“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima...

“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima yapmaktır”

“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima yapmaktır”

“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima yapmaktır”

“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima yapmaktır”

“Karşıyakalılık yıkmak değil, daima yapmaktır”
15 Haziran 2017 - 17:45

Karşıyaka Birliği Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, 1973 yılında yaptırılan ilçe anıtının yıkılıp yeniden yapılması değil, restore edilmesi gerektiğini savundu ve "Çok üzüldük" dedi.

Karşıyaka Birliği Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Karşıyaka'daki Atatürk Anıtı'nın yıkılmasıyla ilgili olarak, “Şu an idari mahkemede konuyla ilgili 3 tane dava bulunmaktadır. Anıtlar Yüksek Kurulu'na da raporumuzu yazdık. Karşıyaka Belediyesi'ni bunlarla ilgili bilgilendirmemize rağmen çok aceleci davranarak anıtı yıktılar. Eğer anıt mahkeme kararlarıyla tescil edilirse, Karşıyaka Belediyesi anıtın aynısını birebir yapmak zorunda kalacak. Bizim çabamız bu yönde. Karşıyaka Belediyesi, anıtı yıktığı gibi yerine koysun. 6.3 şiddetindeki depremde bile anıta hiçbir şey olmadı. Ama yarım saat sonra kepçe gelip anıtı yerle bir etti. Kendilerini esefle kınıyorum. Geçmişin geleceğe taşınmasıdır anıtlar. Sahip çıkılmalıdır. Karşıyakalılık yıkmak değil, yapmaktır” ifadelerini kullandı.

“RESTORE EDİLMELİYDİ”

Karşıyaka Birliği Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Karşıyaka Belediyesi'nin 5 yıllık stratejik planlarında anıtın yıkılıp yapılmasıyla ilgili bir konunun olmadığını savunarak şunları söyledi:

“Karşıyaka Anıtı, 1973 yılında Cumhuriyetin 50. yılında açılıyor. Anıt, Karşıyakalılar'ın büyük fedakarlıkları ile yapılıyor. Herkesin o anıtta emeği var. Çocukluğumuz ve gençliğimiz anıtın etrafında geçti. Buluşma noktamız burasıydı. Karşıyaka ile bütünleşmiş bir anıttan söz ediyoruz. İçinde çok sırlar saklı. Maalesef 2015'in Temmuz ayında bir gazete haberiyle hepimiz şok olduk. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, anıtı yıkıp yerine yenisini yapacağını ifade etmişti. Ciddi olmadığını düşündük.

Çünkü Karşıyaka Belediyesi'nin 5 yıllık stratejik planlarında anıtın yıkılıp yapılmasıyla ilgili bir konu yok. 2017'nin performans planında 'restore edilmek üzere' plana dahil ediliyor. Bizim istediğimiz de restorasyon. Geldiğimiz noktada ise bütün çabalarımıza rağmen anıt yıkıldı. Karşıyaka'nın bu kadar sorunu varken, anıtın yıkılması şart mıydı? Bu normal bir Karşıyakalı davranışı değil. Başkasının emeğine saygılı olunmalıydı diye düşünüyorum. Bu yıkım bizleri derinden üzmüştür.”

“TESCİL EDİLİRSE AYNISINI...”

Şu an anıtın yıkılmasıyla ilgili  İdari Mahkeme'de 3 tane dava olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Anıtlar Yüksek Kurulu'na da raporumuzu yazdık. Karşıyaka Belediyesi'ni bunlarla ilgili bilgilendirmemize rağmen çok aceleci davranarak anıtı yıktılar. Eğer anıt mahkeme kararlarıyla tescil edilirse, Karşıyaka Belediyesi anıtın aynısını bire bir yapmak zorunda kalacak. Bizim çabamız bu yönde. Karşıyaka Belediyesi, anıtı yıktığı gibi yerine koysun. 6.3 şiddetindeki depremde bile anıta hiçbir şey olmadı. Ama yarım saat sonra kepçe gelip anıtı yerle bir etti. Kendilerini esefle kınıyorum. Geçmişin geleceğe taşınmasıdır anıtlar. Sahip çıkılmalıdır. Karşıyakalılık yıkmak değil, yapmaktır. Karşıyakalı'ya sormadan Karşıyaka'da iş yapmalarını istemiyoruz. Karşıyaka özel bir yer. Lütfen bir proje yaparken Karşıyakalılar'a danışın. Yerel halkın görüşünü alın. Aksi takdirde yanlış işler yapılmaya devam edilecek” dedi.

“İZMİR'İN ÇÖPÜNÜ DÖKMEYİN”

Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar'a yapmak istediği çöp tesisi ile ilgili de konuşan Yıldırım, “İdari Mahkemenin aldığı kararla durduruldu. ÇED raporu iptal edildi. Biz, bu işin takipçisi olmaya devam ediyoruz. İzmir'in bütün çöpünün Karşıyaka'ya verilmesini istemiyoruz. Ya başka bir yer bulun ya da sorunu yerinde çözün. Ama mutlaka İzmir'in çöp sorununu çözün” dedi.

“STADIN ÖNÜNÜ AÇIN”

Karşıyaka Stadı'nın Yalı'daki arazisine inşa edilecek 15 bin kişilik yeni stat ve 2 adet sosyal tesisin bugün yapılacak ikmal ihalesi ile ilgili konuşan Yıldırım, “Karşıyaka Stadyumu yılan hikayesine döndü. Konak Belediyesi, Göztepe ve Alsancak statları ile ilgili büyük özveride bulunarak plan notları üzerindeki değişiklikleri yaptı, bakanlığa sundu. Yani projeye uygun plan notu üretti. Maalesef Karşıyaka Belediyesi bu konuda da ısrarcı, inat ediyor.  'Benim plan notuma göre proje uyduracaksınız' diyor. Temelleri atılmış bir proje var ortada ama bunu kabul etmiyor. Karşıyaka Belediyesi'nin plan notuna baktığınız zaman ortada stat kalmıyor, halı saha kadar bir yer kalıyor. Stadın önünü açtıklarını söylüyorlar ama gerçek böyle değil. Karşıyaka Belediyesi, stat projesine uygun plan notu geliştirmiyor. Bugün stat ihalesi yeniden yapılacak. Stadın kaldığı yerden yapımına başlanmasını istiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız.

“495 MİLYONA NELER YAPILMAZDI?”

Karşıyaka'da hizmete giren tramvay ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldırım şöyle konuştu:

“495 milyon liraya Karşıyaka'da hiçbir yere gitmeyen, sadece AVM'lere müşteri taşıyan bir tramvay yaptınız. O paraya Karşıyaka'da neler yapılmazdı ki? Yürüme mesafesine o kadar büyük yatırım yapmaya gerek var mıydı? Karşıyaka'yı iç içe soktunuz. Ben o paranın çöpe atıldığını düşünüyorum. Vatandaşlar şimdi bedava diye kullanıyorlar. Ben önümüzdeki günlerde tercih edilmeyeceğini düşünüyorum”

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
Güzelbahçe'ye uzlaşı aday adayı
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama
İzmir'deki Uyuşturucu Operasyonunda 1 Tutuklama