26.03.2021, 06:35

Kalbimiz terk edilmiş ve boş

İzmir 1922 yılında yaşadığı büyük yangına rağmen kent mimarisi ile sayısız eşsiz ve zarif binaya ev sahipliği yapar. Bunların büyük bir bölümü farklı dönemlerin kent ve devlet sorumluları tarafından ayağa kaldırılıp şehrin silüetine kazandırılsa da bir bölümü ne yazık ki yıllarca kör talihine mahkum edilmiştir.
Tarihi Havagazı Fabrikası, Eski Tekel Binası, Agios Voukolos Kilisesi gibi birçok bina restorasyonun yanı sıra aktif olarak kullanıma alınmasıyla da sadece mimarı güzellik olmaktan çıkıp kentin aktif hayatı için birer etkinlik alanına dönüştü yıllar içerisinde.
Bir de hala hayata dönmeyi bekleyenler var, mesela yıllarca unutulmuş Tarihi Elektrik Fabrikası, artık kentin ne yazık ki negatif simgesi haline gelmiş Basmane Çukuru, Alsancak ve Liman viyadükleri ve daha birçoğu…
Bunlar zaten yıllarca unutulmuş, sen ne oldu da hatırladın diye sorarsanız 30 Ekim depremi sonrası boşaltılan ve üzerinden geçen 5 ayda akıbeti hakkında sayısız görüş ve öneri belirtilen Büyükşehir Belediye Binası ile ilgili endişelerim var benim.
Aylardır önünden her geçtiğimde gözüme takılan pandemideki kısıtlamalar gibi sessiz ve yalnız, bomboş ve metruk görüntüsüyle körfezi selamlayan binayla.


BAŞKAN SÖZÜNÜ YEMEZ!
Sakın korkmayın, konuyla alakalı olup olmayan, uzmanlığı bulunup bulunmayan herkes gibi 'o binaya ağır hasar raporu verilmedi yıkılmasın' diye ahkam kesecek değilim.
Zaten konuyla ilgili Sayın Başkan Tunç Soyer çok netti, “Belediye ana hizmet binasını yıkıp, yerine Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak, kalan alanı Konak Atatürk Meydanı’na katacağız. İzmir’e ve İzmirliler'e hayırlı olsun. Umarım Konak'taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur” demişti.
Bunun üzerine bence Başkan ne sözünü yer o binaya geri döner, ne de tek bir personelini içerisine sokar.
Benim en büyük beklentim bu geçen 5 ayın üzerine aylar yıllar eklenmesin. Maliyeti ne olursa olsun yıkım ve yeni bina için adımlar hızla atılsın, Büyükşehir binası unutulanlar arasına adını yazdırmasın, İzmir'in kalbi daha fazla boş ve terk edilmiş kalmasın.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@