17.07.2021, 04:04

Karaburun'a ulaşmak (2) karadan da oldukça zor

Karaburun'un özelliklerini ve güzelliklerini geçen haftaki yazımda bahsetmiştim. Normal olarak bu müstesna ilçeyi herkes görmek ve gezmek ister.

Ancak bu güzelliklerle uyuşmayan çok önemli ulaşım sorunları var. Yani, Karaburun'a ulaşmak öyle kolay değil. Çünkü yolcu vapurlarının yanaşabileceği bir iskelesi yok.

Karadan ise 2 farklı noktadan kalkan ancak ulaşımın büyük bir bölümünü aynı güzergah dahilinde gerçekleştiren oldukça garip bir sistem var.

Otobüslerden biri Urla- Karaburun arasında (761) hat numarası ile çalışıyor.

Yani, Karaburun'a gitmek için önce Üçkuyulardan Urla otobüsüne binecek ve Urla'ya varacaksınız oradan da Karaburun otobüsüne aktarma yapacaksınız. Yalnız, bilesiniz 761 aktarma için sizi beklemiyor, denk gelirseniz ne ala kaçırdıysanız sonraki otobüsü bekleyeceksiniz.

Karaburun'a sefer yapan ikinci otobüs ise Üçkuyular'dan kalkıyor, Balıklıova son durak. Her iki otobüs de Balıklıova'ya kadar aynı güzergahtan gidiyorlar.

İzmirliler için en doğru sefer Üçkuyular'dan kalkış yapan (981) nolu hat. Ancak o da Balıklıova'da son buluyor. Yani, bu otobüsle Karaburun'a gidemezsiniz. Diğeri de Urla aktarmalı olunca Karaburun'a belediye otobüsü ile gitmek oldukça zor.

Bu bilgileri aslında geçen hafta aktarmıştım ancak hatırlamanız amacıyla tekrar ettim.

Biliyorsunuz en kolay yol eleştirmektir. Çözüm önerisini yanında bulmanız oldukça azdır.

Ulaşım zorluğu nedeniyle yardım bekleyen konuyla ilgili şikayetlerde bulunan vatandaşlarımızın bir kısmı kara yolu ulaşımına yönelik dikkat çekici bir çözüm önerisinde de bulundular. Şöyle ki; "İki otobüs teke indirilsin ve kalkış noktası Üçkuyular olsun. Yetkililerin ifade ettikleri gibi Karaburun yol mesafesi 110 km olması nedeniyle bazı sakıncalar mevcut. Bu nedenle Üçkuyular'dan kalkacak olan o tek otobüs Mordoğan'a kadar gelsin ve oradan itibaren Karaburun yönüne gidecek olanlar aktarma yaptırılarak yollarına devam etsinler.

Ayrıca önemli bir detay; Üçkuyular-Mordoğan arasındaki sefer tamamlandığında tahminlere göre otobüs yolcularının yarısından fazlısı bu güzergah boyunca, büyük bir bölümü de Mordoğan'da inecek. Geri kalanlarda Karaburun'a aktarma seferle gitmiş olacaklar.

*************** ***************** ***************

Sosyal medyadan paşlaştığım geçen haftaki yazıma pek çok yorum ve soru geldi. Hepsine burada yer vermem mümkün değil. Ancak bazılarını paylaşmam gerekiyor en azından yetkililerin de dikkatini çekmesi açısından.

Hatice Hanım: En azından yaz aylarında sık feribot seferi olsa daha iyi olur...

Ayşen Hanım : Yaralara parmak basıyorsunuz, çözüm öneriyorsunuz geriye uygulamak kalıyor. Zahmet olacak ama yetkililere...

Nihal Hanım : Problemler ortada. Çözüm önerisi çok güzel..

Suat Bey : İskelesi olan ilçelere de vapur çalışmıyor. Vapurlar Karşıyaka'dan kalkıp Konak İskelesi'ne oradan da gideceği yerelere hafta sonu gezisi yapıyorlar. Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve İskele de oturanlar zaten Karaburun'u unuttular. Biz çocukluğumuzda onca yokluk içinde Çeşme, Karaburun, Mordoğan ve Balıklıova'ya kendi otobüsleri ile daha rahat gidip geliyorduk. Sistemi çalışmaz hale getirenler, kimlerse oturup düşünür mü acaba?

Soruları şöyle cevaplamak istiyorum; Öncelikle ifade etmek isterim ki, karayolu ulaşımından Sayın Başkan Soyer'in bilgisi var. Gerekli talimatları verdiğine tanık oldum. Önümüzdeki sezona sorun çözülür gibi. Çünkü İZTAŞIT Projesi tüm hızıyla sürüyor. Önemli olan bu sezon....

Yaz Seferleri organizasyonu ile belli ilçelere vapur seferleri başlatıldı. Ancak maliyetli bir proje olması nedeniyle şimdilik sadece hafta sonları var. Yetkililer, bazı denemelerle gün sayısını arttırmaya çalışacaklarını ifade ettiler. Feribot seferleri 15 dakikada bire indi. Gerçekten başarı....

Karaburun'da niçin iskele yok? Sorumuzun cevabı önümüzdeki haftaya kaldı....

Diğer taraftan da deniz ulaşımında yaşanan sıkıntının (iskele) çözümüne yönelik çalışmaları nedeniyle İZDENİZ Yönetim Kurulu Başkanı O.Hakan Erşen ile Genel Müdür Ümit Yılmaz'a çok teşekkür ediyorum. Bu sezon geçti ancak önümüzdeki yaz sezonunda Karaburun'a vapur seferlerinin başlayacağından eminim.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@