Tahliye sonrası Serdar Aksoy’dan ilk açıklama

Serdar Aksoy’dan 9 aylık tutukluluk süresinin ardından tahliye sonrası ilk açıklama geldi.

Ege 24.08.2021 - 23:08 24.08.2021 - 23:17

Aksoy, yaptığı açıklamayla göreve iadesi için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu söyledi. Aksoy, “Demokrasilerin temel prensibi seçimler ve halkın iradesidir. Bu temel prensip göz önüne alınarak görevime iade edileceğimi düşünüyorum” dedi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında hakkında çıkan “zimmet ve irtikap” iddialarıyla gözaltına alınan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından da görevden uzaklaştırılmıştı.
Aksoy’un görevden belediye meclisi içinde yapılan seçim ve kuranın ardından Başkan Vekilliği koltuğuna AK Partili meclis üyesi Aydın Pehlivan oturmuştu.

Öte yandan; yaklaşık 9 aydır cezaevinde tutuklu kalan Aksoy, geçtiğimiz 7 Temmuz tarihinde Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkmış ve mahkeme heyeti Aksoy’un adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine hükmetmişti.

Tahliyenin ardından gözler Aksoy’un başkanlık görevine dönüp dönmeyeceğine konuşulurken Aksoy’dan tahliye sonrası ilk açıklama geldi. 

Aksoy, yaptığı açıklamayla İçişleri Bakanlığı’na göreve iadesi için başvuruda bulunduğunu duyurdu. 

Aksoy, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; 
“31.03.2019 tarihinde halkımızın teveccühü ile seçilmiş olduğum Menemen Belediye Başkanlığı görevimden 23.11.2020 tarihinde tutuklanmam nedeniyle uzaklaştırıldım. Yaklaşık 8 ay haksız yere kaldığım cezaevinden 07.07.2021 tarihinde yapılan ilk mahkemede serbest bırakıldım. İçişleri Bakanlığına yaptığım başvuru ile birlikte görevime iade edilmem için talepte bulundum. Bunun hukuki bir hak olduğunu belirtmek isterim. Demokrasilerin temel prensibi seçimler ve halkın iradesidir. Bu temel prensip göz önüne alınarak görevime iade edileceğimi düşünüyorum. Tüm kamuoyuna saygılarımla.
Menemen Belediye Başkanı
Serdar Aksoy”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@