Katı şampuan içeriğinde kimyasal madde olmayan ve sürfaktan denilen yüzey aktif maddelerden oluşan ambalajlı sıvı şampuanlara bir alternatiftir. Saçtaki etkisi ve işleyişi bakımından su bazlı şampuanlar gibidir fakat plastik şişelerde bulunan şampuanlara göre birçok farkı bulunmaktadır. Bu şampuan türü, sabunla karıştırılmamalıdır çünkü sabun güçlü bir alkali ortama sahiptir. Nitekim, katı şampuan zayıf alkali ortama sahip ve saç için ideal bir şampuandır.


Katı şampuanın faydaları nelerdir? 

Son dönemlerde oldukça popüler olan katı şampuan; sürdürülebilir ve atıksız bir yaşam için oldukça önemlidir. Çevreye ve insan sağlığına birçok faydası olan bu şampuanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bu şampuan türü yapısında ‘baby foam’ adıyla biline bitkisel sürfaktanlar içermektedir. Bu sürfaktanlar; doğal olduğu için kafa derisini rahatlatmaktır ve nazikçe temizlemektedir. Cilt tipi hassas veya kuru olsa daha deriyi yıpratmamaktadır. 
  • Plastik şişede yer almadığından dolayı çevre kirliliğine önlemeye yardımcıdır. Karbon ayak izinin düşürülmesine katkı sağlamaktadır.
  • Bir katı şampuan genelde 2 şişe şampuana eş değerdir. Bu nedenle, daha uzun kullanım ömürlü şampuan bütçeye katkı sağlamaktadır.
  • Doğal içeriklerden oluşan şampuan saça ve saç derisine iyi gelmektedir.
  • Şampuanın içeriğindeki yağa göre değişiklik gösterse de şampuanın türüne göre sakinleştirici, güçlendirici ve besleyici birçok özelliğe sahiptir.
  • Plastik şişelerde yer almaması sızma durumunu ortadan kaldırmaktadır. Seyahatlerde yer kaplamadığından dolayı da rahatlıkla taşınabilir.
  • İçeriği doğal olduğu için cilde daha hassas davranmaktadır.
  • Bebekler içinde uygun olan şampuan türü göz yakmaz ne nazik sürfaktanlar bebeğin cildine iyi gelmektedir.

Katı şampuan nasıl kullanılır?

Kullanımı bakımından sabuna benzemektedir. İlk olarak saç ıslatılır ve şampuan direk saça sürülür. Saçın köpürülmesi sağlandıktan sonra şampuan sudan uzak bir alana konulmalıdır. Saç diplerine masaj yaparak şampuan iyice köpürtülür ve ardından durulanır.  Bu şampuan türü saçta kalıntı bırakmamaktadır. Yıpranmış, kuru ve hasar görmüş saçlar haricinde saç nemlendirici kullanımına ihtiyaç yoktur. Ayrıca, katı şampuan kullanımın ardından sirke ile durulamaya gerek yoktur.  Kullanımın ardından sudan uzak bir yerde muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir çünkü suyla temas eden şampuan kullanım ömrü kısa olmaktadır.