17.02.2021, 05:38

Kendini Sev

"Kendini sevmek" sözü yalnızca bir klişe değildir. Kendini sevmek demek şartlar ne olursa olsun kendine sahip çıkmak, kendini unutmamak demektir. Yeteneklerimizle, zaaflarımızla, şüphelerimizle, endişelerimizle, güzelliklerimizle var olabilmek demektir. Kendi eşsizliğini ve genetik yapılanmanı kabul etmek demektir. Kendine ait yersiz inançları bir kenara atıp yeniden kendini yeşertmektir. Herşeye rağmen var olma cesaretini göstermek ve eşsiz doğamızla hiçbir şeyi değiştirmeye çalışmadan olduğumuz gibi olabilmektir.

 

***

 

Fakat gerçek benliğimize, taşıdığımız ruhumuza ve bedenimize aynı özeni gösteriyor muyuz? Yaşarken ruhumuzu nasıl besliyoruz? İçsel bahçemizi nasıl suluyoruz? İçsel bahçemizin kurumasına izin mi vereceğiz, yoksa renklendirmek ve zenginleştirmek için sulamaya devam mı edeceğiz?

 

***

 

Kendimizi sevmek, kendimizi şuursuzca herşeyin merkezine koymak demek değildir. Sahte bir benlik illüzyonu oluşturmak demek değildir.

 

***

 

Öz-sevgiyi yaratmak için kendimiz hakkındaki değersizlik, yetersizlik, güvensizlik, çaresizlik gibi olumsuz inançlara yer vermemek gerekir. Kendimize karşı geçmişimizden getirdiğimiz eleştirel düşüncelerimiz bazen toksik bir utanç duygusu yaratabilir. Bu düşüncelerimiz nereden geliyor, nasıl şekilleniyor diye irdelemek gerekir. Dış dünyaya ve başkalarının görüş ve fikirlerine odaklandığımızın kat ve kat fazlası ile kendimize odaklanmalıyız.

 

Ayrıca kendimize, yaşam enerjimizi yaşamak için hiç kimsenin iznine ihtiyacımız olmadığını hatırlatmalıyız. Çünkü içimizdeki yaşam enerjisini tüm elverişsiz şartlara rağmen yeşertmeye devam etmeliyiz.

 

Yani şartlar ne olursa olsun kendini unutmamak, kendine tutunmak, özgecil olmak ve yeşerttiğimiz içsel bahçemizi diğerleri ile paylaşmak...

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@