Kadızade Zühtü Işıl kimdir? Nerelidir?

Karşıyaka Spor Kulübü'nün kuruluşunu şu şekilde anlatmıştır:

“1908 meşrutiyet inkılabı olduğunda bizim nesil 10-15 yaşlarında idi. hürriyet, adalet, musavvat, uhuvvet diye dört inanç doğmuştu…. memleket bizimdi, fakat hakim olan türklerden başkaları idi. ticareti, sanayii herşeyi türklerden başkaları için bir nimetti. hürriyet ilan ile “türküz” diye övünmek ihtiyacını yavaş yavaş duymaya başladık. her sahada duyulan bu ihtiyaç bizi sporda örgütlenmeye itti…

izmirde rumların panyanios, apollon ve bir çok kulüpleri vardı. bornova’da ingilizlerin kendi aralarında kurduğu bir takımları vardı. o tarihte biz de aramızda para toplayarak top aldık. kısa pantolonlarla o günün sahası olan osmanpaşa camisini yanındaki ilk mektebin bulunduğu yerin bitişiğindeki arsada oynamaya başladık…

aramızda ilk defa bir topluluk kurmaya beş altı arkadaş o günlerde bu arsada karar verdik. ağabeyim kadızade raşit, teyzezadem süreyya iplikçi, ben, refik civelek, osman nuri, örnekköylü hüseyin bir zeytin ağacı altında hafif yağmurlu bir günde biz de bir kulüp kurmayı tasarlamıştık. içimizdeki milli heyecan bir yangın gibi ateş almıştı. bizlere hüsnü tonak, tahir bor, fevzi fikri altay, sezai çulcu da katıldı. 2-3 ay sonra bu topluluğumuzu daha çok canlandırmayı düşündük. bu bizim için bir özlem olmuştu. ittihat ve terakki cemiyeti’ne müracaat ettik. bizi olumlu karşıladılar ve bir oda tahsis ettiler.

bu büyük bir ümit olmuştu. haftanın birkaç günü akşamları burada toplanıp tasarladıklarımızı büyüklerimize iletiyorduk. onlardan büyük teşvik görmeye başlamıştık. bir müddet sonra vilayete müracaatla hukuk müşavirliği kanalı ile kulübümüzü “karşıyaka mümaresei bedeniye kulübü” ismi altında teşekkül etmiş oluyordu. k.s.k. artık doğmuştu. tarih 1 kasım 1328 yani 1912 idi.”

kadizade-zuhtu-isil-kabri-basinda-anildi_yenigün--1

Kadızade Zühtü Işıl 1912 yılında İzmir’de yabancılara karşı mücadele edebilmesi için ilk Türk Futbol kulübü olan Karşıyaka Spor Kulübü’nü kurdu. Ülke işgal edildiği dönemlerde Milli Mücadele’ye katıldı. İzmir’in kurtuluşunda Karşıyaka’ya ilk girenlerden oldu. Ordu Caddesi’nde bulunan anıtında iki zeybek heykeli ile birlikte Zühtü Işıl’ın yanında olan kuvayı milliye kahramanlarından Bombacı Ali Çavuş ve kabartmaları bulunmaktadır.