05.01.2019, 06:16

Karşıyaka'da Türk Kızılayı  ve Spor…


Kara gün dostu olarak bildiğimiz, Türk Kızılay’ın çalışmalarını takdir etmemek elde değil. 
Türk Kızılay’ı kendisinden resmi web sayfasında söz ederken şöyle der:
“Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılay, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında faaliyet sunar.”
Açıkca yapacağı faaliyetlerin ne olduğunu aktarır.
Kızılay’dan konu açıldığında hep yapacağı maddi-manevi yardımları, toplayacağı kurban derileri, kan alımı ve bağışları aklımıza gelir. Oysa ki, yelpazesi o kadar geniştir ki, hemen hemen her alanda Kızılay’ı hissetmek mümkündür. 
Biz bugün belki de bilinmeyen, fazla ön plana çıkmayan, belki de hiç çıkarılmayan önemli bir faaliyetinden söz edeceğiz. Bu gençliğe hizmetin yanı sıra, sağlıklı yaşamın en büyük formülü olan sporun içinde bulunmasıdır.  
Çok çok uzağa gitmemize gerek yok. Türk Kızılay’ı ilçesinde en iyi şekilde temsei eden ve örnek çalışmalarıyla yüzakı olan Karşıyaka Şubesi’nin spora ilişkin ne yaptığından söz edeceğiz. 
Faaliyet alanı içinde yer alan gençlik çalışmalarının bir parçası olan spor kısmı belki de Karşıyaka’ya özgü. Bunu bireysel bir başarı olarak da kabul etmek gerekebilir. Hemen hemen tümünden övgü dolu sözler alma başarısına ulaşan ve takdir gören şubeyi Karşıyaka İlçesinde tek kelimeyle bugünkü başkan Kamil Karadeniz zirveye çıkardı. 
Hiç abartmıyorum çoğu Karşıyakalı “Aaaaa… Burada Kızılay Şubesi varmış!..” diye hayretlerini gizleyemedi. Türk Kızılayı Karşıyaka Şubesi sivil toplum örgütleri içinde gerçek yerini alırken çoğu zaman da önder olarak öne çıktı. 
Bir zamanlar Karşıyaka’da bulunan dispanseri ve “Kızılay Sokağı” ile gündemde olan ancak son yıllareda adeta unutulan bu kutsal kurum şimdi Karşıyaka’da varlığını en iyi şekilde hissettiriyor. Neredeyse olayın içine 112’den daha hızlı giriyor… 
Böylesine ses getiren başarılı çalışmalarının ardındaki kahraman olan şube başkanı Kamil Karadeniz belli ki, “olması gereken”leri “dört dörtlük” yaparken bulunduğu özveri ile bu başarıyı yakaladı.   
Kurban Bayramı öncesi ve sonrası, Ramazan ayı boyunca çalışmalarıyla ülke çağında ses getiren Kamil Başkan’ın bir başka özelliği de kan bağışı, sosyal hizmetler, eğitim çalışmalarındaki yoğun çabasıyla yoksul ve muhtaç kişilere sessiz sedasız, onları rencide etmeden hizmeti ayaklarına götürmesi oldu. Beslenme, barınma ve sağlık olayını da anında çözüme kavuşturan Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz’in bir başka yönünü bugün buraya taşımak isterken, söz döndü dolaştı yukarıdaki kelimeleri birbirin peşine sıraladı…
Kızılay Karşıyaka Şubesi’nin Karşıyaka’daki spor olaylarının tam içinde olması ve sosyal sorumluluk projelerine katkı vermesi de işin artı yönlerinden birisi. Belki de birincisi. İlk olarak Bostanlıspor Kulübü’nün Kaymakamlık Kupası Kurumlar Dart Turnuvası’na İlçe Spor ve İlçe Sağlık Müdürlükleri ile paydaş olan Kızılay Karşıyaka Şubesi, ardından yine Bostanlıspor Kulübü’nün organize ettiği Karşıyaka Belediye Başkanlığı Tenis Turnuvası, Bostanlıspor’un Karşıyaka İlçe Spor Müdürlüğü ile “Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak düzenlediği Karşıyaka Kurumlar Masa Tenisi Turnuvası’na destek oldu.
LÖSEV'in “Maskeni tak ve fotoğrafını paylaş kampanyası” ve aynı zamanda Kasım ayının ilk haftasındaki “Lösemili Çocuklar Haftası”na tüm alt yapı futbolcularını çalışmalarla birlikte Altay Minik futbol takımı ile yapılan özel maça ağızlarına maske takarak çıkan Bostanlıspor ve Altay’a tüm maskeleri Kızılay Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz temin etmekle kalmadı, bizzat kendisi de çocuklarla maça çıkarak bu özel güne katkı verdi…
Kaymakamlık, belediye başkanlığı ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak spor faaliyetlerinde yer alan Kızılay’ın Karşıyaka Şubesi, önümüzdeki hafta ve aylarda spordaki katkıları arttırmak için Bostanlıspor Kulübü’nün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapacağı çeşitli spor organizasyonlarına katkı vermek, paydaş olmak için özel bir protokol yaptı. Şube geleceğin sağlıklı sporcularının yetişmesine de vesile olmak için tüzüğünün elverdiği ölçüde çalışmalarını yoğunlaştırma kararı da aldı.
Sağlıklı yaşama en büyük katkı olan spora verdiği destek için başkan Kamil Karadeniz ve ekibini alkışlamamız gerekmez mi?

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@