Kantincilere kira sözleşmesi müjdesi

Pandemide kapalı kalan kantincilere sözleşme müjdesi geldi. İKEO Başkanı Topçu, "Sözleşmelerin okulların kapalı olduğu süre kadar ötelenecek ve üyeler nefes alacak" dedi.

Güncel 20.08.2021 - 07:00 20.08.2021 - 07:01

Nihat AK/YENİGÜN - Okulların açılmasına sayılı günler kala İzmir Kantinciler Esnaf Odası (İKEO) üyelerine önemli bir müjde verdi. Pandemi döneminde üyelerinin büyük zorluklar yaşadığına dikkat çeken İKEO Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Topçu, sözleşme tarihlerinde yapılacak ötelemenin esnafa nefes aldıracağını söyledi. 


 SÖZLEŞMELERİN ÖTELENMESİNİ İSTEDİK


 Küresel salgın meslektaşlarını derinden etkilediğine vurgu yapan Başkan Topçu, "Bazı sektörler salgına rağmen çalıştı. Bazıları farklı yöntemlerle daha az kayıplara uğradı. Ama kantinci esnafımız okulların kapalı olduğu dönemde çalışamadı. Ailesine bir somun ekmek bile götürecek çalışma ortamı olmadı. Biz oda olarak esnaf birliğimize, belediyelere, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine, Valilik ve Bakanlığa üyelerimizin mağduriyetini günü gününe ilettik. En  büyük sıkıntımızın başında da kapalı olan işletmelerimizin kira sözleşmelerinin hangi şartlarda yenileneceğiydi. Bizim çözüm önerimiz okulların kapalı olduğu süre kadar sözleşmelerin ötelenmesi yönünde oldu"dedi.  


 465 GÜN ÖTELEME


İlgili kurumların taleplerine olumlu yanıt verdiğini belirten İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, "Taleplerimizi ilgili kurumlar değerlendirdi. Bize hak verdi.  Bu kapsamda okul kantinlerinin sözleşme yenilemelerinin okulların kapalı olduğu süre kadar ötelenmesine karar verildi. Bakanlığın yazısı İl ve İlçe Millieğitim Müdürlüklerine gönderildi. Bazı ilçe millieğitim müdürlükleri üyelerimizi sözleşmelerini zamlı olarak yenilemeye zorluyordu. Bu yazının gitmesiyle herkes rahat bir nefes aldı. Okullar 464 gün kadar kapalı kaldı. Bu süre dikkate alınarak sözleşmeler ötelenmiş olacak"şeklinde konuştu.  

19 yıl oda başkanlığı yapmanın onurunu yaşadığını vurgulayan İKEO Başkanı Rasim Topçu, "Kantincilik mesleğimizin hak ettiği yere gelmesi için oda başkanı olarak büyük mücadeleler verdim. Kantinciliğin meslek olarak tanınması, haklarının olması, şeffaf kiralama, sadece İzmir'de bir defalığına devir haklarının çıkartılması, demirbaş masraflarının alınması gibi çok sayıda önemli çalışmaları İKEO olarak gerçekleştirdik. Bu hafta sonu odamızın genel kurulu var. Veda konuşmamı orada gerçekleştireceğim" diye konuştu. 


Seçimlerde birlik olma çağrısı 

İzmir Kantinciler Esnaf Odası'nın seçimlerine aday olmadığını açıklayan Başkan Topçu, üyelere birlik çağrısı yaptı. Topçu şunları kaydetti: "Son seçimi kazanan ben ve arkadaşlarım, ikinci olan Mustafa Özsoy ile arkadaşları bir araya gelerek birlik ve bütünlük çağrısı yaparak oda kurucularımızın arasında yer alan Güzide Aslan'ı destekleme kararı aldık. Güzide hanım Biloloji öğretmenliğinden gelen eğitimci ve son derece donanımlı bir kantincimizdir. Girişimciliği ve lider özelliği ile camiamızın yakından tanıdığı Aslan ilk kadın başkanımız olacak niteliklere sahip. Kantincilerimizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak, sorunlarını ve çözüm önerilerini en üst makam ve mercilere iletebilecek meziyetlere sahip. Şimdiden kendisine başarılar diliyorum. İlerleyen günlerde yapacağı yardım çağrılarını bir görev kabul ederim"dedi.    

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@