Karslı yetiştiricinin yem fiyatlarına isyanı

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden birisi olan Kars, 80 ilin büyük ve küçükbaş hayvan ihtiyacı Kars'tan karşılıyor. Yem fiyatlarına son bir yılda gelen yüzde 65 zam, yetiştiriciyi ya hayvanını kesmeye zorluyor ya da satışa.

Yerel Politika 11.04.2021 - 12:15 11.04.2021 - 12:15

Sivil Toplum Kuruluşlarını, esnafı ve üreticiyi dinlemek üzere Kars’a giden 30 kişilik CHP heyeti bir dokundu bin ah işitti. Kars’ın Susuz İlçesi ve köylerindeki izlenimlerini aktaran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Yolboyu Köyü’nde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Tahsin Asatekin’i dinledi.

ZARAR EDİYORUZ”

Yem fiyatlarının yüksekliğinden yakınan Asatekin, “Yem fiyatları çok arttı. Torbası 130 liraya kadar çıktı. Saman ise bin 200, bin 500 lira arası. Hayvancılıkla uğraşanlar zarar ediyor. Kazancımız yok” dedi.

Hayvancılıkta en önemli girdiyi oluşturan yem fiyatları arttıkça üreticinin kazanamıyoruz feryatları da artıyor” diyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Susuz’un Yolboyu Köyü’nde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı dinledik. Bir dokunduk bin ah işittik. Yem fiyatları yerinde durmuyor. 50 lira olan yem bugün 130 lira. Saman fiyatları ise daha hızlı artıyor. İktidar, Türkiye’yi üretenin kazanamadığı bir ülke haline getirdi. Ama üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur. O nedenle üreten teşvik edilmelidir, cezalandırılmamalıdır. Ancak bu iktidar ne yazık ki üreten herkese ceza kesiyor” diye konuştu.

İZMİR’DEN ÖRNEK VERDİ

Yem fiyatının süt fiyatını geçtiğini ifade eden Sertel, Kars’taki üreticinin sütün litresini 2 liradan satmak zorunda kaldığını söyledi. Kars’taki üreticilere İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tire Süt Kooperatifi’nin yaptığı işlerden örnekler veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllardır 0-5 yaş arasındaki tüm çocuklara ücretsiz süt dağıtıyor. Bu sayede hem Tire Süt Kooperatifi gibi bölgedeki kooperatifler gelişti hem de köylerdeki hayvancılık gelişti. İzmir’deki tarımsal kalkınma hamlesi ve üreticinin büyümesi tüm kentlerimize örnek olmalı. CHP iktidarında üreticiler desteklenecek, üretenler kazanacak. Ve köye dönüşler hızlanacak.”

Yorumlar