Kefir;inek, koyun veya keçi sütünün kefir mayası olarak adlandırıldığı özel maya türü ile  birlikte fermente edilmesiyle elde edilen, tadı ve kıvamı ile ayranı andıran tuzsuz ve ekşimsi tada sahip bir içecek türüdür. Kökeni Kafkasya bölgesinden gelen adını ise Rusça'dan alan bu içecek "keyif veren" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda yüksek probiyotik içeriğine sahiptir. 

Probiyotik bakteriler yararlı bakteriler olarak da adlandırılan ve insan vücudunda sindirimin düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güç kazanması, kolesterolün dengelenmesi ve daha birçok olumlu yarar sağlamakta olan bakteri grubudur. Probiyotik bakteriler içermekte olan probiyotik besinlerin düzenli olarak kullanılması tüm bu olumlu etkilerden dolayı sağlığın korunmasına ve çok sayıda hastalıktan korunmaya yardımcıdır. Probiyotik besinler arasında en etkili olan kefir, yüksek besin değerine sahip olmasıyla sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli parçasını oluşturduğu için her yaştan bireyin tüketmeyi alışkanlık haline getirmesi gereken besin türleri arasında yer almaktadır.

Kefirin sağlığa faydaları

Kefirin bir kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra B grubu vitaminleri, K vitamini ve bazı diğer vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin bir içeriktir. Sütün hazımsızlık yaptığı kişilerde kefir tüketimi herhangi bir probleme yol açmadan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. 75'in üzerinde farklı probiyotik bakteri içeren kefirin faydalarından bazıları ise şu şekildedir;

·        Bağışıklık sistemini güçlendirir

·        Sindirimi düzenli bir hale getirir

·        Tansiyonu dengeler, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar

·        Cildi güzelleştirir, dermatolojik hastalıkların iyileştirilmesinde rol oynar

·        Kas ve kemiklerin sağlığını korur

·        Karaciğer ve böbrek hastalıklarının önüne geçer

·        Kilo vermeye yardımcı olur

·        Bilişsel fonksiyonları güçlendirir

kefirin faydaları nelerdir

Kefir nasıl yapılır?

“Kefir nasıl yapılır”sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Öncelikle kefir tanesini marketlerden temin etmeniz gerekmektedir. Bu içeceği yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;
1 litre süt
1 yemek kaşığı kefir tanesi
Cam kavanoz
Plastik süzgeç

Kefirin yapılışı


İlk olarak sütü kaynatın ve oluşan kaymağı üzerinden alın. Bu işlem sonrasında süte kefir tanelerini ekleyin. Kullanılan kabın metal olmaması gerektiğini göz önünde bulundurun. Tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Kabın üzerini temiz bir bez yardımıyla kapatın. 20-25 °C'de kalabilecek şekilde karanlık bir yerde 2 gün bekletin. Bu süre zarfında süt pıhtılaşacaktır. Mayalanmış olan bu sütü plastik bir süzgeç ya da tülbent ile süzmelisiniz. Kefirinizi bu şekilde doğrudan içebilir veya meyve taneleri ekleyerek de afiyetle tüketebilirsiniz.