Kaju, çerez tabaklarının vazgeçilmezi olan bizim kuruyemiş olarak tükettiğimiz bir meyvedir.  Kaju fıstığı, elma da denilen dışı dolmalık kırmızı bibere benzeyen meyvesinin böbrek şeklinde dıştaki çekirdeğidir. Kajunun nerede yetiştiği, faydaları, nasıl yetiştiriciliği yapıldığı az bilinmektedir. Kaju yetiştiriciliğinin bazı püf noktaları bulunmaktadır. 

Bol sıcak ve yağış ister. Soğuğa dayanıklı değildir, kuraklığa dayanıklıdır. Ekvator bölgelerinde daha iyi yetişir ve yetiştirilir. Kajunun ana yurdu Brezilya’dır. Coğrafi keşifler sırasında Portekizliler tarafından keşfedilmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Vietnam, Fildişi sahilleri, Hindistan’da, Batı Afrika ülkelerinde ve daha birçok tropikal bölgelerde yetiştiriciliği yapılır.

Hindistan üretimde ve ihracatta birinci sıradadır. Hindistan’ı, Brezilya ve Afrika takip eder. Dünya’nın en büyük kaju ağacı Brezilya’dadır. Türkiye’nin iklimi kaju yetiştiriciliğine uygun değildir. Akdeniz Bölgesi sıcaklık olarak uygun olsa da bol sulama yapılması gerekir. Karadeniz Bölgesi yağış olarak uygundur ama soğuk iklimi vardır.

Kaju yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Ağaç tohumlardan ve aşılamadan üretilebilir. Tohumlardan yetişen ağacın meyve vermesi 3-5 yıl sürer. Aynı zamanda saksıda da yetiştirilir. Hem meyve vermesi tohumlama kadar uzun sürmez, çok fazla beklemek zorunda kalmazsınız. Minimum 6 saat güneş ışığı görmek zorundadır. Asit seviyesi 5-6 düzeyde, iyi drene edilmiş az kumlu toprakta yetişir. Kajunun iyi gelişmesi için düzenli gübreleme ihtiyacı vardır. Yaz aylarında haftada bir iki kez sulanmalı kış aylarında sulama azaltılmalı ya da durdurulmalıdır. Fazla sulama zararlıdır. Yabani otları önlemek ve hasadı kolaylaştırmak için malçlama yapılabilir. Meyve pembeleştiğinde veya kırmızı renge döndüğünde ve çekirdeğinin kabuğu grileştiğinde hasada başlanmalıdır.

Kajunun faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

  • Magnezyum, demir, selenyum K, C, B6 vitamin ve mineralleri açısından zengindir.
  • Kanser, kalp, damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Bazı ülkelerde alternatif tıp alanında ağacının yaprakları doğal ağrı kesici, çekirdekleri ise kan yapıcı olarak kullanılır.
  • Çekirdekleri kozmetik ve ilaç sanayide kullanılır.
  • Kajunun kabuğu su yalıtımında, boya yapımında ve silah üretiminde kullanılabilen türevler verir.
  • Güney Asya Mutfağı'nda yaygın olarak kullanılır.
  • Kaju ağacı Kamboçya’da süs bitkisi olarak yetiştirilir.