Nihat AK/YENİGÜN -Gültepe semtinde 1967 yılında dünyaya gözlerini açan İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, küçük yaşlarda dericilikle tanıştı. Deri ile erken yaşlarda bağ kurmasını Başkan Karakuş şu cümlelerle anlatıyor, “İzmir’de derinin tabaklandığı Yeşildere semtine yakın bir mesafedeki Gültepe’de doğdum. Babam celeplik yapar, ablamlar deri fabrikasında çalışırlardı. İlköğretim çağındaki tatillerinde ablamlar beni yanlarında götürürlerdi. Benim mesleğe başlamamın ilk adımları da Yeşildere’de tabakhanede oldu. Tabakhane çalışması zor olan bir ortamdır. Şartlar zorlukları görmeyi çalışarak kendi ayaklarımızın üzerinde durmayı gerektiriyordu. Geldiğim noktada iyi ki zorlukları görmüşüm, iyi ki mesleğime erken yaşlarda başlamışım diyorum ve hayatımda bunun faydalarını da görüyorum. Babamın Nuri isminde çok tecrübeli terzi bir arkadaşı vardı. Deri konfeksiyon işinde önemli bir noktadaydı. Deri konfeksiyon da o dönemde çok revaçtaydı. Babam ustaya bana iyi bir meslek öğretmesi talebinde bulundu. Ailem ustama ‘Eti senin kemiği bizim’ sözüyle teslim etti. Akşamları 21.00-22.00’de ustamız bizi eve göndersin diye gözüne bakar kırk dereden kırk su getirirdik. Ama hatlı minibüse bindiğimde herkes beni parmakla gösterir ‘Bu delikanlı deri konfeksiyoncu ’derlerdi. Popüleritesi yüksek bir mesleği yapmanın onurunu küçük yaşlarda tadardık. Uzun süre ısmarlama terzilikten sonra ustam deri konfeksiyona dönmüştü. Sanatkar bir ustaydı. Bu günkü gibi 50-60 makinalı bir işyeri değildi iki üç makinalı bir deri konfeksiyon atölyesiydi. Çıraklığımı, kalfalığımı ve ustalığımı aynı atölyede kazandım. Bizim işler bakmakla görmekle kazanılmıyor. Filen yapmakla oluyor. Deri konfeksiyonda makinacı ve ayakçı diye iki önemli anahtar kilit gibi grup vardır. Ayakçı başka yerlerdeki gibi getir götür yan işler anlamında değil. Bizim sektörde ayakçı ürünün planlamasından nihai ürüne dönüşene kadar olan süreçten sorumlu olan kişi anlamına gelir. Ayakçının iş akımına göre atölyelerden iş çıkar. Çıraklara mosturaları bir çat bakalım derler. Kolları bir çat bakalım derler.  Ana temaları bir anda cesaret edip kimse vermez. Kumaş olan bir kıyafeti komple baştan aşağı söküp defalarca dikebilirsiniz. Aynı şekilde olduğunu görürsünüz. Deriye iğnenin girdiği yer delinir. Hata ile yaparsanız bunun ikinci bir telafi şansı yoktur. Deriye iğne girdiyse bir daha söküp dikemezsiniz. Diktiğini sökmediğin sürece bu işi yaptın anlamına gelir.” 

reel (111)


GÜÇLÜ İLETİŞİM KAPILAR AÇAR
Yapılacak her meslekte güçlü iletişimin olmayacak gibi görünen çok sayıda kapıyı açabildiğini belirten İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, “Askerden geldim mesleğimde de ustalığımı almıştım bir iş yapmam gerekiyordu. Allah rahmet eylesin Mehmet ağabey vardı Tak Tak Mehmet derlerdi. 3 bin liraya  Seiko dikiş makinesi aldık. Bin beş yüz lirası peşin kalanını bizi yakinen tanıdığı için taksitle verdi. Makinayı aldım eve götürdüm çocuksu bir heyecan yaşadım. İşyeri açacak olmanın bir sevinci kapladı içimi. Birkaç ay içinde Çankaya semtinde istediğim bir dükkan boşaldı. Deri alacak paramız yok. Astar alacak paramız yok. Fermuar alacak paramız yok. Daha önceden çalıştığım yerde çok aktiftim. Dükkanımıza gelen müşterilerle ben ilgilenir ürünün pazarlaması ve teslimatını ben yapardım. O dönem kurduğumuz samimi ve güçlü iletişim dükkan açtığımda bana kapıları açtı. Başkalarından mal aldıktan sonra ödeme yapan çok sayıda müşteri bana sipariş verirken avans verirlerdi. Benim iş yapmam, piyasada güçlü durabilmem için destek olurlardı. O yüzden iş hayatına atılacak gençlerimize samimi ve sıcak iletişim kurmalarını tavsiye ediyorum. Bir insanın sermayesi olmayabilir ama dürüstlük, samimiyet, sıcak iletişim sosyal bir sermayedir. Olmaz denilen kapıları bir bakarsınız soruna kadar açar” dedi. 

reel (1)-1
SEKTÖRÜN VEBALİ OMUZLARIMDA 
Meslek odalarının sektörlerin güvencesi olduğuna vurgu yapan İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, “1990 yılında odaya kayıt oldum. 1999’da odamızın yönetim kurulu üyeliğine seçildim. 9 yıl yönetim kurulu üyeliği yaptıktan sonra 12 İTKO Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yaptım. İki yıldır da başkanlık yapıyorum. Ben yönetimde olduğum süre içinde sektörümüzle et tırnak gibi oldum. Meslektaşlarımızın nabzını iyi tuttum. Alacağımız her karar için  34 yıl odamızın başkanlığını yapan rahmetli Mevlüt Turun’a doğru bilgiler vererek yönlendirmelerini yaptım. Başkanımızın hayatını kaybetmesinden sonra arkadaşlarımız başkan olmamı ısrarla arzu ettiklerini bildirdiler. Vefat eden bir başkanın ardından tam da pandemi döneminde 2 binin üzerinde üyemizin sorunluluğunu aldım. 100 yılda bir yaşanan ağır bir salgını yaşadık. 40 yılı aşkın bir süredir bu meslekteyim yönetim kurulu üyeliğim başkan vekilliğim var ama bu iki yıl kadar bir stres yaşamadım. Kendi işimde yaptığım kar da zararda kendimi ilgilendiren bir durum. Ama bu görevde vebal denilen bir durum var. 2 bin 160 üyemiz, onların çalışanları ve ailelerinin sorumluluğunu üzerimde taşıyorum. Kendi işyerimin çok daha üzerinde bir sorumluluk ve stresi beraberinde getiriyor. Bu vebal yapacağım işi bir sefer değil 10 sefer düşündürüyor”şeklinde konuştu. 

reel (3)
MESLEĞİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ
Meslek mensuplarının hak ettikleri yerde olması için yürümeye devam ettikleri yoldan devam edeceklerini belirten İTKO Başkanı Karakuş, “İnsanlığın bu dünyada yaşadığı sürece terzilere ve konfeksiyonculara ihtiyacı olacak. Üyelerimizin dünya ile entegre olacağı emeğinin karşılığını alabileceği bir ortamı sağlamak için çalıştık çalışmaya da devam edeceğiz. Rahmetli başkanımızla kaldığımız yerden değil yürüdüğümüz yerden devam edeceğiz. 100 yılda bir yaşanan ilk kez de bu kadar etkili bir salgını her birlikte yaşadık. İnsanların anasından babasından ailesinden kaçtığı bir dönemde biz üyelerimizle sıkı bir iletişim kurduk. Dileklerini taleplerini, birliğimiz, federasyonumuz, konfederasyonumuz ilgili bakanlık ve kurumlara dakikası dakikasına aktardık. Gönlümüzdeki arzu ettiğimiz kadar olmasa da can suyu olabilecek desteklerin alınabilmesine vesile olduk. Üyelerimiz Başkanlık görevinde devam etmem için ısrarlı bir istek ve baskıda bulundu. Mesleğimizi ve meslektaşlarımızı geleceğe güvenle taşıyacak projelerimizi hayata geçirmek için seçimde adayım”dedi. 

reel (4)-1

reel (21)