Kanal tedavisi ile dişin sert dokusu içinde bulunan kök kanalı adındaki doğal boşluk içerisinde bulunan yumuşak doku ile diş sınırı çıkarılmaktadır. Dişin içi temizlenerek ortaya çıkan boşluk doldurulur. Dişte meydana gelen çürükler tedavi edilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir. 

İlerleyen çürükler dişte bulunan sinirlerin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Diş sinirlerinin iltihaplanması hastalarda şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu noktada kanal tedavisi gibi uygulamalar hastanın rahatsızlığının giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

Dişteki sinir sağlığı etkilemez ancak hastalarda dayanılmaz ağrılara sebep olarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu sinirler sadece sıcak ve soğuk algısı için kullanılmaktadır. Eğer çürük diş tedavi edilmezse apse sorunu ortaya çıkabilir. 

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Bu tedaviler bir diş hekimi ya da endodontist tarafından gerçekleştirilir. Dişin durumuna göre uygulanacak olan prosedürü hekim seçmektedir. Kanal tedavisi öncesi yapılan ilk adım röntgen çekilmesi olmaktadır. Çevredeki kemiklerde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı belirlendikten sonra diş hekimi dişin yakınındaki alanı uyuşturmak için lokal anestezi uygular. Bazı hastalarda sinir öldüğü için lokal anesteziye gerek kalmayabilir. Tedavi esnasında bölgeyi kuru tutmak için diş etrafına lastik bir tabaka yerleştirilir. Daha sonra kök erişim deliği açılır. Bu delik içerisinden diş içerisindeki bakteriler, çürümüş sinir dokusu ve pulpa çıkarılır. Kök çeperlerinin kanalı temizlenerek ve fırçalayarak temizlik yapılır. Dişin iç kısmı iyice temizlendikten sonra kanal kapatılır. Çürük ve derin kırıklarda uygulanan bu yöntem dişin durumuna göre 1 hafta içinde tedavi edilebilir. Tedavi sonrası ilk birkaç gün bölgedeki dokuda hassasiyet meydana gelebilir. Ağrı kesici ilaçlar kullanılarak bu ağrılar kontrol altına alınabilmektedir. 

Tedavi sonrası sert ve kabuklu yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır. Günlük diş temizleme rutini de aksatmadan devam edilmelidir. Tedavi sonrası enfeksiyonu önlemek adına diş ipi günde bir kez kullanılmalıdır. Eğer ağrı kesiciler acınızı azaltmıyorsa mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir. Günlük diş temizliğinizi yaparak, şekerli gıdalardan uzak durarak, alkollü ve asitli gıdaları tüketiminizi azaltarak kanal tedavisi önlenebilir. Sadece ağız hijyenine dikkat ederek bu gibi zahmetli tedavilerin önüne geçebilirsiniz.