Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Gaziemir’in en büyük mahallesi olan Atıfbey, şehir yaşamının tam kalbinde bulunmasına rağmen sessiz ve sakin yapısıyla adeta insanları kendine çekiyor. İlçede Kara Ulaştırma ve Havacılık Komutanlıklarının olmasından dolayı burayı en çok tercih eden grupların başında ise asker ve askeri personeller oluyor. Düzenli kentleşme, peyzaj düzenlemeleri ve sosyal donatılara sahip Atıfbey’de oturanların büyük çoğunluğunu ev sahipleri oluşturuyor, kiracı olanı bulmak neredeyse imkânsız. Ailelerin çocuklarını yetiştirmek için burayı tercih ettiğini söyleyen Muhtar Fatma Zingi, mahallesini herkesin birbirini tanıdığı ve mahalle kültürünün devam ettiği bir yer olarak tanımlıyor.

Uzun yıllar Halk Oyunları Eğitmenliği yapan Gaziemir Atıfbey Mahallesi Muhtarı Fatma Zingi, eğitimci kimliğini ön plana çıkararak semtinde bulunan çocuk, genç ve kadınlar için seferberlik başlattı. Mahallesinde okul yapımı için ayrılan yerde uzun yıllardır bir çivi çakılmadığını gördüğü için kolları sıvadı. Gençler için ücretsiz kurs merkezi, üretici kadınlar içinse pazar alanları oluşturmak gibi projeler üretti.. Atıfbey Mahallesi’nde çok sayıda emekli öğretmen ve üretici kadın olduğunu belirten ve bu gücü kullanmaya karar veren Muhtar Zingi, “Bizim geleceğimiz olan gençlerimiz için burada oluşturacağımız bir kurs merkeziyle çocuklara ücretsiz dersler verip onların okuldaki dersine takviye ve sınavlara da daha iyi hazırlanmaları için gönüllü öğretmenlerimizle hareket geçtik. Şu anda tek eksikliğimiz bu çocuklarımızın eğitim göreceği bir yer. Ayrıca kadınlarımız içinde ürettikleri el emeği ürünlerini vatandaşlar ile buluşturacağımız bir alan yaratmak konusunda girişimlerimiz var” diyor.

muhtar (2)-yenigün

“ÇALMADIK KAPI BIRAKMADI”

Muhtarlık sürecinde ‘iletişim her şeydir’ diyerek yola çıktığını belirten Gaziemir Atıfbey Mahallesi Muhtarı Fatma Zingi, “Adaylık sürecinde kapı kapı dolaşarak mahalle sakinleriyle tanıştım. Çalmadık kapı bırakmadım. Tabi bu durum seçim sürecinde kendime oy istemekten öte insanlarla ile tanışmak onlarla bir bağ kurmak ve tanımaktı. Bu süreçte mahalle sakinlerimizden de olumlu anlamda dönüşler aldım. İlk dönemimde 7 erkek adaya karşı muhtarlık yarışını yürüttüm. Buraya taşınalı 2 yıl olmasına rağmen muhtarlık görevine layık görmeleri beni çok mutlu etti. Daha mutlu eden bir başka nokta ise ikinci dönem seçimlerine gittiğimizde bu sefer 5 aday vardı. Ve bu adayların tamamı kadınlardan oluşuyordu. Bir algıyı yıkmak ve küçük de olsa değişime vesile olmak beni en çok mutlu eden şeylerin başında geliyor. Klasik ve alışagelmiş muhtarlık anlayışını değiştirmek için geldim. Mahallemde yapılan her işi sanki kendi evimin içinmiş gibi titizlikle ve güzel olmasına özen gösteriyorum. Daha önceki dönemlerde maalesef burayla ilgili yapılması gereken konularla ilgili yetkili kurumlar ve muhtarlık arasına iletişimsizlik nedeniyle eksik kalmış şeylerin olduğunu gördüm. İlk iş seçildikten sonra elime çiçek alarak bölgemizde bulunan kurumları ziyaret edip kendimi tanıttım. Tabi yüz yüze iletişim kurup ve diyalog halinde olmak hem karşı taraf hem de sizin için aslında mahallemiz için önemli bir noktadır. Mahallemizi oluşturan insanlara baktığımızda gelir seviyesi yüksek kişilerin ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Burada yaşayan insanlarımız da sosyal konularda duyarsız ve sessiz kalan kişiler değiller. Özellikle sosyal yardımlar konusunda bir elin verdiğini diğer el görmemeli düsturundan yola çıkıyoruz” diye konuştu.

muhtar (3)-yenigün-2muhtar (5)-yenigün-1

GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLERİMİZ VAR”

Atıfbey Mahallesinde birçok yerin eğitim alanı olarak ayrılmasına rağmen yeterli sayıda okul bulunamadığını belirten Fatma Zingi, “Burada yaşayan çok sayıda gencimiz var. Bu gençlerimizin için bir okul maalesef bulunmuyor. Bu konuyla alakalı mahallemize bu ayrılan alanlara okul yapılması konusunda vatandaşlarımızın talebi var. Bunlar zaman süreçler olduğu için biz de farklı alternatif çözümler konusunda düşünüyoruz. Bunlardan başka burada yaşayan çok sayıda emekli öğretmenlerimiz var. Bu öğretmenlerimizle iletişime geçtiğimizde farklı yaş kategorileri için ücretsiz olarak ders verebileceklerini söylüyorlar. Burada oluşturulacak bir kurs merkeziyle tamamen gönüllü öğretmenlerimiz aracıyla çocuk ve gençlerimiz için eğitim hayatları ve sınavlara daha iyi hazırlanması adına böyle bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Şu anki en büyük engellimiz bu kurs merkezi ile ilgili yer sorunu. Bu konuyla alakalı da yetkili kurum ve kuruluşların bize destek olmalarını istiyoruz. Bizler bunu sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Bu gençler bizim geleceklerimiz. Gönüllü öğretmenlerimizle de eminim ki en kısa zamanda yer sorununu da aşıp bu eğitimlere başlayacağız. Tabi bunun yanında kütüphane konusunda da muzdarip olduğumuzu söyleyebilirim. Bu açmak istediğimiz kurs merkezi içinde herkesin gelip kullanabileceği bir kütüphanenin de olması en büyük temenni ve isteklerimiz arasında yer alıyor” dedi.

muhtar (4)-yenigün-1

“ÜRETİCİ KADINLAR DESTEKLENMELİ”

Kadınların üretime katılması için önemli projeler ürettiklerini ifade eden Zingi, “Ayrıca her yıl Büyükşehir’in de desteğiyle kadınlarımızın ürettikleri emeklerini sergileyip satabilecekleri bir stant oluşturuyoruz. Fuar alanında kadınlarımıza ayrılan bu yerde herkes el emeği göz nuru kendi ürettikleri ürünleri burada satarak ev ekonomilerine katkıda bulabiliyor. Bunu sürekli ve kalıcı haline getirmek adına da şu anda bir projemiz var. Mahallemizde bulunan üretici kadınlarımızın her hafta günün belli günlerinde semtimizdeki pazar alanında bir stant oluşturup vatandaşlarımızla ulaştırmak istiyoruz. Özellikle dar gelirli ailelerimizin de bütçelerine katkı sağlayacak bu uygulama ile hem kadınlarımız istihdama katılacak hem de ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlayacaklardır. Kadınlarımızın bu anlamda projeler ile desteklenmesini önemsiyorum” diye konuştu.