Son zamanlarda oldukça trend haline gelen kan grubu diyeti aslında ilk olarak Dr. Peter d’Adoma tarafından keşfedilmiş ve ‘Eat Right For Your Blood Type’ kitabında da bahsedilmiştir.  Günlük yaşamda kan gruplarına uygun beslenmeyen insanların kalp, böbrek ve kanser hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu savunan bu düşüncenin, bilimsel olarak halen bir kanıtı yoktur. 

Herhangi bir bilimsel kanıtı olmasa bile bu düşünceyi benimsemiş insanlar için hazırlanan listeler mevcut. Bu listeler dört ana kan grubunu (A, B, 0, AB) ele alır ve rh+ ya da rh- değerlerinin bir önemi yoktur.  A grubu olanlar çiftçi, B grubu olanlar göçebe, 0 grubu olanlar avcı ve toplayıcı, AB olanların ise modern yaşama sahip olan bireyler olduğu ve buna göre sindirim sistemlerinin, mide ve bağırsaklarının geliştiği kabul edilmektir. Bu sebepten ötürü de listeler bunlara yönelik hazırlanmıştır. Peki nelere dikkat edilmeli ve nasıl uygulanmalı? İşte yanıtı...

Kan gruplarına göre beslenme listeleri 

  • A Kan Grubu: 

A grubu insanların çiftçi yaşam tarzından geldiği kabul edilir. Bu sebeple tükettikleri ürünlerin tarım kaynaklı olması idealdir. Yani kısacası, meyve ve sebzeden bol beslenmek, hayvansal ürünlerden olabildiğince kaçınıp kısmen vejetaryen beslenmek oldukça iyi olacaktır. Bu durum, midelerinin hassas olmasından dolayı et türevi besinleri sindirememe problemlerinden kaynaklanır. 

  • B Kan Grubu: 

B grubu insanların göçebe yaşam tarzından geldiği kabul edilir. Bu nedenle diyetlerinde herhangi bir kısıt yoktur denebilir. Et, süt, balık, yulaf, pirinç, meyve ve sebze gibi her çeşitten ürün tüketebilirler. Tek önerilmeyen besin grubu ise, beyaz et grubudur. 

  • 0 Kan Grubu: 

0 kan grubuna sahip kişilerin avcılık ve toplayıcılıktan geldiğine inanılır. Bu sebeple güçlü ve kuvvetli olmaları açısından, proteinden zengin bir diyet tavsiye edilir. Et, balık, tavuk, hindi gibi besinlerin tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Karbonhidrat tüketimini azaltması gereken 0 gruplular, meyve tüketimini de aynı şekilde dikkat etmelidirler. Ayrıca süt ve süt ürünlerini neredeyse tüketmemeleri tavsiye edilir. 

  • AB Kan Grubu: 

AB grubu insanlarının modern yaşamı sembolize ettiğine inanıldığı için, bu grupta bazı belli başlı kurallar yer almaktadır. Sebze ve meyve rahatlıkla tüketilebilirken, hindi eti dışında et önerilmez. Hassas mideleri sebebiyle süt ve süt ürünlerine direnç gösterebileceklerinin minimum seviyede tüketmeleri önerilir.