Edinilen bilgiye göre, Abak Mahallesi’nde bir vatandaşın koyunlarının kaybolduğu ihbarı üzerine Jandarma ekipleri çalışma başlattı.

Jandarma ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda insansız hava araçları da kullanıldı. 15 saatin sonunda kaybolan koyunlar drone ile tespit edildi.

Jandarma ekipleri kaybolan 65 adet koyunu sahibine teslim etti.

Drone Nedir, Ne İşe Yarar?

Son yılların en popüler teknolojik cihazları arasında, drone seçenekleri de yer alır. Ağırlıklı olarak “uçan kamera” şeklinde hava çekimleri için tercih edilen drone çeşitleri, basit bir eğlenceden çok daha fazlasıdır. Ticaret platformları, kolluk kuvvetleri ve havacılık kuruluşları tarafından kullanılır.Drone’lar, son yıllarda geliştirilen “insansız hava aracı” modellerinin en yaygın ve popüler şekilde kullanılan versiyonlarıdır. Dışarıdan bakıldığında oyuncak görünümü verseler de, multikopter tasarımları esasen son derece gelişmiş bir teknoloji yansıtır.

drone-gazete-yenigun

Günlük yaşamda karşılaşılan drone’lar, ağırlıklı olarak bireysel kullanım için üretilen küçük ölçekli modeller olsa da multikopter türleri bu modellerle sınırlı değildir. Bireysel kullanım için üretilen drone kameralı seçenekleri, drone teknolojisiyle üretilen cihazların bir türüdür. Diğer multikopter türleri ise erişilemeyen noktalara ulaşmak ve teknolojiye hız kazandırmak amacıyla üretilen daha gelişmiş araçlardır. Bireysel kullanım için üretilen multikopter türleri, kişisel eğlence etkinliklerinde tercih edilebildiği gibi profesyonel sinema filmi, televizyon dizisi, belgesel ve program çekimlerinde tercih edilebilir. Büyük boyutlu multikopter çeşitlerinin kullanım alanı ise son derece geniştir.