Olağanüstü manzaraları, peri bacaları, kayalardan oyulmuş yerleşim yerleri ve doğası ile Kapadokya ‘da gezilecek yerler bu güzellikleri gören kişileri kendine hayran bırakacak niteliktedir. Ek olarak, güzelliği ile insanları büyüleyen bu yerler dünyanın en fotojenik yerlerinden birisidir.  Çok geniş bir bölgeye yayılan Kapadokya birçok gezilecek yeri de içinde barındırmaktadır. Kapadokya gezilecek yerler arasında birçok ilgi çekici mekan bulunmaktadır.

Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelenler arasında Vadiler ve Peri Bacaları, .

·        Vadiler ve Peri Bacaları

Kapadokya’da bulunan vadiler yumuşak tüf kayaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve sel suları ile ve rüzgârın etkisiyle aşınması ile oluşmuştur. Birbirinden farklı şekilleriyle ünlü peri bacaları, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan yerleşim yerleri, saklı kaya kiliseleri ziyaretçileri adeta başka bir dünyada yer alıyormuş hissinin oluşmasını sağlıyor.

·        Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Kapadokya Bölgesi’nin en batı noktası yer alan Aksaray’a bağlıdır. Kapadokya bölgesinde genel olarak kaya içlerine oyulmuş çok sayıda kilise yer almaktadır. 4. yüzyılda yapılan Ağaçaltı Kilisesi ile Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi içerisinde bulunmaktadır. 

kapadokya gezilecek yerler

·        Devrent Vadisi

Devrent Vadisi, Hayal Vadisi olarak da bilinmektedir. Bu vadiyi diğerlerinden ayıran özellik ise peri bacalarının birçok hayvan veya farklı objeye benziyor oluşudur. 

·        Paşabağ Peri Bacaları

Paşabağ, Kapadokya’da peri bacalarının en yoğun olduğu bölgedir. En yüksek ve şapkalı peri bacalarının bulunduğu yer olan ve Rahipler Vadisi olarak da bilinen bu bölgede Bizans döneminde tecrit edilmiş bir hayatı tercih eden kişiler hayat sürmüştür. Ek olarak, burada Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel bulunmaktadır.

·        Üç Güzeller Peribacaları

Üç Güzeller ’in fotoğrafları neredeyse tüm Türkiye tanıtım reklamlarında ve Kapadokya’ya özgü kartpostallarında bulunmaktadır. Ziyaretçilerine tüm bunları hak edecek kadar güzel manzaralar sunmaktadır. Ek olarak, bu peri bacaları anne, baba ve çocuk olarak da anılmaktadır.

·        Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya gezilecek yerler listesinde Derinkuyu Yeraltı Şehri mutlaka eklenmelidir. Kapadokya bölgesinde günümüzde 37 yeraltı şehri var fakat bunların sadece 7 tanesi ziyaretçi kabul etmektedir. Derinkuyu ise aralarında en büyükleridir. Yeraltı şehri Roma İmparatorluğu’ndan kaçanların sığındıkları bir alandır ve sekiz kattan oluşmaktadır. Oldukça büyük bir alanda yer alan Derinkuyu’da zamanında akıl hastanesi bulunuyormuş.