Kış aylarının olmazsa olmazı kestane Türkiye’nin pek çok bölgesinde rastlanan ağaçlardan biridir. Kayıngiller ailesine ait bir ağaç olan kestanenin anavatanı Kuzey Yarım kürede bulunan ılıman bölgeleridir. Ağacın yenilebilir lezzetli tohumlarına da kestane adı verilmektedir. Bu yazıda, kestane ağacı türünün nasıl yetiştirildiğini ve faydaları hakkında bilgi verilmiştir.

Kestane ağacı yetiştirmek için bilinmesi gerekenler 

Kış ayların vazgeçilmezi olan kestane ağacı yetiştirmek için ılıman hava tercih edilse de ağaç soğuk iklim koşullarına da dayanaklıdır. Ağaç türünün yaklaşık olarak 2000 metre kadar yüksekliklerde yetiştirmek mümkündür. Nitekim, uygun rakım 400 metredir. Kazık köklere sahip olan ağaç, bu özelliği gereği toprağının gevşek yapıda ve geçirgen olması gerekmektedir.

Fidanın toprağa dikilmesinden sonra ağacın meyve verme durumu oluşur fakat bu süre 3 ile 4 yıl arasında bir zaman almaktadır. 5 yılın geçmesinin ardından ağaç türü en verimli zamanındadır. Bu zaman diliminde bir ağaçtan 45 kg kadar hasat gerçekleşmektedir. Ege bölgesi kestane ağacı yetiştiriciliğinde en verimli ve uygun koşullara sahip bölgedir. Üretiminin yaklaşık %70’i Ege bölgesinde gerçekleşmektedir. Ege bölgesinde bulunan Aydın ise en çok yetiştirildiği ve en verimli ilimizdir.

Kestanenin faydaları nelerdir?

  • Fosfor, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum bakımından oldukça zengin bir meyve olan kestane bunların yanı sıra B2, B1 ve C vitaminlerini de içermektedir. İçeriğinde bulunan bu vitamin ve elementler sayesinde de vücuda faydaları bulunmaktadır.
  • Potasyum yönünden zengin olması, vücuttaki su dengesinin ayarlanmasını ve kas yapılarının korunmasını sağlamaktadır. 
  • Folik asit bakımından zengin olması sebebi ile kandaki alyuvar sayısının artmasına destek olur.
  • Ek olarak, içerisinde bulunan antioksidanlar mide ve karaciğer için oldukça yararlıdır ve sindirimi düzenlemektedir. 
  • Lif kaynağı bakımından zengindir. Bu nedenle, tokluk hissi sağlar ve su dengesinin sağlanmasında etkilidir. Böylece günlük yaşamda farklı amaçlar için de tüketilebilir. 
  • Gluten içermeyen besinlerden olması nedeniyle içeriğinde bulunan demir kansızlığın giderilmesini ve oluşmasını engellemektedir. Ayrıca, kan basıncını yükselterek kan dolaşımının da hızlanmasını sağlamaktadır. 
  • Unutkanlığın girdirilmesini sağlamak ve Alzheimer hastalığının önlenmesine destek olmak için önerilen besinler arasında yer almaktadır.
  • İçermiş olduğu bol vitaminler sayesinde bağışıklığın güçlenmesini sağlar. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirerek bedeni genç kılmaktadır.