Maruz kalınan pek çok sağlık sorunu kaşların dökülmesine yol açmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında; egzama, sedef hastalığı veya kaş bölgesinde uygulanan piercingler gelmektedir. Yüz ifadelerinde kaşların etkisi büyüktür bu nedenle kaşların dökülmesini engellemek ve sağlıklı olmasını sağlamak için tedaviler ve doğal yöntemlerde bulunmaktadır.

 Kaş dökülmesi nedenleri

  • Saçkıran

Bağışıklık sisteminde yaşanan bir problem dolayısıyla ortaya çıkan hastalık olan saçkıran saç dışında kaş, bıyık, sakal gibi yerlerde de ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, kişi üzüntü ve stresten dolayı da kaş dökülmesi sorunuyla da karşı karşıya kalabilir bu duruma da saçkıran adı verilmektedir. 

  • Guatr hastalığı ve tiroid yetmezliği 

Guatr hastalığı tiroid bezlerinin eksik ya da fazla çalışmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durumda saç ve kaşların dökülmesine neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisi sonrasında saç ve kaşlar tekrardan çıkmaktadır. Tiroid yetmezliği hastalığı da kaşlar da dökülmelere yol açmaktadır. 

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme

Kötü beslenme kaş dökülmesi problemine yol açmaktadır. Bu sorunla karşılaşan biri; mineral, demir ve vitamin gibi bileşenlerden dengeli ve düzenli bir beslenme programı uygulamalıdır. 

  • Kaş makyajı ve kaş kaldırma işlemi

Kaşa şekil vermek amacıyla uygulanan kalem ve farlar kaşlara zarar vererek dökülmesine sebebiyet vermektedir.  Ayrıca, bakımlı olmak adına yapılan kaş aldırma işlemi kaşlarda kalıcı eksikliğe neden olacak şekilde olumsuz etkiler bırakabilir. Sık sık ve bilinçsiz şekilde aldırılan kaşlar belirli bir süreden sonra dökülmeye başlar. 

 Kaş dökülmesi tedavisi 

  • Doğal yollar 

Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve hint yağı gece yatmadan önce kaşlara eşit oranda sürülerek sabah durulanmakladır. Bu yağların kullanımını kıl ve saç büyümesini sağlayarak dökülmelerinin azalmasını sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra; badem yağı ve sarımsak suyu ile hazırlanan karışımlarda kaş dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın suyu ile badem yağı karıştırılarak pamuk yardımıyla kaşlara sürülmelidir fakat göz ile temas ettirmemeye dikkat edilmelidir.

  • Kaş ekimi

Günümüzde kaş dökülmesi sonucunda uygulanan yöntemlerden biri de kaş ekimidir. Kaş ekiminin alanında uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi durumunda doğal görünen kaşlara sahip olmak mümkündür.