İspanya’dan kovulan Yahudilerin Osmanlı’nın devreye girmesiyle Türk denizcilerinin kadırgalarında başlayan ve İzmir’e doğru çıktıkları yolculuğun izleri bugün hala yaşıyor.

MuhtarGuven

15’inci yüzyıldan itibaren İspanya’daki baskılardan kaçarak Osmanlı’ya sığınan Sefarad Yahudilerinin yerleştiği kentlerden biri de İzmir olmuştur. Bu süreç aynı zamanda günümüze dek uzanan çok sayıda mimari ve kültürel etkileri de beraberinde getirdi. Yahudileri taşıyan Türk denizcileri İzmir’e ulaşıp kıyıya çıktıkları bölgeler zamanla kadırgaların adlarıyla anıldı. Bu sürecin sonucu olarak günümüzde Konak ilçesinde çok sayıda kadırga adlarından oluşan mahallelerin oluşmasına neden oluyor. O mahallelerden biri de destansı zaferlere imza atan Kılıç Ali Paşa’nın adını taşıyan Kılıç Reis Mahallesi. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren geleneksel semtlerini terk eden Yahudiler Karataş ve çevresine yerleştiler. Varlıklı aileler deniz kıyısını tercih ederken, daha dar gelirli ailelerde Halil Rıfat Paşa semtini kendilerine mesken tuttu. Gittikçe büyüyen Yahudi nüfusunun ibadet ihtiyacını karşılayacak olan bir Sinagogun daha önce bu semtte bulunmaması nedeniyle bugün Kılıç Reis Mahallesinin sınırları içinde kalan Roş Ha Har Sinagogu'nu kurmaya itmiştir.

MuhtarKilicReis

TÜRKİYE’NİN İLK GEZİ MÜCADELESİ

Bugüne dek çok sayıda ilke imza attıklarını belirten Kılıç Reis Mahallesi Muhtarı Yücel Mumcular, “Yaklaşık 35 yıldır muhtarlık içinde aza ve muhtar olarak farklı görevleri yürüttüm. Muhtar olurken bir sözüm vardı o da ‘Bu mahalleyi İzmir’in en güzel mahallesi’ yapmaktı. Bu mücadele mahalle sakini olarak 1980’lerde başladı. Şu anda muhtarlık binamızın da içerisinde olduğu İhsan Alyanak Park’ı, zamanında Hazine ve Maliye Bakanlığına ait bir araziydi. 12 Eylül’den sonra (askeri darbe) bu yere lojman yapılması gündemdeydi. Mahalle sakinleri olarak bizler bu araziye ellerimizde onlarca ağaç dikmiştik. Nefes alacak tek bir yerimiz kalmıştı ve onu da betonlaşmaya kurban etmemek için uzun ve meşakkatli bir mücadeleye giriştik. Yıllara uzanan bu süreçte 2003 yılında Ankara’ya giderek bu isteğimizi tekrar gündeme getirdik. Hükümet’in de onayıyla, belediye bu araziyi satın alarak yeşil alana çevirdi. Bugün geldiğimiz nokta da verdiğimiz mücadelenin ne kadar da doğru olduğunu gördük” diye konuştu.

MuhtarYucel

Gözden kaçırmayın

Ekonomi beklentileri değiştirdi Ekonomi beklentileri değiştirdi

Binayı satın alıp bakanlığa bağışladık

Mahalle halkının ortaklaşa bina satın alarak bakanlığa bağışladığını belirten Muhtar Yücel “Mahalle sakinlerimiz çevreye ve yaşadığı yere kayıtsız kalan kişiler değiller. Burada Aile Sağlık Merkezi olmadığından mahalle sakinleri ve ileri gelenlerinin katkılarıyla burada bir bina satın aldık. Bu binayı da Sağlık Bakanlığına bağışlayarak mahallemize hizmet verecek bir sağlık merkezine kavuşmuş olduk. Diğer yandan burada uzun yıllar atıl duran adeta çöplüğe dönmüş araziler vardı. Mülk sahiplerini ulaşarak ve gerekli izinleri alarak bu arazileri önce temizledik sonra da otoparka çevirdik. Bu otoparktan elde ettiğimiz gelirin tamamını da çocuklarımıza burs olarak verdik. Hem izbe ve kötü görüntüye neden olan durumdan kurtulduk hem de otopark sorununa bir nebze de olsa çözüm bulmuş olduk” ifadelerini kullandı.

MuhtarSinangog

Radyo müzesinin temelleri Kılıç Reis Mahallesi'nden

İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi’nin temellerinin Kılıç Reis Mahallesi’nden çıktığını belirten Muhtar Yücel, “ Mahallemizde radyo koleksiyoneri bir abimiz vardı. Dünyada ender kalmış birkaç radyosu da bizim mahallede bulunan bu dükkânın içinde yer alıyordu. İlgi çekici ve ender olması nedeniyle mahallemizi ziyarete gelen kişileri gezdirdiğimiz bir yer haline geldi. Dönemin Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’da ziyaretimize geldiği bir gün onu da bu yere götürdük. Bu yer çok hoşuna gitti ve 2013 yılında İzmir’in ilk ve tek müzesi olma özelliğine sahip Radyo ve Demokrasi Müzesi’ni Basmane’de kurdu. Bu müzenin içinde bizim mahallemizde giden radyolardan var. Böyle anlamlı bir olaya ön ayak olmak bizim için gurur verici" diye konuştu.

Osmanlı Kaptan-ı Deryası Kılıç Ali Paşa kimdir?

Uluç Ali ya da Uluç Ali Reis olarak da bilinen, 1571 ile 1587 yılları arasında 16 yıl kaptan-ı derya olarak görev yapmış Osmanlı denizcisidir. İtalyan asıllı olup, Müslüman olmadan önceki adı ‘Giovanni Dionigi Galeni’dir. İtalyan kaynaklarında Occhiali adıyla da geçer. Müslüman olduktan sonra hızla yükse 7 Ekim 1571 günü İnebahtı körfezinde yapılan savaşta Uluç Ali Paşa sol kanada komuta etti. Bir gün süren savaş Osmanlı donanmasının yenilgisiyle son buldu. Savaş sırasında Uluç Ali Paşa düşmanın sol kanadını bozmuş ve Malta şövalyelerinin kaptan gemisini ele geçirmiştir. Savaşın ardından yarısı kendi filosundan, öbür yarısı ise dönüş yolunda doğu Akdeniz limanlarından topladığı Osmanlı kadırgalarından oluşan 80 gemiyle İstanbul'a vardı. Uluç Paşaya kaptan-ı deryalık görevi verildi ve II. Selim Uluç Ali'nin adını Kılıç Ali olarak değiştirdi. Osmanlı donanmasının önemli komutanlarından biri olmuştur. Özellikle, İnebahtı Savaşı sırasında gösterdiği başarı ile bilinir. 

MuhtarKilicReis2 (1)