Kalp, göğsün ortasında, orta çizgisinden biraz daha sol tarafta bulunan ve hayati önem taşıyan kaslı yapıya sahip bir organdır. Ortalama 100 bin kez kasılarak 8000 litre kan dolaşımı pompalayan kalbin erkeklerde ağırlığı 340 gram, kadınlarda yaklaşık 300-320 gram ağırlığındadır. Kalp yapısında oluşan herhangi bir rahatsızlık nedeniyle pek çok kalp hastalıkları ortaya çıkabilir. 

En sık görülen kalp krizi belirtileri kalp ağrısı olarak da bilinen göğüs ağrısıdır. Göğüs duvarında hissedilen bu ağrı göğse oturmuş hissi veren ağırlık ve basınç yapan bir ağrı şeklinde olmaktadır. Kalp krizi belirtileri sol kola, boyuna, omuzlara, karın, çeneye ve sırta yayılabilir. Bu genel olarak 10-15 dakika boyunca sürer. Dinlenmek ya da koroner damarların genişlemesini sağlayan nitrat içerikli ilaçlar içmek ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Kalp ağrısı belirtileri bazı kişilerde farklı bölgelerde görülebilir. Özellikle kadınlarda görülen belirtiler erkeklerden daha farklıdır. 

Kalp krizi belirtileri şu şekildedir;

  • Göğüs ağrısı,
  • Baskı ve rahatsızlık hissi,
  • Yansıyan ağrı, (genellikle sol kola ya da mideye olabilir)
  • Terleme,
  • Halsizlik,
  • Nefes darlığı,
  • Sersemlik,
  • Çapıntı,
  • Sindirim problemleri gibi belirtiler yaygın olarak görülmektedir. 

Kalp krizi tanısı

Kalp krizi belirtileri ile tanı kalbin elektriksel aktivitelerin kaydedilmesini sağlayan EKG cihazı ile tanı yolunda başvurulan ilk yöntemlerden biridir. Biyokimyasal analizler, akciğer filmi, ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans ve anjiyografi gibi yöntemler kalp krizinin tanısı için kullanılabilir. 

Kalp krizi tedavi yöntemleri

Kalp krizi acil bir durumdur. Bu gibi durumlarda tam teşekküllü bir hastaneye gitmeniz gerekir. Kalp krizi ile ilgili ölümlerin birçoğu krizden birkaç saat sonra gerçekleşmektedir. Kalp krizi nedeniyle acile gelen hastalar kan sulandırıcı ilaçlar uygulandıktan sonra kardiyoloji bölümüne yönlendirilir. Doktorların teşhisine göre anjiyo yöntemine de başvurabilir. Anjiyo ve test sonuçlarına göre ilaçla tedavi ya da cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Kalp krizi belirtilerinde kalp krizi etkileyen risk faktörleri yaşantıda yapılan değişikliklerle önlenebilir. Tütün, alkol gibi kullanımların sonlandırılması gibi yöntemlerle risk faktörleri azaltılabilir. Egzersiz, bol su içmek ve sağlıklı yaşam gibi yöntemlerle kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.