Karşıyaka'daki Bilfen arazisinde söz mecliste

Karşıyaka'daki Bilfen Eğitim Kurumları'na ait parselde plan değişikliğinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde kabul edilmesinden ve ilçe belediyesine gönderilmesinden sonra mecliste açıklamalar yapıldı. Belediye Başkanı Tugay,  "Biz henüz bir karar vermedik" dedi. Tugay ayrıca, "Ben Karşıyaka Belediye meclisinin iradesine güveniyorum. Doğru kararlar vereceğine inanıyorum" mesajını verdi. Önerge incelenmek üzere komisyona gönderildi.

Güncel 02.08.2021 - 22:16 02.08.2021 - 22:16

Karşıyaka Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu Başkan Cemil Tugay idaresinde Zübeyde Hanım Nikah Sarayı'nda gerçekleşti. Gündem maddelerine geçilmeden önce son günlerde Türkiye'nin çeşitli illerinde başlayan ve büyük alanların yok olmasına sebep olan yangınlara ilişkin konuşan Belediye Başkanı Tugay, açıklamalarda bulundu.

Daha sonra gündeme İzmir'de geçtiğimiz süreçte çok tartışılan, AK Parti ve CHP karşı karşıya getiren imar planı değişikliği geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde alınan ve ilçe belediyesine gönderilen plan değişikliğinde mülkiyeti Bilfen Eğitim Kurumları Yatırım Ortaklığı A.Ş.ye ait taşınmazın Yençok:4 kat “E=1.30” "Özel Eğitim Alanı" ve "Park" alanı olacak şekilde düzenlenmesine dair oylama mecliste yapıldı. Spor ve tesis alanı olan taşınmazın özel eğitim alanına çevrilmesi konusu imar komisyonuna havale edildi.

YANGINLAR İÇİN MASTER PLAN HAMLESİ!

Başkan Tugay, "Ülkemiz maalesef sıkıntılı, kötü günler geçiriyor. Pandemiyle uğraşırken deprem ve doğal afetler yaşadık. Bunların bir kısmı Karşıyaka'mızda, İzmir'de oldu. 2 yıl önce İzmir'in en büyük yangınlarından birini yaşamıştık. Bugün de üst üste en az 4 bölgede yangınlarla uğraşıyoruz. Hayatını kaybeden görevlilere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet diliyorum. Bu yolda çaba gösteren herkese müteşekkiriz. Halkımız çok duyarlı. Alana yardım etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Diliyorum yangınlar söndürülür. Mağduriyet yaşamış kişilerin umuyorum kayıpları giderilir. Bizler bu süreçte olayı yakın takip eder durumdayız. Bizden yardım ve destek istenen her konuda elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Bizim de kendi bölgemizde maalesef küçük çaplı yangınlar çıktı. Erken müdahale ederek büyümelerini engelledik. Bundan sonra yeni yangınların çıkmayacağına dair kimsenin garanti vermesi mümkün değil. Yangınların çıkmaması ve çıkanların önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Biz kendi sınırlarımız içindeki ağaçlık alanları korumak için bir master planı yapmayı düşünüyoruz. Su depoları, yeni yollar yapmayı düşünüyoruz. Çıkacak yangına etkili bir müdahalede bulunalım istiyoruz. Yangınların dağlık alanlarda, kolay ulaşılamayan alanlarda olması, kolay yanan ağaçların olması, rüzgarın etkisiyle birlikte bu durumda söndürme havadan ve araçlarla yapılıyor. Bununla ilgili eleştiriler, öz eleştiriler yapılıyor. Ama olay yerindeki insanlarla konuşunca herkesin endişeli olduğunu görüyoruz. Bu yangınlar sönene kadar endişelerin devam edeceğini hissediyoruz. Yangınlar bittikten sonra yerel yönetimlerle konuşarak, bizatihi durumu inceleyerek destek olacağımız konusunda ayrıca belediye olarak çalışacağız. Sadece yangınların sönmesi, durumun netleşmesi gerekiyor. Şu anda oldukça fazla sayıda araç, gereç, insan bölgede. Ama ulaşılamayan alanlarda sorun devam ediyor. Umarım en kısa zamanda sonlanır" diye konuştu.

Bilfen Eğitim Kurumları'nın taşınmazında yapılması planlanan imar değişikliği için konuşan Başkan Tugay, "Mülk sahiplerinin talebiyle meclisimizin gündemine getirilmiş bir maddedir" dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Adem Öztürk, "Bu konu daha önce İzmir ve Karşıyaka gündemini meşgul etmiş bir konu. Planda bir vasıf değişikliği var. Spor ve sosyal tesis alanı olarak geçen yerin eğitim alanına çevrilmesi demek. Plan değişikliği ranta açılan bir kapıdır. Sosyal demokrat, halkçı bir belediye başkanı olarak bu maddenin bu meclisin gündemine gelmesi bile ikilem doğurmaktadır. Cumhur İttifakı olarak komisyonlara havale edilmesini bırakın reddedilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Beraber görev yaptığımız CHP'li meclis üyeleri arasında da rahatsızlık olduğunu biliyorum. Lütfen açık ve sayılarak oylama yapılmasını talep ediyoruz. Bu bizim için çok önemli. Komisyonlara havale edilecekse de kaç kişinin oylarıyla havale edildiğini biz talep etmekteyiz" açıklamasında bulundu.

Öztürk ayrıca, "Açık sayım talep ediyorum. Eğer gerçekleşmezse hukuki haklarımız doğacaktır" çıkışını yaptı. Bunun üzerine Tugay, "Sayımla ilgili sorun yok. Tekrar tekrar söylemenize gerek yok. Sanki sayımdan kaçacakmışız gibi yapmayın. Bizde o tip şeyler yok" dedi.  

CHP'li Meclis Üyesi Murat Aydın da, "Burada verdiğimiz kararın yerinde olup olmadığını komisyon değerlendirecek. Teknik olarak tartışılması gerekiyor ve zorunlu olarak komisyona gitmesi gerekiyor. Komisyondaki rapor da meclisi bağlayıcı değil. Komisyon ne karar verirse versin nihai karar mecliste verilecek. Komisyona göndermeden karar verirsek sadece bu nedenle iptal doğacaktır. Komisyona gitmelidir" ifadelerini kullandı.  

KULAKLARINIZI KAPATMAK GİBİ BİR ŞEY!

Tugay ise, "Adem Bey imar komisyonunda olduğu için istemiyor herhalde. Hiç görüşmeyelim dediğiniz zaman hukuken iptal yoluna gidiyor. Başvuru değil karar iptal oluyor. Gayet ciddi bir çalışma yapıyoruz. Karşıyaka'nın kamu haklarıyla ilgili bize verilen sorumluluk çerçevesinde karar alıyoruz. Bunun imar komisyonuna sevk edilmesini istemiyoruz demek bu konunun görüşülmesini istemiyoruz demektir. Kulaklarınızı kapatmak gibi bir şey. İmar komisyonu bu kararın doğruluğunu tartışacak. Şöyle bir karar alabilirsiniz; bu karar yanlıştır dersiniz, meclise gelir oylanır. Önergeyi onaylıyoruz dersiniz meclis reddediyoruz da diyebilir. Hiç görüşülmesin demek kararın doğruluğunu yanlışlığını hiç tartışmayalım demek. Böyle bir şansımızın olmadığını en iyi bilenlerdensiniz. Özür dileyerek samimiyet rica ediyorum. İmar komisyonunda görüşüldükten sonra komisyonun da görüşünü dikkate alarak tartışacağız" dedi.  

AÇIK OYLAMA YAPILDI

Önerge 21 kabul oyuyla imar komisyonuna gönderildi. 4 kişi ret oyu kullandı. 5 meclis üyesi de çekimser kaldı.

AK Partili meclis üyeleri çekimser kalanların isimlerinin açıklanmasını talep etti. Tugay, "Burada kişileri özel olarak tahakküm altında bırakmak doğru değil. Görüntülerde kimin ne oy verdiği var zaten" diye konuştu.  

Tugay ayrıca, "Taşınmaz 2017'de TOKİ tarafından satıldı. Biz en başından beri TOKİ'nin kamu arazilerini özel sektöre satmasına karşıyız. Bunun için net bir tavır koyduk. Bu konuda yorumunuz nedir? TOKİ'nin burayı zamanında Bilfen'e satmasına karşı mıydınız? Size rağmen mi bu karar alındı? Bugün itirazınız nedir?" dedi.

TİCARİ BİR MEVZU!

AK Partili Öztürk, "Başkanımızın samimiyet testine ben cevap vereyim. Biz ranta kapı açan her türlü plan değişikliğine karşıyız. Bunu satan ister TOKİ, ister Karşıyaka Belediyesi ister neresi olursa olsun. TOKİ devletin bir kurumu. Bu kurum Türkiye genelinde yatırımlarını idame ettirebilmek için taşınmazların vasıflarına bakmadan satar. Bunun önünde hukuki bir engel yok. Asıl sıkıntı satılan yerlerde vasıf değişikliği olduğu zaman başlar. Siz vasfı tayin edilen yerleri değiştirmeye kalktığınız zaman sorun var. Bunu TOKİ, Çevre Şehircilik Bakanlığı yaparsa da sorun başlar. Ranta doğru hangi plan değişikliği varsa Cumhur İttifakı olarak karşıyız. Önceki belediye başkanı ve büyükşehir belediye başkanları bu konuya karşı çıkıyor. CHP'li belediye yönetim anlayışında bir dönem geçmesine rağmen neler değişti? Bir önceki yönetim reddederken şimdiki yönetim neden bu kadar ısrarcı? Bu konuda samimi olmadığınızı düşünüyoruz. Mavişehir'deki 2 taşınmazın vasfı değiştiği gün ben de sizinle orada olacağım. Öyle bir şey olmayacağını da adım gibi biliyorum. Bu plan değişikliği tamamen ticari bir mevzu. Acaba siz bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?" ifadelerini kullandı.  

"Ben görüşümü daha önce söyledim" diyen Tugay, " Bir alanın TOKİ tarafından satılması sonrasında bu alanın ticari bir tesis alanına dönüştürülmesine ne dersiniz?" sorusunu yöneltti. AK Partili Öztürk ise, "Ben nereyi kastettiğinizi biliyorum. Ama o konuda yanlış yönlendirildiğinizi düşünüyorum" cevabını verdi. Tugay ise, "Öyle mi? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapmadı mı? Ege Park'ın önünde daha önce su dolu bir alan vardı, kurutuldu. Bu alan TOKİ tarafından bir inşaat şirketine rekreasyon alanı olarak satıldı. Burası bir ticari alana dönüştürülmüş" açıklamasında bulundu. AK Partili Öztürk bilgilendirme yaptı ve vasıf değişikliği olmadığını savundu.

BİZ HENÜZ BİR KARAR VERMEDİK, KARŞIYAKA MECLİSİ'NİN İRADESİNE GÜVENİYORUM

Tugay daha sonra yine gündemdeki plan değişikliği konusunda açıklama yaptı ve "Büyükşehir'de epey gündemde kalan bir konu. Biz henüz bir karar vermedik. Bu önergeyi mülk sahipleri özel planlama şirketine yaptırıp, belediyeye başvurmuşlar. Biz de hukuken gündeme almak mecburiyetindeydik. Komisyona almamak hiç incelemeyelim demektir. Bunu hatalı buluyorum. İncelenmesi gerekiyor. Komisyonun verdiği karar sonrasında herkes görüşlerini dile getirebilir. Ben Karşıyaka Belediye meclisinin iradesine güveniyorum. Doğru kararlar vereceğine inanıyorum. Her biriniz bu konuda yetkin insanlarsınız. 1/5000'lik planda verilmiş kararı bozma yetkimizin olmadığını yetkimizin 1/1000'lik planla ilgili olduğunu hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum ama böyle. Biz sadece değerlendirme yapacağız. Komisyondan sonra meclise gelecek. Mecliste bu konu detaylarıyla tartışılacak. Basına da bu konuda açıklama yapmaya meraklı insanlar var. Vatandaşlarımızı kastetmiyorum, onların her zaman konuşmaya hakkı var. Geçmişte sorumluluk almış kişiler var. Biz çözümü arıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar