Türkiye fotoğrafçılık sektörünün zirve niteliğindeki dev buluşmasında son teknoloji dokunma mesafesine taşınırken kadrajın efendileri fotoğraf tutkunlarına bilgi ve tecrübelerini aktaracak.

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Üç asırlık fotoğrafçılık serüvenindeki son trendler ve teknolojik gelişmeler İzmir’deki ‘Dijital Fotoğraf Ekipman Tanıtım ve Albüm Günleri’ ile bir kez daha Türkiye gündemine taşınacak.

Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar Ayla'nın yaşaması için yardım bekliyorlar

Pandemi döneminde gerçekleştirilemeyen kadraj tutkunlarının merakla beklediği Türkiye Fotoğrafçılık Zirvesi 12-14 Mayıs 2022 tarihlerinde İzmir’de yapılacak. İzmir Fotoğrafçılar Odası önderliğinde ülke genelindeki 22 odanın iş birliği ile gerçekleşecek organizasyon dev bir buluşmaya sahne olacak. Tepekule Kongre Merkezi’ndeki organizasyonu sektör profesyonelleri ve fotoğraf tutkunları her gün 10.30 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.

MURAT YAVUZ

SON TREND SERGİLENECEK

Organizasyonun heyecanını yaşayan İzmir Fotoğrafçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yavuz, “Pandemi döneminde insanlarımızın fotoğrafçılığa karşı ilgisi arttı. Teknolojik gelişim ve dönüşümler yaşandı. Ben mesleğe başladığımda tekerlekli tripodun üzerinde kamera, kayıt cihazı, kaydı takip ettiğimiz bir adet televizyon olurdu ve elektrik kabloları ayağımıza dolanırdı.  Şimdi cihazlar gerek kamera gerekse fotoğraf makinesi temelinde çok değişti. Drone, gimbal ve praflash gibi ürünlerde her gün yükselen bir teknoloji söz konusu. Biz son teknolojiyi, düzenleyeceğimiz ‘Dijital Fotoğraf Ekipman Tanıtım ve Albüm Günleri’ kapsamında dokunma mesafesine getireceğiz”dedi.

ADAPTASYON SAĞLANACAK

Fotoğrafçılığın tüm yönlerini ele alarak sektörün yol haritasını belirleyeceklerini de vurgulayan Başkan Yavuz, “Teknoloji firmaları düzenleyecekleri atölye çalışmalarında meslektaşlarımız ve kadraj tutkunlarının yeniliklere adaptasyonunu sağlayacak. Geleceğin fotoğraf ve video düzenleme teknikleri, geniş çaplı fotoğraf projeleri geliştirme, uygulama ve yönetme, yarının dünyasının fotoğrafı, Metaverse, NFT, iNFT, DeFi, Tokenomics gibi güncel konuları ve dijital dünyada eserlerin nasıl sergileneceği, sanat ve prodüksiyon dünyası, post-modern fotoğrafta gerçeklik profesyonellerin anlatımıyla ortaya konulacak” şeklinde konuştu.

Jirayr Gamsaragan

ÖZEL OLARAK HAZIRLANIYORUZ

Fotoğrafçılık sektöründe özel bir önemi olan Zoom İthalat Şirketinin sahibi Jirayr Gamsaragan, “Başta profesyonel fotoğrafçılar olmak üzere, fotoğrafçıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek geniş ürün yelpazesine sahibiz. Olympus, Manfrotto, Profoto, Tamron, Zhiyun, Saramonic, SjCam, Laowa, Viltrox, Gitzo, Joby, Lowepro, PhaseOne, Sekonic, Lastolite, B+W Filtre, Duracell ve Phillps Projeksiyonlar gibi dünyada sektöründe önde gelen markaların Türkiye distribütörü olarak fotoğrafçılık sektöründe güçlü bir yerimiz var. Türkiye’deki tüm fotoğrafçılar odalarının ilgi göstereceği yeni normaldeki bu etkinliği önemli buluyoruz. Özel bir standa son teknolojiye sahip cihazlarımızı sergileyeceğiz.  Workshoplar düzenleyerek etkinlik ziyaretçilerimize en güncel bilgileri vereceğiz” açıklamalarında bulundu.

Sürdürülebilir liderlik anlayışı

Kişisel gelişim programlarının aranan Eğitmen ve Yönetim Danışmanı Sezgin Yılmaz, “Fotoğraf bir sanattır. Ama bu sanatın kurumsal olarak yapılabilmesi bazı standartlar gerektirir. Fotoğraf sanatçısı dostlarımıza yönetim ve liderlik ile sürdürülebilirlik alanında seminerimiz olacak. Daha önceden bu alanda özel olarak çalışma yaptığımız girişimciler önemli mesafeler aldılar. Aynı ivmenin katılımcılarımız tarafından da yaşamasını arzu ediyoruz” dedi.

Sezgin Yılmaz

Kültürel miraslar yaşatılacak!

Dijital Fotoğraf Ekipman Tanıtım ve Albüm Günleri kapsamında büyük mücadeleye sahne olacak bir de yarışma gerçekleşecek. 9. kez gerçekleşecek Fotoğraf Yarışmasının konusu bu kez ‘Kültürel Miraslarımız’. Mart ayı sonuna kadar fotoğraf tutkunları en fazla 5 eser ile yarışmaya katılabilecekler. İzmir Doğalgaz’ın sponsor olduğu yarışmada birinci 6 bin, ikinci 3 bin ve üçüncü ise bin 500 lira ödül kazanacak. İlk 24 eser arasına giren fotoğraflar ise sergilenme hakkı kazanacak.