Kılıçdaroğlu İzmir'de iddialı konuştu: Ampül patlayacak, güneş doğacak

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Ödemiş Katı Atık Entegre Tesisi açılışındaki konuşmada, tesisin İzmir’e kazandırılmasının önemli bir değer olduğunu vurgulayarak, AK Parti’ye yönelik sert eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Ampul patlayacak, güneş doğacak” dedi.

Yerel Politika 25.06.2021 - 10:38 25.06.2021 - 12:06

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, İzmir programı kapsamında, Ödemiş Katı Atık Entegre Tesisi açılışına katıldı. Günde 100 ton organik gübre, 116 bin haneye yetecek kadar enerji sağlayacak olan tesis, aynı zamanda tam kapasite çalışmaya başladığında 350 kişiye de istihdam sağlayacak. Tesisin açılışında konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Ödemiş’in ovalarında Tunç başkanımla birlikte memleketimizin ovalarında çiçekler açıyor. Bize övünmek yetmiyor, övünmeyi hak edebilmek için kadınlarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Vakit geç olmadan son nehir kurumadan yer altı su kaynaklarımız Konya’da ki gibi obruğa dönüşmeden yapmamız gereken ödevlerimiz var. ‘Doğaya saygı aklın vicdanıdır’ diyor Atatürk, biz de öğüdünü yerine getirmek adına, bileklerimiz kan içinde olsa da ayaklarımız çıplak kalsa da ipek halıya benzeyen bu toprağı Tunç Başkanımızla Biosun ailesiyle burada attığımız için çok mutluyuz” dedi.

ERİŞ, “ÜRETİCİYİ VE ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZ”
CHP’li Eriş, üreticiyi ve üretimi desteklediklerini vurgulayarak, “Tunç Başkanım 29 maddeyle 2’nci cemreyi burada başlatmıştı. Ben öğretmen olduğumu sanıyordum, sayesinde öğrenci olduğumu anladım. Ata tohumuyla tanıştık. Biz tarıma, çiftçiye her türlü desteği veriyoruz. Çevremizde tüm ekili alanlarda kimyasal gübreler kullanılıyor, üretimler zehirleniyor. Burada ürettiğimiz organik gübreyle üreticiyi de üretimi de destekliyoruz. Böylelikle CHP bakışını da en güzel şekilde yansıtıyoruz. Biz Tunç Başkanla çok çay kahve ayran içtik. Her şeyden önce Küçük Menderes’teki çiftçiyi milletin efendisi yapmaya ant içtik. Büyükşehir’le ele ele verip kuraklık ve yoksullukla mücadele edebilmek için çalışıyoruz. Dünyada en çok süs bitkisi yetişen yer burası. BİOSUN ailesine, burada çalışan ve katkı sunan tüm BİOSUN ailesine teşekkür ediyorum. Başta Tunç Soyer Başkanım, Genel Sekreterim, Genel Sekreter Yardımcıma, tüm ekibe, bu ekiple bizi buluşturan BİOSUN ailesine tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

116 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bugün Ödemiş’te 350 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz Ödemiş Entegre Katı Atık Tesisi’nin açılışını sizlerle birlikte gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Bayındır ilçelerine hizmet edecek Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisimiz; günlük 1600 ton katı atık işleme kapasitesine sahip. Tesisimizde 116 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda, saatte 20 megavat (MW) elektrik ve günde 100 ton gübre üretilecek. Tüm atığın hammadeye, enerjiye ve gübreye dönüştürülmesi şeklinde tasarladığımız Ödemiş tesisimizde; mekanik ayırma, kompost üretimi, elektrik enerjisi üretim üniteleri ile modern bir laboratuvar yer alıyor. Bugün açtığımız tesis, İzmir için geliştirdiğimiz geri dönüşüm vizyonunun önemli parçalarından biri. Hepinizin bildiği gibi, İzmir’de çok yakın zamana kadar neredeyse tüm çöpler hiçbir ayrıştırma yapılmadan Harmandalı’na gidiyordu. Bu da Çiğli halkı için çok büyük bir sorun teşkil ediyordu. Belediyemizin geri dönüşüm programı ile öncelikle buradaki devasa yükü dörde ayırdık. Kuzey’de Bergama’da, Batı’da Menderes’te, Doğu’da ise Ödemiş’te kurduğumuz üç yeni tesis, Çiğli’nin yükünün büyük oranda azalmasına neden olacak. Atık yönetiminin tek odaklı olmaktan dört odaklı bir sisteme dönüşmesi, İzmir’in geri dönüşüm programını ilk adımıydı. Bu kapsamda, günde 800 ton atık işleme kapasitedeki Bergama tesisimiz yakın bir tarihte deneme üretimine başladı, Menderes tesisimiz ise ÇED aşamasında” dedi.

ÇÖP ATIK OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”
Soyer, “Ödemiş’teki tesisimizin açılışını ise bugün büyük bir mululukla gerçekleştiriyoruz. İzmir geri dönüşüm planının ikinci katmanı ise atık bertaraf tesislerini hem bir enerji santrali, hem de bir çöp ayrıştırma merkezi haline getirmek. Bu dönüşümü Çiğli Harmandalı’da yine Sayın Genel Başkanımız’ın katılımıyla Kasım 2019’da tamamladık. Buradaki Biyogaz Tesisi ile yılda yaklaşık 162 milyon metreküp metan gazını bertaraf ediyor ve 323 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu miktar, 188 bin hanenin enerji kullanımına tekabül ediyor. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Ödemiş tesisimizi ve diğer yeni tesisleri ise en baştan bu yenilikçi anlayışla kuruyoruz. Geri dönüşüm planımızın son ayağı ise bu tesisler ve şehrimizin sokakları arasındaki bağı kurmak. Yani, çöpü evler ve diğer meskun alanlardan ayrıştırılmış olarak toplamak, dört tesisimize taşımak ve burada yeniden bir hammadeye ve enerjiye dönüştürmek. Büyük ölçekli yatırımlarımızı tamamlamamızın ardından sokak ve mahalle ölçeğinde başlatacağımız geri dönüşüm seferberliği, İzmir’in atık yönetiminde dünyanın öncü şehirlerinden biri olmasını sağlayacak. İzmir’in doğası ile uyumlu yaşam stratejisinin ana başlıklarından biri, döngüsel ekonomiyle ilgili çalışmalarımız. Çöp artık İzmir’de bir atık olmaktan çıkmıştır. Doğa ve iklim dostu bir enerji ve hammadde kaynağıdır” dedi.

ÖDEMİŞ SENİNLE GURUR DUYUYOR”
“Ödemiş seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ödemişlilere seslenerek, “Ben de Ödemiş’le gurur duyuyorum. Son yerel seçimlerde güzel bir karar verdiler, bu kararın sonucunu yaşıyoruz. Hepimiz güzel bir ülkede beraber yaşamak zorundayız. Ayrım yapmadan bütün insanları kucaklamalıyız. Biz ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasın kim olursa olsun herkesi kucaklamak istiyoruz” dedi.

ÇÖP, ALTIN DEĞERİNDE”
Çok güzel bir tesis yapılıyor. Hepimizin atıkları var. Naylon torbayla kapının önüne koyuyoruz. Kentten uzak yere götürülüyor. Hem koku hem görüntü kirliliği oluyor. Bunları ortadan kaldırmalıyız bu tesis bunları ortadan kaldıran bir tesis. Bu çöpler bir değer, sanayiye gönderiyoruz, sanayi onu hammadde olarak kullanıyor. Biz ondan da yararlanmış oluyoruz. Çöpler altın değerinde, Gübre elde ediyoruz, organik, topraklarımızı koruyoruz. Daha güzel meyveler, ürünler ortaya çıkıyor. Elektrik elde ediyoruz. Herkes bundan yararlanacak. İstihdam yaratacak. Düşünebiliyor musunuz, kapıya koyduğumuz çöpün ekonomiye getirdiği faydaları. Büyükşehir ve Ödemiş başkanlarımız el ele verip tesisi İzmir’e kazandırdılar. Bu tesis Türkiye’ye hizmet ediyor. Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’in “Övünmek yetmiyor gereğini yapmak gerekiyor’ dediği gibi, gereği yapıldı ve Ödemişlilerin hizmetine sundular. Sayın Eriş, konuşurken Ödemiş’i dünyanın merkezi haline getirdi. Haklıdır. Bu tesis Avrupa’da bir numaraysa Ödemiş’te bir numara olmayı hak ediyor zaten. Dolayısıyla hem Büyükşehir hem de Ödemiş Belediye Başkanımızı kutluyorum. Ödemiş Belediye Başkanımız, ‘bir daha bekliyoruz’ dedi, bana bir kahve ısmarlamadın, geleceğim, bana kahve borcun var. Sokaklarda tarlalarda olmak istiyorum” açıklamasında bulundu.

İŞSİZLİK SON BULACAK”
Kılıçdaroğlu, “İzmir mutlu insanların kenti, İzmir’e başka kentlerden herkes bir süre sonra ben İzmirliyim der. Herkes İzmirli olmakla övünür, İzmir’i, mutlu insanların olduğu yere çeviren belediye başkanlarıdır. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Biz bunu yapıyoruz, İhaleler facebooktan yayımlanacak. Bizim düzen hakça bir düzen. Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen. Öyle götüreceğiz. Bize oy verdi vermedi diye hiçbir ayrım yapmayacaksınız. Beldedeki her vatandaşa hizmet götürmek sizin görevinizdir. İhtiyaç sahibi insanların yoğun olduğu mahallere pozitif ayrımcılık yapın, kreşler açın, hizmeti biraz daha fazla yapın. O annelerin de çocuğunu güven duyarak bırakması lazım. Belediye başkanlarımız da bu pozitif ayrımcılığı yapıyorlar. Bizim genlerimizde var, harcadığımız her kuruşun hesabını veririz. Yardım yaparken de sağ elin verdiğini sol el görmesin deriz. Bizim geçmişte yaptıklarımızı iktidar sahipleri parça parça sattılar. Biz yaparız onlar satarlar. Biz israftan çekiniriz ama onlar yaparlar. Biz içimiz dışımız bir cam gibiyiz. Biz halka hizmeti vatanseverlik olarak görürüz. Onlarda ise rüşvet, milyarlar götüren, pazarlanan ihaleler, siyasetçilerin içine düştüğü bataklıkları görüyoruz. Beş maaş değil, beş maaşı çoktan geçtik. Milyonlarca işsiz var, AK Parti vekillerinin yüzüne bakarak, ‘Adam evine ekmek götüremiyor, beş yerden maaş alıyorsunuz’ dedim. Adaleti sağlayacağım ama en büyük desteğim sizlersiniz. Yerel seçimlerde Martın sonu bahar dedik. Şimdi ampul patlayacak güneş doğacak bu ülkeye, siyaset ahlaklı olacak. Bunların altyapısını oluşturuyorum. Kul hakkı yiyenin burnundan fitil fitil getireceğim. Bu tesisi hizmete açan, burada çalışan herkese, başkanlarımıza, İzmir milletvekillerimize, genç yakışıklı İzmir İl Başkanıma yürekten teşekkür ediyorum. Bütün özgürlük alanlarını genişleteceğiz, Türkiye üretecek, işsizlik son bulacak. Benim sözüm sözdür, yeter ki destek verin. Ahlaklı siyaset, düzgün siyaset, herkesin çalıştığı alın terinin kazandığı bir Türkiye inşa edeceğiz” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@