Kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri, bu hastalığa yakalanmış kişiler için çok önemlidir. Her yıl, dünya çapında yaklaşık olarak 500.000 kişiye kötü huylu tümöral hastalık tanısı konulmakta ve bu insanlardan üçte biri bu hastalıktan dolayı ölmektedir. Kanserin kesin bir tedavisinin olmamasıyla birlikte hasta ve hayatını kaybeden sayısının her geçen gün artması, insanların korkulu rüyası haline gelmeye başlamıştır. Buna rağmen tıptaki ilerlemeler sayesinde kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri kullanımı oldukça umut vericidir. Çünkü yeni nesil yöntemler sayesinde vücut savunması güçlendirilir, organizmanın kanser hücrelerini daha iyi tanımasını ve yok etmesini sağlayan özellikler geliştirilebilir.

Bilim insanlarının kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri geliştirmelerinin amacı, hastaların iyileşmehayatta kalma şanslarını artırmak, bunun yanında yaşam kalitesini en iyi hale getirmektir.

Kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Meme kanseri tedavisinde yeni ilaç

Araştırmacılar CDK enzimlerinin meme kanseri hücrelerinin büyümesinde belirgin bir etkisi olduğunu kanıtladı. Vücuttaki maddelerin CDK enzimlerini aktive etmesi, kanser hücrelerinin çoğalmasıyla sonuçlanır. Kanser hücreleri daha sonra büyük bir hızla yayılır. Yeni bir aktif bileşen ile birlikte abemaciclib isimli ilacın bu aktivasyonu engelleyebileceği düşünülmektedir.

Karaciğer kanserinin balon kateterle tedavisi

insanlar için ölümcül olabilecek son derece yüksek bir kemoterapi dozuyla tümör hücrelere karşı savaşılması kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri arayışını hızlandırmıştır. Bu tedavide özel balon kateterler ve bu işlem için yeni geliştirilen bir filtre, ilacın sadece karaciğere ulaşmasını ve vücudun geri kalanının korunmasını sağlar.

kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri 2-1

Hipertermi intraperitoneal kemoterapi

Bu tedavi yöntemi mide, kalın bağırsak, yumurtalık gibi bazı karın içi kanserlerin ileri evresinde uygulanır. Kanserin karın zarına sıçradığı durumları ifade eden periton durumunda kullanılır. Genellikle cerrahi işlem ile mümkün olan tüm kanserli dokuların çıkarılmasından sonra  gerçekleştirilen bu tedavi esnasında karın boşluğu ısıtılan kemoterapi ilaçları ile doldurulur. Ülkemizde az sayıda merkezde uygulanabilen bu yöntem kanserde tedavisinde kullanılan yeni nesil yöntemlerden biri olarak yer almaktadır.

Kanserde yeni nesil tedavi yöntemleri kullanımı neden kısıtlı?

Kanserde yeni nesil tedavi yöntemlerinin pek çok ülkede ön planda olmadığı görülmekte. Çoğu hastada halen daha cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi şeklinde uygulanan klasik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunun nedenleri ise;

·           Yeni nesil tedavi yöntemlerinin sadece bazı kanserlerde uygulanabilmesi

·           Doktorların bu yöntemlere şüpheyle yaklaşmaları

·           Söz konusu olan tedavilerin etkili olup olmayacağının başlangıçta bilinememesi gibi faktörler bulunur.