Saçlara, özellikle yüksek ısı gerektiren düzleştirme, fön gibi işlemlerin uygulanmasının ardından saçta yıpranma meydana gelmektedir. Keratin bakımı da yıpranmış olan saçlara daha pürüzsüz ve aynı zamanda dolgun bir görüntü kazandırılır.

Keratin bakımı saç botoksu olarak da anılabilmektedir. Kuaförlerde uzman eller tarafından uygulanması daha doğru olsa da artık gelişen keratin bakım ürünleri ile evlerde de kolayca uygulanabilmektedir. Bu sayede saça ihtiyacı olan keratin takviyesi gerçekleştirilmiş olur. 

Saçların kendi ana maddesine bakıldığında asıl olarak keratin proteinin olduğu görülür. Keratin proteinin saçları koruyan, kopmasını, kolayca aşınmasını önleyen bir özelliği bulunmaktadır. Ancak saça yapılan boyama işlemleri, fön, şekillendirme işlemleri ve çevresel faktörler sonucu keratin proteini azalmaktadır. Saçın nem kaybetme durumu, aşınması, artık eskisi gibi kolayca şekil alamaması bu proteinin azalmasının sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Saçların bu sağlıksız görünümden kurtulmasının bir yolu da keratin bakımı yapmaktır. 

Keratin bakımı nasıl yapılır?

Saçta görülen yıpranmalar sonucunda keratin bakımının yaptırılması işleminde, saçın yapısında eksilen keratin proteinine takviye eklenmesidir. Bir diğer adıyla saç botoksu da denilen keratin bakımı uygulamasında özel bir şampuan ve de ilaç kullanılmaktadır. Keratin bakımı ardından, bakımın saçta yeterli kalma süresi ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Ancak tahminen yaklaşık 3 ile 6 aya kadar saçta korunduğu takdirde kalabilmektedir. 

Keratin bakımının ardından saçta görülen değişimler ise şu şekildedir:

-Saça parlaklık kazandırır.

-Dolgun ve daha canlı bir görünüm elde edilir.

-Kimyasal kullanımı sebebiyle yıpranmış olan saçları onarır.

-Keratin bakımının ardından saçlar daha hızlı uzar.

-Saçlarda görülen elektriklenme ve kabarma durumlarını engeller. 

Keratin bakımı uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunuyor. Bunlardan ilki keratin bakımının kuru ve aynı zamanda da temiz olan saça uygulanması gerektiğidir. Bu sayede keratin proteini saçların daha derinine ulaşabilecek ve protein saça tutunabilecektir. Bir diğer nokta ise keratinin düzgün şekilde saça yedirilmiş olmasıdır. Uygulandıktan sonra minimum yarım saat kadar bekletilmesi gerekmektedir. Keratin saçta kuruduktan sonra ise isteğe göre şampuan veya da ılık bir su yardımı ile saçın durulanması gerekmektedir. Saç kremi gibi aperatiflerle de bakımı destekleyebilirsiniz.