Kelle paça çorbasının sağlık için yararları oldukça fazladır. Çorbayı yapmak için küçükbaş hayvanların baş ve ayak kısımlarından yararlanılıyor. Sağlığımız için doğal bir ilaç olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilen bu çorbanın, sahip olduğu protein ve kolajen ile bağışıklık sistemi açısından önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.

Kovid-19’un yanı sıra kış aylarının gelmesi ile grip salgın biçiminde hayatımızın merkezinde yer alıyor. Doktor gözetiminde alınan ilaçların yanı sıra gribe iyi geldiği bilinen bu çorba da önlem amaçlı tüketilebilecek besinlerden biri.

Kelle paça çorbasının faydaları

Kelle paça çorbasının faydaları düşünüldüğünde akla, sağlık ve metabolizma açısından önemi gelir. Bu çorbadan İçilen bir kâse  ile vücuda doğal yollardan birçok yararlı madde alınabilir. Çorba, sadece gribe iyi gelmekle sınırlı kalmıyor. Aynı zaman kemik erimesi, kanser ve kemik kırıkları gibi  birçok rahatsızlığın tedavisinde bu çorbanın  tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kalori ve yağ oranı bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan çorba, kolesterol bakımından da yüksek bir besin değerine sahiptir. Bu çorbanın başta çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarına yarar sağladığını söylemek mümkündür. Çorba, özellikle soğuk algınlığı zamanlarında vücuda iyi gelerek gribe karşı savaşıyor. 

Omega 3 bakımından zengin olan çorba, bağışıklığın güçlenmesine de destek veriyor. 

Kelle paça çorbası nasıl yapılır?

Çorbayı yapmaya başlamadan önce ilk olarak, kellenin iyice temizlenmesi gerekir. Bu nedenle kelleyi yaklaşık 5 saat kadar suyun içinde bekletmeli ve su belirli aralıklarla süzülmelidir. Temizlendiğinden emin olduktan sonra kelle, düdüklü tencereye yerleştirilmelidir. Tencereye 1 litre su ilave ettikten sonra 25 dakika pişirilen kelle soğuyunca etleri bir çatal yardımıyla didiklenmelidir. 

Ardından, işkembe temizliği yapılmalıdır. Tüm malzemeler düdüklü tencereye yerleştirildikten sonra üstlerini geçecek kadar su ilave edilmelidir ve 30 dakika pişirilmelidir. 

Bu esnada, bir tencerede 2 çorba kaşığı un kavrulmadır. İşkembe ve kelle suyu bu una yavaşça eklenmelidir. Su kaynamaya başlamadan kelle, işkembe ve paçalar tencereye eklenmelidir. Su kaynamaya başladıktan hemen sonra ise sarımsak, sirke, tuz ve dilediğiniz baharatlar tencereye eklenebilir. Çorbayı biraz daha kaynattıktan sonra ocağı kapatabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin sonucunda kış aylarının vazgeçilmezi ve sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyen kelle paça çorbanız hazır hale gelmiş olur.