Saç dökülmesi, çoğu erişkin insanın günlük yaşamda sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Yıkama ve saç tarama alışkanlıklarına bağlı olarak daha da erken yaşlarda başlayan saç dökülmesi, fiziksel görünüm ve psikoloji üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Saç dökülmesi, kişiyi oldukça mutsuz edebilir ve özgüvensiz dahi hissettirebilir. Bu sebeple, derhal dökülmeye karşı önlem alınmalı ve gerekirse tedaviye başvurulmalıdır. Kadınlarda gitgide artan saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Artan saç dökülmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik faktörler sebebi ile saçlarınız dökülüyor olabilir. Aile üyeleri arasında kellik problemi yaşayan biri ya da birileri varsa, bu durumun sizlere de yansıma olasılığı vardır.
  • Vitamin ve mineral eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Herhangi bir beslenme eksikliği yaşamamanıza rağmen vitamin ve mineraller açısından yeterli takviye almıyorsanız bu saç sağlığına zarar verebilir. B12 ve D vitamini eksikliği yaşıyorsanız, saçlarınız beslenemez ve dökülür.
  • Deri hastalıkları da saç dökülmesine sebep olabilir. Deride ortaya çıkan birçok hastalık bir süre sonra etkisini saçlarda da gösterir. Akne, sedef hastalığı ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıkları saç sağlığını da büyük oranda etkiler.
  • Hormonal sorunlar saçlarınızın dökülmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Reglde gecikme ve düzensizlikler yaşayan çoğu kadın, saç dökülmesinden de şikayetçi. Aşırı sivilcelenme, hızlı kilo alma, hızlı ve aşırı tüylenme gibi çeşitli hormonal sorunlar, saçlara da zarar verebilir. 
  • Yanlış kozmetik alışkanlıkları da saçlarınıza zarar verir. Aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünleri sık sık kullanmak saç sağlığını büyük oranda yıpratır. 

Saçların dökülmemesi için öneriler

Saç sağlığı her yaş grubunun dikkate alması gereken bir konudur. Saçların dökülmemesi için bakımınıza büyük bir özen göstermelisiniz. Öncelikle, doğru şampuan seçimi ile başlamalısınız. Saçlarınızı tararken oldukça nazik olmalısınız, yoksa koparak dökülebilirler. Elinizden geldiğince organik bazlı ürünleri tercih etmek kimyasal içeren ürünlerden daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, saç şekillendirmek için kullanılan yüksek ısıtıcılar da saçı yakabilir ve yıpranarak dökülmelerine sebep olabilir. Saçınızı şekillendirmeyi seviyorsanız bile sık sık doğal maske ile saçlarınızı mutlaka canlı tutmaya özen gösterin.