Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kadınlarda nasıl olacak? Kadın çalışanlar hangi şartlarla emekli olacaklar?

EYT düzenlemesi yaş hesabı nasıl yapılacak?
2022 yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili eyt yasası çıkması durumunda erkek çalışanlar için ayrı kadın çalışanlar için ayrı düzenlemesi olması bekleniyor. Kadın çalışanların emeklilik yaş hesabının daha erken olması beklenirklen Çalışma Bakanlığı'nın belirleyeceği kriterler önem kazanıyor. Çalışma Bakanlığı'nın eyt 2022 düzenlemesi beklenirken çalışanlar da kendi emeklilik yaş hesabı için araştırmaya devam ediyorlar. 

KADIN ÇALIŞANLARDA EMEKLİLİK YAŞ HESABI NASIL YAPILACAK?

Kadın çalışanlar için EYT düzenlemesinin belli bir prim ve belli bir yaş üzerinden olacağı öngörülüyor. Halen resmi bir açıklama olmayan konuya ilişkin son değerlendirmelerden biri Ekrem Sarısu'dan geldi. Sarısu Posta'da yer alan sayfasında bir kadın çalışanın sorusuna yanıt verdi. Emeklilik hayali kuran kadın çalışan "4 Temmuz 1980 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 2 Eylül 1996 (gerçek işe başlangıç, stajyerlik değil). Şimdiye kadar 8841 gün prim ödedim. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası çıkarsa beni kapsar mı sgkbulteni.com? Çıkmazsa kaç yaşında emekli olurum? Sistemde emeklilik yaşım önceden 52 olarak belirtiliyordu, şu an 53 görünüyor. Ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti. 

Gözden kaçırmayın

Vecdet Öz: Genel başkanlığı bırakmam MHP ve AK Parti'den tehdit geliyor Vecdet Öz: Genel başkanlığı bırakmam MHP ve AK Parti'den tehdit geliyor

Ekrem Sarısu bu sorunun ilk kısmında çalışanın bağlı olduğu emeklilik şartlarını açıkladı. Yapılan açıklamada "Sigorta başlangıcınızda adınıza prim ödemesi varsa emeklilik yaşınız 52 değil 53’tür. 52 olması için sigorta başlangıcınızın 23 Mayıs 1996’dan önceki bir tarih olması gerekir. Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." bilgisi verildi. 

EYT DURUMU

Çalışanın EYT durumuna ilişkin ise "8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olup emeklilik için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağladığınızdan, EYT yasası çıkarsa siz de yararlanırsınız." açıklaması yapıldı.