerek kulak çevresine kadar ulaşır. Bu genişleme, yüzde asimetrik bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtilerinin ardından ise kabakulak hastalarında; 

·        Eklemlerde ağrının başlaması,

·        Çiğnemede güçlük yaşama ve çiğneme esnasında yaşanılan ağrı,

·        Hafif düzeyde karın ağrısı,

·        Yüzün şişkin olduğu kısımda ağrı gibi şikayetler görünmektedir.

Kabakulak nasıl tedavi edilir?

Viral bir hastalık olan kabakulak antibiyotik ile tedavi edilmesi olası değildir. Nitekim, hastalığın belirtilerini azaltmak ve kontrol altına alınmak için bir takım ilaçlar verilmektedir. Hasta olan kişinin bol bol su içmesi gerekmektedir. Ayrıca, katı yiyecekler yerine yumuşak ve sulu besinlerin tüketilmesi boğaz ağrısı şikayetleri hafiflemesine destek olmaktadır.