Bilindiği üzere evcil hayvanların tüyleri sıklıkla dökülebilmektedir. Bu durumdan yakınan pek çok kedi-köpek sahibi bulunmakta. Kedi ve köpek tüyleri için nasıl kolay yoldan temizlik yapılabileceği bilindiği takdirde temizlikler artık kolaylaşacaktır. Evde kedi ve köpek tüyleri temizliği için yapılabilecek bazı yöntemler bu yazıda sizlere sunulacaktır. 

Kedi ve köpek tüyleri kolay şekilde nasıl temizlenir?

-Evde kedi ve köpek tüyleri sıklıkla halılarda, koltuk ve yataklarda bulunabilir. Bunun azalması için en kolay yöntem bu tüyler için tarakla tarama yapılmasıdır. Tüylerin düzenli şekilde taranması takdirde dökülmeler de azalacaktır. Aynı zamanda veterinerlere kedi ve köpekleri düzenli şekilde bakım için götürüldüğünde de tüylerin daha bakımlı olduğu ve kesildiği için hem dökülmelerin azaldığı hem de hayvan dostların rahat ettiği bir gerçektir. 

-Bunun dışında tüy toplama rulolarının dökülmelerde büyük rol üstlendiği bilinmektedir. Her yerden sahip olunabilen jiletli tarak ile de dökülmeleri en aza indirebilirsiniz. 

-Silikon yüzeyli eldivenlerin kedi ve köpek tüyleri taranmasında kolay temizlik için etkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda evde kedi ve köpek tüyleri temizliği için de, koltuklarda, halılarda yapışık halde bulunan tüylerin kolaylıkla temizlenebildiği yönünde etkileri bulunmaktadır. 

-Tüy toplamak için üretilmiş taraklar, kedi ve köpek tüyleri temizliğinde hem dökülen hem de dökülmek üzere olan tüyler üzerinde oldukça etkilidir. Derinlemesine bir temizlik için bu taraklardan edinebilirsiniz. 

-Mobilya cilası yöntemi ile mobilyalar üzerinde bulunan evde kedi ve köpek tüylerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Mobilyaların cilalandığı takdirde tüylerin yapışmayarak bir bez yardımı ile kolayca kayarak çıktığı görülebilmektedir. 

-Ponza taşı ile halıya ve mobilyalara yapışmış olan evde kedi ve köpek tüylerini temizleyebilirsiniz. Halı ve koltuk üzerinde ponza taşını gezdirip tüyleri çıkarabilirsiniz. 

-Evde kedi ve köpek tüyleri dışında giysilere yapışan tüyler de bulunmaktadır. Bunlar için rulolar hayat kurtarıcı olabilmektedir. Aynı zamanda bant kullanımıyla da kıyafetlere yapışan tüyler kolayca çıkabilmektedir. Soğuk havalarda kedi ve köpek tüylerinin üzerinizden daha kolay çıktığını görebilirsiniz. 

-Özel tüy güçlendirici mamalar da piyasada satılmaktadır. Bu mamalar yardımıyla da imkân dâhilinde kedi ve köpek tüyleri üzerinde dökülmeleri azaltabilirsiniz.