Kas ve eklem ağrısı belirli bir hastalığa bağlı olabilir. Tempolu bir hayat yaşamaya bağlı olarak bu ağrılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun dışında kas ve eklem ağrısının birçok nedeni olabilir. Kas ve eklemlerde meydana gelen yıpranmalar ağrılara yol açabilir. Ancak ağrıların tek nedeni bu yıpranmalar olmayabilir.

Genelde travma, enfeksiyon ve inflamasyon, kas ve iskelet sisteminde ağrılara yol açabilir. Yaşın ilerlemesi, kilo alıp vermek ve yaralanmalara bağlı olarak da bu ağrıları yaşayabilirsiniz. Psikolojik olarak yaşanan rahatsızlıklara bağlı olarak da karşı karşıya kalabileceğiniz bu ağrılar; mineral eksikliği, sinir sistemi, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi problemler ile de ortaya çıkabilir. Burada karşınıza pek çok sebep çıkabilir. Yapmanız gereken ilk şey bir doktor muayenesine gidip şikayetlerinizi belirtmek olmalıdır.  Şikayetleriniz doğrultusunda doktorunuzun size uygulayacağı tedavi ile ağrılarınıza bir çözüm bulabilirsiniz. 

kas ve eklem ağrısı nasıl geçer 2

Kas ve eklem ağrısı nasıl geçer?

Kas ve eklem ağrısı nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılır. Doktora gitmeden önce kas ve eklem ağrısı problemini azaltmak için evde doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Soğuk ve sıcak uygulamalar yapmak ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur. Ağrıyan bölgeye direkt olacak şekilde değil, havlu ya da bez ile çevreleyerek 15 dakika boyunca kompres yapabilirsiniz. Esneme egzersizleri yapmak da ağrılarınızı rahatlatır. Ancak bir türlü geçmeyen şiddetli ağrı sorununuz varsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun teşhis edeceği rahatsızlığa göre uygulayacağı tedavi ağrılarınızın geçmesine yardımcı olur. Kas gevşetici kremler, ilaçlar ağrılı bölgeyi gevşetir ve ağrının azalmasına yardımcı olur. Bu ilaçlarla birlikte uygulayacağınız kompresler de ağrılarınızı azaltır. İlaçların ve egzersizlerin yanı sıra uykusuz kalmamalı, vücudunuzun dinlenmesine izin vermelisiniz. Romatizmaya bağlı ağrılar için kaplıcaları ve termal suları da tercih edebilirsiniz. Buradaki doğal sıcak su kaynakları ağrılarınızın kısa süreli olsa da geçmesine ve kaslarınızın gevşemesine olanak sağlar. Fizik tedavi, akupunktur tedavisi, ilaç tedavisi gibi yöntemler ağrı sorunu ile baş etmeniz için tercih edebileceğiniz tedavi yöntemleridir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi uzun süreli ağrılar için mutlaka bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.