24.07.2021, 04:00

''Karaburun'a ulaşmak (3) karadan da oldukça zor''

Son iki haftadır Karaburun'la ilgili ulaşım zorluklarını yazdım. Denizin göbeğinde ancak yolcu vapurlarının yanaşabileceği bir iskelesi yok.. Karayolu müsait olmasına karşın belediye otobüsleri, halkın itirazlarına rağmen garip seferlerine devam ediyor..

Aziz Başkanın döneminde de bu konu çok sorgulandı ancak ne duyan oldu ne okuyan ne de dönüp bilgi veren...

Şimdilerde İZTAŞIT gündemde ancak kooperatiflerle görüşmeler ne zaman ve ne şekilde sonuçlanır kesin bir tarih yok.. Neredeyse sezonun yarısını geçtik, ESHOT'tan acil çözüm hamlesi bekleniyor.. Ancak görünen o ki, onlar da İZTAŞIT'ı bekliyorlar.. Halbuki konuyu iç bünyelerinde çözebilirlerdi.. İki otobüsten tek otobüse dönüşecek sistemde çözüm önerimizi geçen yazımda detaylarıyla aktarmıştım..

Gerçekten inanılır gibi değil! Urla aktarmalı, Balıklıova son duraklı iki ayrı hatla çalıştırılan, iki otobüslü bu garip sistemi kimse sorgulamıyor mu? Sabırla tatmin edici bir yanıt bekliyoruz.. Karayolu ulaşımında yapılacak acil değişikliğin yetkililerin ifade ettikleri kadar zor olduğu kanısında değilim..

Deniz ulaşımı ise iskele sorunu nedeniyle beklemede..

Cennet koylarıyla ünlü, tabiat harikası denizin koynundaki bu ilçemize maalesef iskele olmadığı için sadece karadan ulaşabiliyoruz!! Sonuçta Karaburun ulaşım açısından belki de en şanssız ilçemiz! Konu en son geçen Mayıs ayında olağan meclis toplantısında gündeme getirilmiş..

Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan yapılması planlanan yüzer iskele ile ilgili açıklaması şöyle: Önümüzdeki yıllarda yeni liman inşaatının bitmesiyle birlikte yüzer iskelenin kaldırılacağını ifade eden Erdoğan; iki soruna dikkat çekti. İskelenin yeri ve deniz çayırlarının temizlenmesi.. Bölge özel koruma alanında olduğu için, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birlikte yürüttükleri çalışmaların sonunda gerekli izinlerin alındığına işaret eden Erdoğan (Hidrografik ölçüler ile derinlik haritası da çıkarıldı) "Gemilerin en uygun şekilde yanaşabileceği alan tespit edilmiştir. Urla'daki yüzer iskelenin aynısı olacaktır. İşlemler uzun sürdü. Dip taraması esnasında ortaya çıkabilecek koku nedeniyle (esnafımızı olumsuz etkiler endişesiyle) tüm çalışmaların Eylül ayına kadar durdurulmasını istedik" diye konuştu..

İskelenin iki yıllık hikayesi böyle..

Bayramda yaptığımız görüşmede Başkan Erdoğan müjdeyi verdi.. Önümüzdeki sezon Karaburun'a deniz ulaşımı başlayacak. Hatta söz verdi, ilk gemiye birlikte bineceğiz..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@