Karşıyaka Stadyumu’nun...

Karşıyaka Stadyumu'nun değerini anlatamadığımız insanlar var

Ali Erten'den önemli açıklamalar.

Karşıyaka Stadyumu'nun değerini anlatamadığımız insanlar var

Ali Erten'den önemli açıklamalar.

Karşıyaka Stadyumu'nun değerini anlatamadığımız insanlar var
11 Temmuz 2018 - 08:40

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı'nınYönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, yönetim ve danışma kuruluyla birlikte İzmir'in 2028 yılına kadar olan spor yatırımları ve özellikle futbol anlamında Master Planı'nı hazırladıklarını ifade etti

İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı'nın (İZVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, İzmir'deki statların yapımıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Alsancak ve Göztepe stadyumlarının sorunsuz ilerlediğini aktaran Erten, davalar nedeniyle inşaatı duran Karşıyaka stadıyla ilgili olarak, “Karşıyaka ilk başlayan stadyum. Maalesef burada istediğimiz gibi bir yol alınamadı. Bu stadın Karşıyaka'ya ve Karşıyaka Spor Kulübü'ne neler kazandırabileceğini halen anlatamadığımız insanlar var. Stadyumun yapılmadığı her gün Karşıyaka Spor Kulübü'ne zarar veriyor” diye konuştu.İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı'nın (İZVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, yönetim ve danışma kuruluyla birlikte İzmir'in 2028 yılına kadar olan spor yatırımları ve özellikle futbol anlamında Master Planı'nı hazırladıklarını ifade ederek, “Eylül ayında bu raporu Danışma Kurulumuza sunacağız. İyi bir çalışma olacağını İzmir kamuoyu görecek. Bu bir vizyon planı olacak. İçinde kulüpler bazında yapılması gerekenler ve genel olarak yapılması gerekenler var. Bir profesyonel spor kulubünün asgari olarak 4 tane tesisinin olması lazım. Bunlar; kendi stadyumu, kapalı spor salonu, altyapı tesisleri, profesyonel takım kamp tesisleri şeklinde. Hedefimiz bunların tamamlanması. Daha sonra spor tarihi müzesi, spor üniversitesi projemiz var.


ANTALYA ÖRNEĞİ

Spor ekonomisi bazında Antalya örneğinin İzmir'e uyarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle kış aylarında dışarıdan gelen kulüplere kamp yapma imkanının yaratılmasını hedefliyoruz. Bunun için Çeşme Yarımadası'nda lokal bir çalışmamız var. Ayrıca Tire, Pamucak, Kuşadası aksında da çalışmalara başladık. 2 yıl önce kış dönemide turizmin durgun olduğu dönemde Antalya'ya 55 ülkeden 2500 spor kulübü kamp yapmak için gelmiş. Kış döneminde bıraktıkları maddi kaynak 100 milyon euro civarında. Bunu İzmir'in yapamaması için hiçbir sebep yok. Uygulamaya pilot olarak Tire'den başlamak istiyoruz. İzmir'de turizm ile spor bir arada hareket etmeli.

KULÜPLER BİZİM MİRASIMIZ

Bugün Madrid, Barcelona dediğiniz zaman akıllara kulüpler geliyor. Bu şehirler bunu fark ettikleri için kulüpler üzerine büyük yatırımlar yapmışlar. Bu işten çok büyük bir turizm payı alıyorlar. Spor ekonomisi ve spor turizmi iç içe geçmiş kavramlardır. Bunun için ilgi yaratmanız lazım. Elinizde bir şeyler olması yetmiyor. Onları tanıtmanız ve vitrine koymanız gerekiyor. Marka değerlerden faydalanmanız önemli. İzmir'deki kulüpleri sadece futbol takımları olarak görürsek hata ederiz. Bu kulüpler kentimizin en önemli miraslarıdır. Dolayısıyla bu değerleri yaşatmamız gerekiyor” dedi. 

YÖNETİMLER ZOR DURUMDA

İZVAK çatısı altında bir arada olabilmenin birçok faydası olduğunu aktaran Erten şöyle konuştu, “Lobimiz daha güçlü oluyor. Sahada tabii ki rekabet var. Ancak sahada rekabet varken saha dışında omuz omuza verebilmek çok önemli bir şey. Aynı zamanda ekonomik değeri olan bir şeydir. İzmir'deki 8 tane profesyonel kulüp bir arada hareket ettiği zaman ekonomik değeri çok daha fazla olan bir ürün çıkıyor ortaya. Ben de spor yöneticiliği yaptım. Yöneticilik yaparken 1 hafta, 1 ay, 1 sene sonrasını düşünmek zorundasınız. Kulüp yönetimlerimiz maalesef geleceği görecek enerjiyi kendilerinde bulamıyorlar. Çünkü çok zor şartlarla mücadele ediyorlar. İZVAK aslında işin gelecek planına talip olan bir kurum. Onların talepleri doğrultusunda kulüplere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onların görev alanlarının hiçbirine müdahale etmiyoruz. Kulüp yönetimlerinin önünde değil, yanında olan bir kurumuz. Tamamen gönüllü çalışıyoruz.”

STATLARDA SON DURUM

İzmir'deki statların yapımıyla ilgili son durumu değerlendirdi. Alsancak ve Göztepe stadyumlarının sorunsuz ilerlediğini aktaran Erten, “İzmir'de uzun yıllardır stadyum sorunu yaşıyoruz. Şu an İzmir'de yapılan mevcut statların yenilenmesidir. Bunun adını böyle koymak lazım. Bu statlarda yaşanmış hikayeler var, bir tarih var. Dolayısıyla en başından beri yerinde yenilemeyi savunuyoruz. O ruhun gençlere aşılanmasını istiyoruz. İzmir'in merkezindeki 3 butik stadyum yapıldıktan sonra Atatürk Stadyumu'nun yenilenmesi halinde İzmir'in stat sorunu çözülmüş olur. Yani her kulübün kendi stadı olur, bir de büyük şehir stadyumumuz olur. Bu statları yerinde yenileyerek tarihimize sahip çıkıyoruz.

KARŞIYAKA BİLMECESİ

Göztepe'de İzmir'e yakışacak muhteşem bir tesis yapılıyor. Bu konuda Kulüp Başkanı Mehmet Sepil'in ve yönetimin vizyonu kentimiz için bir kazanç. Gerçekten harika bir iş çıkardılar. İnşaat hiçbir sorun olmadan ilerliyor. Yaklaşık 1 yıl içinde biteceğini düşünüyorum. Alsancak'ta mevcut kapasitenin aynı şekilde yenilenmesi söz konusu. Kale arkasında misafir takım tribünü yer alacak. Alsancak'ta kaba inşaat bitmek üzere. Yıl sonuna yetiştirilmesi için büyük bir çaba var. Burada da inşaat sorunsuz ilerliyor. Sezonun ikinci yarısında Alsancak'ta maçların oynandığını görebiliriz. Karşıyaka ilk başlayan stadyum. Maalesef burada istediğimiz gibi bir yol alınamadı. Bu stadın Karşıyaka'ya ve Karşıyaka Spor Kulübü'ne neler kazandırabileceğini halen anlatamadığımız insanlar var. Ama bir şekilde Karşıyaka Stadyumu'nun önünün açılacağını düşünüyorum. Kulüp yönetiminin liderliğinde bazı çalışmalarımız var. Karşıyaka yönetimiyle bu konuda bir hedef birliğimiz var. Oradaki sorunu da çözeceğiz. Stadyumun yapılmadığı her gün Karşıyaka Spor Kulübü'ne zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Doğukan Fikri FİDAN


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Ordu'nun yeni Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi
Meriç Nehri’nde mültecilerin kabus gecesi