Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Kiev'deki diplomatlarının Ukrayna'yı derhal terk etmelerini istedi

"Kanadalı diplomatlarda ülkeden ayrılıyor"

Kanada Dışişleri Bakanlığı, Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre Kiev'deki diplomatlarının Ukrayna'yı derhal terk etmelerini istedi. 

Açıklama şu şekilde:

"Personelimizin ve ailelerinin yurt dışındaki görevlerimizde güvenliği ve emniyeti en büyük önceliğimizdir. Ukrayna ve çevresinde devam eden Rus askeri yığınağı ve istikrarı bozucu faaliyetler nedeniyle, Kanada büyükelçiliği personelinin 18 yaşından küçük çocuklarını ve onlara eşlik eden aile üyelerini geçici olarak geri çekme kararı aldık. Ukrayna Büyükelçiliği'ndeki yetkililer durumu yakından izlemeye devam edecek."

"Geçtiğimiz günlerde ABD'de aynı tarz bir açıklama yapmıştı"

Uyarıda, "23 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD'nin Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna'dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna'daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir" ifadesine yer verildi.

Gözden kaçırmayın

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Çavuşoğlu'yla konuştum ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Çavuşoğlu'yla konuştum