Kanatlı sektörü Ankara yolunda

Sanayicilerin yönetmelik ihlali Türkiye genelindeki Kanatlı Hayvan Eti Üreticilerini isyan ettirdi. Üreticiler talepleri karşılanmaz ise Cumhurbaşkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na yürüyecek

Güncel 26.07.2021 - 07:02 26.07.2021 - 07:03

Nihat AK / YENİGÜN - Kanatlı Hayvan Eti Sanayicileri ile Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birlikleri arasındaki toplantı Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gerçekleşti. 18 sanayici kuruluştan sektörün lokomotifi konumundaki 6’sı toplantıya iştirak etti. Sert tartışmaların yaşandığı toplantıdan bir uzlaşı çıkmadı. Uyarıları dikkate alınmayan üretici temsilcileri il toplantıları, Ankara yürüyüşü ve kümes kapatmaya kadar giden bir süreci başlattı.

 

YÖNETMELİĞE UYUN!
Bakanlıkta yapılan toplantıyı değerlendiren İzmir İli Kanatlı Eti Üreticileri Birliği sözcüsü Varol Gürol, “18 sayaniciden 6 lokomotif kuruluş toplantıya temsilci gönderdi. Yaptığımız toplantıda üretici temsilcilerimiz yönetmeliğe sanayicilerin uymasını talep etti. 2017 yılının Ekim ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kanatlı Hayvan Eti Üretiminde sözleşmeli üretime ilişkin usul ve esaslar hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Biz buna taraf olan sanayicilerimizin harfiyen uymasını istiyoruz. Pazara gidiyorsunuz esnaf alacağınız ürünü gözünüzün önünde tartıp size veriyor. Tartı tezgah altında veya arkasında olduğu zaman acabalarınız oluşuyor ve almak istemiyorsunuz. Biz tonlarca malı sanayiciye teslim ediyoruz. Yönetmelikte kantarı üreticinin göreceği belirtilirken biz malı teslim ediyoruz. Sanayici kafasına göre bize malımızın kaç ton olduğunu bildiriyor. Yönetmelikte apaçık ifade edilmesine rağmen ilaçlar ve antibiyotik parası son yükleme parası sanayiciler tarafından üreticilerden kesiliyor. Bakanlık, Cumhurbaşkanı imzasını taşıyan Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmeliğe sanayiciler tek taraflı olarak uymayacak ise bu yönetmelik neden çıkartıldı? Neden uygulanmıyor? Biz bunu sorduk. Toplantıya katılan sanayici temsilcileri bizden fiyat düşürecek taleplerde bulunuyor. Bizler sigortasız işçi çalıştıramayız, bizler tıbbi ilaçların dışına çıkamayız, bizler kaçak elektrik v.s kaçak göçek işlerin içine giremeyiz. Bunu söyledik ve uzlaşamadık. Yönetmeliğe herkesin uyması için bir dizi eyleme başlama kararı aldık. Sonuçları ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

Piyasa sanayicilerin tekeli haline geldi
Gerek üretici gerekse tüketici yararına düzenli bir sistemden yana olduklarını vurgulayan Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç, piyasanın sanayicilerin tekelinde olmasını istemediklerini dile getirdi. Başkan Koç, “45 bin kümesi olan 14 bin üreticimiz var. Buna rağmen 18 sanayicinin insafına terk edilmiş durumdayız. 2017’den bu yana sanayicilerin tek taraflı kafasına göre iş yapması ciddi sıkıntılar meydana getirdi ve getirmeye de devam ediyor. Bakanlıktaki görüşmelerden sonuç çıkmadığı için bir üretici temsilcileri çok ciddi kararlar aldık. Binlerce üreticimiz bu kararlarımızın arkasında. 29 Temmuz’da Çanakkale ve Balıkesir illerimizdeki üreticilerimizle bir araya geleceğiz, ülkemizin güneyinden kuzeyine, doğusundan batısına kadar yirminin üzerindeki ilimizde Ağustos ayının ortasına kadar istişare toplantıları yapacağız. Sanayicilerden taleplerimize uymaya yönelik bir yaklaşım görmezsek 14 Ağustos tarihinde illerden başlayacak yürüyüşler Başkente ulaşacak. Cumhurbaşkanlığı veya Tarım ve Orman Bakanlığı önünde bir araya gelerek son uyarımızı ve sonkez taleplerimizi dile getireceğiz. Yönetmeliğin harfiyen uygulanması yönünde bir açıklama Bakanlık, Cumhurbaşkanlığı veya sanayiciden gelmez ise kümeslerimizi kapacağız. 15 Ağustos itibarıyla kümeslere civciv almayacağız” şeklinde konuştu.

ÜRETİM YAPMAK İSTEMİYORUZ
Kümes sahipleri genel olarak, “Girdi maaliyetlerimiz yüzde 60 arttı. Sanayici bize yüzde 7 zam yaptı. Diğer taraftan sanayici tüketiciye yüzede 80 zam yaptı. Dolar 6.2 liradan işlem görürken kömürün tonunu 105 dolardan alıyorduk. Dolar 8.2 liradan işlem görürken kömürün tonunu 165 dolardan alıyoruz. Zararına üretim yapmak istemiyoruz” sözleriyle sıkıntılarını dile getirdi. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, İzmir, Manisa, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bartın, Karabük, Zonguldak, Bolu, Malatya, Elazığ, Adana, Mersin, Osmaniye, Uşak, Denizli, Ankara ve Çankırı illerinde yürüyüş öncesinde üretici toplantıları yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@