Kellik, normalde dökülmesi gereken saç miktarının çok üzerinde bir dökülme yaşandığı durumlarda gözlemlenebilen bir durumdur.

Saçlarda günlük olarak 80-100 adet arasındaki dökülmeler normal değerlendirilmektedir. Fakat daha fazla yaşanan dökülmeler, kelliğe neden olabilmektedir. Saç dökülmeleri ve kellik nedenleri ile ilgili olarak detaylı bilgilerin incelenmesi sonucunda aşağıdaki bilgiler oldukça yararlı olacaktır.

Kellik nedenlerine baktığımızda;

•    Stres,

•    Zararlı kozmetik ürün kullanımı,

•    İlaçlar ( kanser ilaçları, fazla A vitamini,vs.),

•    Hormonal bozukluklara rastlanması,

•    Ateşli hastalıklar geçirmek,

•    Anemi,

•    Troid hastalığı,

•    Demir, çinko ve protein eksikliği,

•    Genden gelen aktarımlar şeklinde olduğunu görebiliriz.

Erkeklerde sık olarak rastlanan ve kellik nedenleri arasında yer almakta olan saç dökülmesi ‘dihidrotestosteron’ da olarak adlandırılan erkeklik hormonunun genetik olarak kafa derisinde yer almakta olan saç foliküllerini etkilemesinden dolayı kaynaklanan  ‘Androgenetik alopesi’dir.

kellik nedenleri 2

Kellik babadan oğula geçen bir durum mudur?

Halk arasında babada görülen kelliğin oğluna da mutlaka geçeceğine dair bir inanış bulunmaktadır. Babada kelliğin görülmesi çocukta da görüleceği anlamına gelmemektedir. Saç dökülmesi ve kellik, anne ve babadan gelen genlerin birleşmesiyle çok daha  farklı bir yol izlemektedir. Bu yol, erkek çocuklarının babalarından almış olduğu genlerden farklı bir durum ile karşılaşacağını göstermektedir.

Erkeklerdeki saç miktarı testosteron hormonu ile alakalı bir durumdur. Bu oranın yüksek olması ise %90 gibi bir oranla anneden gelen genler ile belirlenmektedir. Bu sebeple annenin ailesinde bulunmakta olan erkeklerin saç miktarına bakmak, babanınkinden daha fazla önem taşımaktadır. Ancak günümüzde bile anneden gelen genlerin babanın sahip olduğu genlere göre neden daha önemli olduğu konusunda kesin bir açıklama yapılamamaktadır.

Kadınlarda ise kellik çok nadir görülmektedir. Kadınlardaki kellik nedenleri genel olarak kalıtsal faktörler, hormonal değişiklikler, gebelik, aşırı stres, tiroid rahatsızlıkları, anemi, hamilelik,  kötü beslenme ve çok erken yaşlarda menopoza girilmesinden dolayıdır.  Ayrıca saç kıran, mantar ve sürekli olarak belli bir bölgeden saç koparmak (Trikotilomani) da bölgesel olarak kellik nedenleri arasında sayılabilmektedir. 

Normalin üzerinde bir saç dökülmesi görüldüğünde öncelikle nedenleri kesinlikle araştırılmalı ve buna göre bir tedavi planı uygulanmalıdır. Ancak tedaviye rağmen dökülmenin devam ettiği durumlarda ise tek ve kesin çözüm saç ekimidir.