Türkiye’ye İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları'ndan iki madalya ile dönen İzmirli işitme engelli Taekwondocu Yusuf Şiyar Kıran, ümitsizliğe düşenin kabuğunu kıramayacağını söyledi.

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Taekwondocu Yusuf Şiyar Kıran Brezilya’daki 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda  tarin yazdı. Farklı ülkelerden gelen sporcularla birlikte olimpiyatlarda yarışan İşitme Engelli Taekwondocu Yusuf Şiyar Kıran, kazandığı bronz madalyalarla İzmir’e de bu alanda ilkini yaşattı. İşitme Engelli Olimpiyat Oyunları’nda daha önce bir başarısı bulunmayan İzmir’e iki madalya birden getiren Kıran’ın aynı zamanda 5 Türkiye Şampiyonluğu, 2019 Avrupa Şampiyonluğu ve 2021 Dünya ikinciliği bulunuyor.

İLK OLMASI AÇISINDAN DEĞERLİ

Taekwondo dalında Brezilya’da düzenlenen olimpiyatlarda aldığı derecelerle İzmir’e bu alanda ilk madalyanın kazandırıldığını belirten Genç Ted Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı ve Antrenörü Hülya Tuksal, “Öğrencimiz Yusuf Şiyar Kıran Brezilya’da düzenlenen yaz olimpiyatlarında farklı dallarda aldığı üçüncülüklerle İzmir’e iki madalya birden getirdi. İlk olması açısından çok değerli ve önemli bir başarı olması da bizleri ayrıca gururlandırdı. Bu sürece gelene dek zorlu yollardan geçse de çalışkanlığı ve azmiyle üstesinden geldi” ifadelerini kullandı.

olimpiyat hulya

BU GENÇLERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR

Yusuf ‘la 12 yıldır beraber çalıştıklarını belirten Tuksal, “Yusuf ilk bize geldiğinde daha ilkokula giden bir öğrenciydi. İşitme engeli daha başlangıç düzeyince ve ilerlememişti.  Zamanla beraber giderek artan duyma kaybı yaşadı. Bu süreçte en önemli faktör aile oluyor. Aileler, çocuklarını tanıyıp onlarla zaman geçirip doğru karar vermesinde önemli rol oynuyor. Doğru karar ve yönlendirmeyle başarı da kaçınılmaz hale getiriyor. Dezavantajlı olarak kabul edilen engelli çocuklarımızın fırsat verilirse neleri başarabileceğini görmek açısından çok güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Gönül isterdik ki bu başarılar kazanılırken fedakârlığın büyük kısmını kurumlar üstlensin.  Özellikle yurtiçi organizasyonlarda turnuvalara katılırken bu gençler masrafların çoğunu kendileri karşılamak durumunda kalıyorlar. Turnuvalara hazırlanırken de malzeme, çalışma salonu ve benzeri giderleri de aynı şekilde kendileri karşılamak durumunda kalıyorlar. Kazandıkları başarılarsa yalnızca kendilerinin değil aynı zamanda Türkiye’nin de başarısıdır. Bu nedenle bizler yeni Yusufların ortaya çıkması ve kaybolup gitmemesi için destek bekliyoruz” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Evdeki vampir cihazlar faturaların gizli düşmanı Evdeki vampir cihazlar faturaların gizli düşmanı

KABUKLARINI KIRIP ÇIKSINLAR

Eskiden içine kapanık ve çekingen biri yapıda olduğunu belirten Taekwondocu Yusuf Şiyar Kıran, “Bu spora başladıktan sonra daha dışa dönük biri haline geldim. Benim gibi engeli olan arkadaşlarımın spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Evde oturup içlerine kapanmasınlar. Evlerine yakın salonlara ulaşsınlar. İlla ki bir başarı olmak zorunda değil. Hayatta kalabilmekte çok bir başarıdır. Bugün ben kayıp bir gençte olabilirdim. Benim engelim veya benzeri sorunu yaşayan kişiler herkesle arkadaşlık kuramayabiliyor. Bu yüzden kabuklarını kırıp çıksınlar. Ümitsizliğe düşüp umutlarını yitirmesinler. Ben yaptıysam onlarda yapabilir” dedi.

olimpiyat