Karbon peeling genellikle renk farklılıklarını gidermek, cildin aydınlatılmasını ve gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlamak, ciltte meydana gelen leke problemlerini gidermek, ciltte meydana gelen yağlanma düzensizliklerini ortadan kaldırmak için kullanılan bir cilt tedavisidir. Alerjik reaksiyonu olmayan ve lazer uygulaması yaptırma konusunda bir sakıncası olmayan kişilere rahatlıkla uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

Karbon peeling özellikleri 

Karbon peelingin cilde iyi gelen birçok faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak ciltte daha dinamik ve parlak görünüm oluşturmaktadır.
  • Cilt yapısı üzerinde oluşan yağ oranını dengelemektedir.
  • Cilt gözeneklerini sıkılaştırmaktadır.
  • Cilt üzerinde oluşan ince düzeydeki kırışıklarının büyük ölçüde giderilmesini sağlar. 

Karbon peeling uygulaması 

Karbon peeling uygulaması için cilt üzerine ince tabaka halinde karbon maskesi uygulanır ve ardından maskenin kuruması beklenir. Kuruyan maskenin üzerinde yüksek düzeyde lazer atışları yapılır. Bu işlem, yüzey yer alan deri tabakasının buharlaşmasını sağlar. Yüksek ısının etkisiyle beraber hücrelerdeki kolajen artışı gerçekleşir. Tedavinin bitiminden sonra, tedaviyi alan hastanın önlem amacıyla yüksek faktörlü güneş kremi kullanması gerekmektedir. 

Tedavinin uygulama sıklığı 1-2 hafta aralıklarla yapılmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren tedavi ihtiyaçlara göre 4 ila 10 seans arası uygulanmaktadır. Tedavinin düzenli olarak uygulanması; işlem etkisinin uzun sürmesi ve tedavinin başarılı şekilde tamamlanması için oldukça önemlidir. Tedavi, hormonal etkilere bağlı olarak gelişen ‘melasma’ adında cilt lekeleri için uygulanmakta ise seansın aralıkları normale göre biraz daha uzun tutulmalıdır.  Karbon peeling tedavisi, etkisini yaklaşık 1.5 yıllık bir süre boyunca sürdürmektedir. Tedavinin etkisini ilk seanstan sonra bile hissetmek mümkündür. Cilt üzerinde fark edilen bir aydınlanma olmaktadır. Tedavi düzenli uygulamalarının sonrasında 3. ayından itibaren kesin bir sonuç vermeye başlar. Tedavinin 6. ayından en yüksek düzeyde tedavinin sonuçları hissedilmektedir.

Karbon peelingin yan etkisi

Karbon peeling, ciddi yan etkilere yol açan bir cilt tedavisi değildir. Nitekim, işlemden sonra cilt genellikle pembeleşmekte fakat birkaç saat sonra normal haline dönmektedir. İstisnai durumlarda, uygulama sonrası ödem görülebilir. Görülen bu ödem de yaklaşık 1 saat içerisinde etkisini kaybetmektedir.