20.03.2015, 22:00

Karşıyaka yeni bir sporla tanıştı

Ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi, İzmir’de ve yaşadığımız ilçemiz Karşıyaka’da Çanakkale Şehitlerinin 100. yıldönümü muhteşem törenlerle kutlandı.

Karşıyaka’da Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın gece gündüz bizzat denetleyerek, Mavişehir Sahili'ne yaptırdığı “Çanakkale Şehitler Anıtı” kente ayrı anlam verdi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, o günkü konuşmasında “Çanakkale ruhunu Karşıyaka’ya taşımanın onurunu yaşadık” derken, mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Adeta; “O günleri yokluk içinde yaşayanların kazandığı zafer, bugün bizlerin var olma sebebidir” derken gözlerinden damlayan yaşlar onun ülkesine ve milletine sevgisini, şehitlerine saygısını dile getiriyordu. Çanakkale savaşları sırasında şehit düşen 253 bin Türk askeri anısına yaptırılan “Çanakkale Şehitler Anıtı”nın 5.5 metrelik dev maketi, Çanakkale’deki anıtın bire bir örneği olup, 8’de biri ölçülerine sahip. Görmenizi öneririm.
Deniz Kent’in yanındaki Mavişehir Meydan Parkı’na ihtişam katan anıt için yapılan törenden birkaç saat önce de Karşıyaka spor tarihinde bir ilki yaşadık. “İlkler şehri İzmir”e damgasını vuran Karşıyaka, yine kadının her işi en az erkekler kadar becerebileceğini, hatta daha da iyi yapabileceğinin en güzel örneğini verdi.
Kurulduğu daha 2 yıl bile olmadan, önce Türkiye İkincisi ve ardından da Türkiye Şampiyonluğu'na ulaşan Bostanlıspor’un bayan ragbicileri “pilot takımı” Türkiye Beşincisi Karşıyaka Starları ile karşılaştı.
Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yıldıray Çığırgil, Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Özel, Karşıyaka Belediyesi Spor Müdürü Gürcan Aşkın, Karşıyaka Haber Gazetesi Başyazarı Yılmaz Durmaz, Bostanlıspor ve Karşıyaka Starları başkan ile yöneticilerinin zevk ve heyecanla izlediği Karşıyaka’daki ilk bayan ragbi maçı seyircilerin büyük ilgisini çekti.
İzleyenlerin “Çok zor bir spor... Futbol, güreş, judo, atletizm karışımı bir spor... Zor ama çok zevkli... Üstelik de çok heyecanlı” dedikleri, ragbiyle Karşıyakalılar artık tanıştı…Bundan sonra hedef Karşıyaka’yı ragbide bugün olduğu gibi yine Türkiye’de bir numara yapmak ve Avrupa’da da söz sahibi olmak…
TV’de izleyenler artık Karşıyaka’da bu sporu daha çok seyretme şansı yakalayacak. Bostanlıspor bayan ve erkek takımları maçlarını Karşıyaka’da oynayacak. O zaman size ragbiden kısaca söz edeyim…
Oval biçiminde 28 cm uzunluğunda, 400 gr ağırlığında bir topla oynayan takım sporu. 1823’te, büyük Britanya’daki Rugby Koleji öğrencisi Mr. W. Webb Ellis’ce tasarlandığından ve ilk kez bu okulda oynandığından, kolejin adıyla bilinir. Günümüzde, başta Fransa, Büyük Britanya, İtalya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, 114 m uzunluğunda, 70 m genişliğinde bir alanda oynanır. Alanın karşılıklı dar yüzlerinde, 5.50 m genişliğinde, 6.10 m yüksekliğinde iki dikey direkten oluşan kaleler bulunur. Bu koşut dikey kale direkleri, 3.05 m yükseklikte, enlemesine konulmuş bir direkte “H” harfi biçiminde birbirine bağlanır. Topu elde taşımak, elle pas atmak, elde taşıyıp kaleye götürmek, ayakla vurmak, rakibi beline sarılarak durdurmak, topu almak üzere rakibin üzerine çullanmak, belirli kurallar içinde serbesttir. Oyunda amaç, topu kaleye sokmak ya da kale çizgisinde ne şekilde olursa olsun geçirmektir. Böylece sayı kazanılmış olur.
Ülkemizde ragbi, erkeklerde 15’er kişilik takımlar halinde oynanıyor. Türkiye Ragbi 1. Ligi'nde Ege’den tek takım olan Bostanlıspor dâhil 8 takım yer alıyor. Bölgesel Lig'de de 7 takım mevcut.
Bayanlar Türkiye Şampiyonası 7’li olarak oynanıyor. Ege’den 2 takım yer alıyor. Bostanlıspor son şampiyon... Pilot takımı Karşıyaka Starları da Türkiye Beşincisi.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@