Cildimiz, vücudumuzun en hassas bölgelerden biri hiç şüphesiz. Bizi dış etmenlerden koruyan, vücudumuzu çepeçevre saran bu katmanın bakımı da haliyle oldukça zor.  Özellikle karma ciltler için çok daha zor. Cildi analiz etmeli ve ona göre çeşitli rutinler uygulanmalıdır. Peki karma cilt nedir ve bakımı nasıl olmalıdır?  Karma cilt, farklı özellikleri taşıyan bir cilt tipi türüdür. Örneğin, burun ve çene bölgesi (T Bölgesi), daha çok ölü deri barındırdığından dolayı yağlı yapıdayken, göz çevresi ve yanaklar kuru veya normal yapıya sahiptir. 

Hem yağlı hem normal ve kuru yapıya sahip karma ciltlerin sorunu, yağ ve nem oranının dengesizliğinden meydana gelmektedir. Fazla yağ üretimi nedeniyle yağlı yapıda olan T-bölgesi ve bunun aksine aynı sebumu üretemeyen yanak bölgesinin bir araya gelmesidir. 

Karma cilt bakımı 

  • İlk adım, temizleme. Sadece karma cilt için değil, tüm ciltler için en önemli adımlardan biri. Gün boyunca biriken kiri ve yağı temizlemek için hem arındırıcı hem de kurutmayan bir temizleyici kullanılmalı. Böylece, T-bölgesindeki fazla yağ temizlenerek yanak bölgesi kurutulmamış olur. 
  • İkinci adım, tonik. Çoğu insan tonik kullanmayı gerekli görmez ama aslında temizlenen cildi, açılan gözenekleri sıkılaştırmak ve sebum üretimini azaltmak için çok önemli bir adım. Tonik kullandıkça, cildinizin eskisine göre daha canlı ve sağlıklı duracağını fark edebilirsiniz. 
  • Son adım, nemlendirme. Kuru cilt, karma cilt, yağlı cilt hiç farketmez hepsi neme ihtiyaç duyar. Temizleyip toniklediğiniz cildinizi son adımda nemlendirerek cildinize ihtiyaç duyduğu nemi sağlarsınız. Çoğu insan nemlendirmenin cildi yağlandıracağı algısına kapılır. Oysaki cildinizi nemlendirmezseniz, cilt kendi kuruluğunu gidermek için içerden daha fazla sebum üretmeye başlar. Ve asıl bu yağlanmaya sebep olur. 

Bu üç adımı tamamlayarak az ve öz ürün ile cildi yormadan günlük kaliteli bir bakım yapmış olursunuz. Ama karma cildin ihtiyacı bundan fazlasıdır. O yüzden bunlara ek olarak, günlük yaşamda cildinizin ihtiyacına göre maske ve peeling de uygulamalısınız. Peeling ve maskeler günlük temizliğe ek olarak, daha alt katmanlara inerek cildimizi içten temizlemeyi de sağlar, fazla sebumu ve kiri yok ederek geriye tertemiz bir cilt bırakırlar.