Kaybettiği annesini arayan küçük kız Amal İzmir’de

Dokuz yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla “Küçük Amal” İzmir ziyaretlerine başladı

Güncel 07.08.2021 - 08:05 07.08.2021 - 08:06

Uygar ÖZEL / YENİGÜN - Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki kukla “Küçük Amal”, Türkiye-Suriye sınırından Birleşik Krallık’a uzanan dört ay süren bir yolculuğu anlatan “The Walk - Yürüyüş” projesi kapsamında İzmir’e geldi.

Suriye savaşında çocukların maruz kaldıkları kötü koşullara ve onların mücadelelerine dikkat çekmeyi amaçlayan 3,5 metrelik bir kukla uluslararası bir sanat projesi olarak ortaya çıktı. Suriyeli mülteci küçük kız Amal’ın kültür ve sanat etkinlikleri ile adım adım örülen Türkiye rotası ve dünyadaki ilk durağı Gaziantep oldu.

Çocuklar için dünyanın en tehlikeli coğrafyası: Suriye
Suriye’de 10 yıldır süren savaşta UNICEF verilerine göre 12 bin çocuk öldü veya yaralandı, 6 bine yakın çocuk savaşlarda kullanıldı. 2018 yılı 1106 çocuk ölümü ile en yüksek can kaybı yılı oldu. Resmi olamayan rakamlar ise çocuk ölümlerinin en az 29 bin olduğunu söylüyor. SNHR raporuna göre 186 çocuk kimyasal silahlar sebebi ile hayatını kaybederken, 2019 verilerine göre 5 bin çocuk tutsak olarak tutulurken, bin 654 çocuk Akdeniz’de boğularak hayatını kaybetti. UNICEF raporuna göre çocuk ölümlerinin en büyük sebeplerinden biri patlamamış askeri mühimmat ile karşılaşan çocuklar. Bu anlamda Suriye çocuklar için dünyanın en tehlikeli coğrafyası haline geldi. Amal işte bu noktada dev bir kukla olarak hem büyüklerin hem de küçüklerin dikkatini çekerek kendimize bazı soruları sormamız için bizi zorluyor ve Küçük Amal'ın yüzü gülümsemiyor.

Küçük Amal’ın Türkiye Yolculuğu
Türkiye rotası Gaziantep'te başlayan Küçük Amal, Tarsus ve Mersin’in ardından; Türkiye’nin en eski göçebe topluluklarının yaşadığı Bozkır’da (Konya) Sarıkeçililer Yörükleriyle tanıştı; Antalya’da açık hava film gösterimine katıldı; Pamukkale travertenlerinde yürüyüş yaptı; Denizli Kaleiçi Çarşısı’nda düzenlenen fotoğraf sergisine katıldı; Selçuk kent merkezinde çocuklarla buluştu; Efes Antik Kenti ziyaret etti ve K2 Urla Nefes Alanı’ndan geçti.

İzmir’de Uluslararası İzmir Kukla Günleri’nin mülteci çocuklarla düzenlediği kukla atölyesinde üretilen kuklalarla buluşan Küçük Amal, daha sonra Konak Meydanı’nda zeybek dansı öğrendi. Kültürpark’taki açık hava konserlerini izledi ve gününü İzmirli çocuklar ve mülteci arkadaşları ile oyunlar oynayarak geçirdi. Son olarak, küçük mülteci kız Amal, Türkiye içinde 8 Ağustos’ta Çeşme’deki Sağlık Plajı’nda deniz kenarına uzanan ayakkabılardan oluşan bir patikayla karşılaşacak. Karşı kıyıya geçerken Akdeniz’de hayatını kaybedenleri temsil eden bu sanat yerleştirmesi ile küçük Amal’ın Türkiye rotası son bulacak. Küçük Amal'ın tüm yolculuğu ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliklere her yaştan izleyici davetli. Küçük Amal’ın yolculuğu ayrıca sosyal medya hesaplarından (@walkwithamal) takip edilebilir.

The Walk – Yürüyüş Projesi Hakkında
Yapımcılığını Stephen Daldry, David Lan, Tracey Seaward ve Naomi Webb’in üstlendiği The Walk-Yürüyüş, Birleşik Krallık merkezli tiyatro topluluğu Good Chance Tiyatrosu ile dünyanın önde gelen kukla topluluklarından, War Horse-Savaş Atı’nın yaratıcıları Handspring Kukla Kumpanyası işbirliğinde gerçekleştiriliyor. The Walk – Yürüyüş’ün sanat direktörlüğünü Amir Nizar Zuabi üstleniyor. Projenin Türkiye yapımcıları ise Istanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve kültür yöneticisi Recep Tuna.

 

Yorumlar